BLAGO NA DNU MORA: Ronioci pronašli 2.000 zlatnih novčića neprocenjive vrednosti! Pogodite koliku su nagradu dobili (VIDEO)

Članovi ronilačkog kluba iz Izraela pronašli su gomilu novčića tešku devet kilograma, koja je označena kao neprocenjiva. Smatra se da su kovanice stare više od 1.000 godina

Grupa ronilaca naišla je najveće skrovište zlatnih novčića ikada pronađenih u izraelskom delu Sredozemnog mora, oko 2.000 komada starih više od 1.000 godina,saopštila je izraelska Uprava za antikvitete.

- Najveće blago zlatnih kovanica ikada otkrivenih u Izraelu nađeno je u poslednjih nekoliko nedelja na dnu mora u drevnoj luci u Cezareji - navedno je u saopštenju te uprave.

Radilo se o pukoj slučajnosti. Članovi ronilačkog kluba u toj luci iz rimskog doba naišli su na gomilu novčića tešku devet kilograma, koja je označena kao neprocenjiva, preneo je AFP.

MAPA ZAKOPANOG BLAGA: Ovo su mesta na kojima možete iskopati bogatstvo! (VIDEO)

Najpre su mislili da su primetili novčić igračku i tek nakon što su shvatili da je kovanica prava stvar, sakupili su nekoliko i brzo se vratili na obalu da obaveste direktora ronaličkog kluba o svom otkriću, dodaje se u saopštenju.

Eksperti iz Uprave za antikvitete procenili su da su ti novcćici raznih vrednosti korišćeni u vreme kalifata Fatimid koji je vladao većim delom Bliskog istoka i Severne Afrike od 909. do 1171. godine.

Kobi Šavrit direktor odeljenja za marinsku arheologiju rekao je da će se pokrenuti istražzivanje kako bi se više saznalo o poreklu blaga.

- Desio se verovatno brodolom zvaničcnog broda sa blagom koji je bio na putu u centralnu vladu u Egiptu sa porezom koji je sakupljen - rekao je Šavrit,dodavši.

- Možda je blago bilo namenjeno za plate vojnog garnizona Fatimida stacioniranog u Cezareji, koji je štitio grad. Druga teorija je da je blago pripadalo velikom trgovačkom brodu, koji je trgovao s priobalnim gradovima i lukom na Sredozemnom moru i tamo je potonuo - rekao je on.

Uprava za antikvitete nije htela da proceni vrednost novčića, za koje je rekla da su otkriveni nakon zimskih oluja. Otkriće je tako vredno da je neprocenjivo, rekao je Joli Švarc za AFP, dodavši da sada pripada državi i da nema nagrade nalazačima.

- Novčići su u u izuzetnom stanju i uprkos činjenici da su bili na dnu mora oko hiljadu godina nije bilo potrebno da se čiste ni konzerviraju - rekao je Robert Kol, numizmatičar.

Ronioci koji su pronašli novac su pohvaljeni, a da su pokušali da ga prodaju suočili bi se sa zatvorskom kaznom od pet godina. Najstarije kovanice su čtvrtina dinara iz Palerma i druge polovine 9.veka. Većina novca je iz doba kalifa Al

- Hakima i njegovog sina Al -Zahira, koji su živeli u 11. veku.

Kovani su u Egiptu i Severnoj Africi.Oktriće tog impresivnog blaga istaklo je jedinstvenost Cezareje drevnog lučkog grada bogate istorije i kulturnog nasleđa, saopštila je kompanija za razvoj tog grada i Uprava za prirodu i parkove.

(Telegraf.rs / Tanjug)