MOLOTOVLJEV KOKTEL: Ime dobio zahvaljujući vrhunskom finskom humoru (FOTO)

Sovjetski Savez je u, skladu sa paktom koji je Staljin sklopio sa Hitlerom, napao Finsku te zime 1939-40. godine i bombardovao je kasetnim bombama. Svetskoj javnosti je Molotov, ruski šef diplomatije, govorio da to nisu bombe nego hrana u vidu humanitarne pomoći. Finci su na taj cinizam odgovorili u velikom stilu

Svi znaju šta je Molotovljev koktel: to je ono priručno oružje koje u današnje vreme koriste demonstranti u svojoj borbi protiv sistema koji štiti policija. Svi otprilike znaju i kako se pravi, jer to nije nikakva tajna, s obzirom da se recept može pronaći čak i u enciklopedijama. Uzmete staklenu flašu, sipate u nju benzin, začepite krpom natopljenom njime tako da parče viri napolje, potom zapalite krpu i bacite sve to na objekat koji želite da uništite. Staklo se razbije, benzin se razliva i pali.

Svi takođe znaju i ko je Molotov po kome je koktel dobio ime. Radi se o sovjetskom ministru spoljnih poslova, ozloglašenom po paktu o nenapadanju koji je 1939. godine potpisao sa ondašnjim nemačkim šefom diplomatije Ribentropom, a koji je sadržao tajne protokole o podeli istočne Evrope između Staljina i Hitlera, te koji je momentalno stavljen u pogon podelom Poljske, ruskom okupacijom Litvanije, Letonije i Estonije, kao i Besarabije. Da, ako niste znali, Rusija i nacistička Nemačka su u Drugi svetski rat ušle na istoj strani, a Moskva je obrnula ćurak tek onda kada je firer nemačkog naroda odlučio da napadne nju.

Ono što međutim malo ljudi zna je podatak kako je ovo improvizovano oružje dobile ime koje danas nosi. Zašto se zove po drugu Vjačeslavu Mihailoviču Skrjabinu, koji je u istoriji ostao upamćen po nadimku koji na ruskom jeziku znači "čekić"?

Odgovor na to pitanje pokazuje da crni humor nije karakterističan samo za nas Balkance, i da se njemu odaju i svi ostali koji na taj način uspevaju da očuvaju duh u teškim vremenima.

Naime, tokom zime 1939-40. godine, Sovjetski Savez je na osnovu gorepomenutog pakta sa Hitlerom napao Finsku, što će ostati u istoriografiji zapamćeno kao Zimski rat. Tokom njegovog trajanja, u kome će hrabri Finci poniziti nadmoćne i ohole Ruse, agresori su bombardovali napadnuti narod kasetnim bombama a Molotov je svetskoj javnosti putem Radio Moskve objašnjavao da to nisu bombe nego zapravo paketi hrane koju dobri Rusi šalju u vidu humanitarne pomoći.

Finci su odmah kasetne bombe prozvali "Molotovljevim korpama za hlebom", a kada su osmislili recept za ovu priručnu bombu o kojoj danas govorimo, nazvali su je Molotovljevim koktelom pošto "uz hranu uvek mora da ide i piće". Drugim rečima, pošto Rusi Fince snabdevaju hranom, Finci će Ruse da snabdevaju pićem.

Molotov je mrzeo taj naziv, ali verujemo - ni približno onoliko koliko su Finci mrzeli njega zbog tog odvratnog cinizma kojim je obmanjivao svet.

(Telegraf.rs)