NE ODVAJATE SE OD TELEFONA? Onda imate ozbiljan problem!
Sudeći po istraživanju Bejlor univerziteta, osobe koje konstantno proveravaju svoje telefone to najverovatnije čine kako bi popravili svoje negativno raspoloženje
Prosečan korisnik smartfona svakoga dana upali svoj uređaj 150 puta, a skoro trećina vlasnika pametnih telefona priznaje da su navučeni na njih. Svi znaju da je konstantno gledanje u ekran telefona prilično nezdrava navika, ali najnovije istraživanje smatra da bi to moglo da bude i znak depresije.
Sudeći po istraživanju Bejlor univerziteta, osobe koje konstantno proveravaju svoje telefone to najverovatnije čine kako bi popravili svoje negativno raspoloženje.
Istraživači su uz pomoć internet ankete intervjuisali 346 studenara sa željom da izmere korišćenje smartfona i brojne druge medicinske faktore.
Rezultati su pokazali da osobe koje često koriste smartfone imaju češće promene raspoloženja i ponašaju se znatno temperamentnije. Bez većih iznenađenja, osobe sa impulsivnim ličnostima su takođe sklonije zavisnosti od smartfona.
- Kao i brojni drugi vidovi zavisnosti, zavisnost od mobilnih telefona takođe može biti pokušaj da se popravi raspoloženje. Konstantno proveravanje mejla, slanje poruka, tvitovanje, surfovanje internetom i posećivanje društvenih mreža mogu služiti kao smirenje nestabilnim pojedincima koji na taj način pokušavaju da pronađu utehu i mir od trenutnih obaveza - tvrde autori ovog istraživanja.
Ranija istraživanja su preterano korišćenje pametnih telefona takođe povezala sa usamljenošću, lošim snom i manjom efikasnošću na poslu.
(Telegraf.rs / Huffington Post)