Ovo su najzagađeniji gradovi na svetu (FOTO)
Mnoge svetske metropole toliko su zagađene da u njima nije moguće disati bez maske, a ima i onih u kojima je potpuno svejedno da li ste udahnuli vazduh ili popušili 2,5 pakle cigareta
Mnogi svetski gradovi predstavljaju oličenje lepote i luksuza, međutim, nije sve kao što izgleda na razglednici. Posetioci ovih metropola su bili, blago rečeno, razočarani kada su se susreli sa njihovom realnošću i problemima, jer skoro 99 odsto njih imaju probleme sa velikom količinom smoga.
Ovo su najzagađeniji gradovi na svetu.
MEKSIKO SITI, MEKSIKO
I pored toga što je vlasnik jednog od najvećih parkova na svetu, zbog velikog broja automobila, stanovnici ovog grada se bukvalno guše u smogu. Međutim, nisu samo prevozna sredstva odgovorna zbog zagađenosti. Meksiko se nalazi na vulkanskom krateru iz kog zagađen vazduh nema gde da ode i stvara dodatne probleme stanovništvu.
Zbog oštrog zakona koji je uveden 90-ih godina, situacija se malo popravila, ali će biti potrebno još mnogo vremena i zelenih površina kako bi povratili čist vazduh koji su izgubili u razdoblju od jedne generacije.
U prilog tome da je situacija ozbiljna govori i podatak da deca u školi na svojim crtežima nebo oboje sivom bojom.
MOSKVA, RUSIJA
Grad koji je na glasu da je zbog svojih građevina i spada u jedan od najskupljih na svetu ima veliki problem sa ugljen-dioksidom, najprljavijom vodom iz vodovoda, ali i sa izduvnim gasovima prevoznih sredstava, koji se posebno oseća kada je temperatura malo veća.
Prema statistikama, sat vremena udisanja smoga u Moskvi je relevantno pušenju 60 cigareta.
Ipak, malu nadu da će se stanje možda popraviti predstavlja vetar u zapadnom delu ruske prestonice koji duva tokom čitave godine, tako da je zagađenost u tom delu grada smanjena.
LOS ANĐELES, KALIFORNIJA, SAD
Iako je ovo "dom" svih zvezda Holivuda, na čiji pomen pomislimo na bogatstvo i glamur, on ima i svoju "mračnu stranu". Naime, njegovim saobraćajnicama prolazi dnevno nekoliko miliona automobila, pa ga je upravo zbog toga Američko udruženje za plućne bolesti proglasilo za najprljaviji i najzagađeniji grad u ovoj zemlji.
Mnogi turisti su svedočili da su često bili u nedoumici da li su zbog velikog broja vozila iznad grada oblaci ili ipak smog.
PEKING, KINA
Zbog 4,8 miliona automobila koliko koristi stanovništvo ovog grada i elektrana koje rade na ugalj, zagađenost Pekinga ponekad dostigne i do 500 mikrograma sitnih čestica prašine po kubnom metru, a nedostatak vetra dodatno pogoršava stvari.
Iako je ovaj grad jedan od najmodernijih u Kini, njegovo stanovništvo retko napušta svoje domove bez zaštitnih maski za lice.
NJU DELHI, INDIJA
U ovom indijskom gradu glavni problem predstavlja zagađenost koja nastaje od izduvnih gasova iz automobila, ali ipak još veći krivac su termoelektrane koje koriste ugalj. One mogu da zagade vazduh i do 80 odsto.
Međutim, pored toga, velike probleme stvara i nekontrolisano bacanje smeća i neispravna kanalizacija. Ovo su upravo dva najveća razloga koja donose veliku stopu smrtnosti kod novorođenčadi.
BAGDAD, IRAK
Pored toga što je najugroženiji grad na svetu zbog rata koji se tamo ne smiruje, ovde vlada i velika zagađenost.
Učestale eksplozije su povećale smog u vazduhu, a zbog lošeg kvaliteta vode, pojavile su se mnoge bolesti.
MUMBAJ, INDIJA
Još jedan grad u Indiji se našao na ovoj našoj listi. Uprestonici ove mnogoljudne zemlje udisanje vazduha je ekvivalentno pušenju 2,5 pakle cigareta u toku jednog dana. Međutim to nije jedini problem.
Smeće koje je rasuto po čitavom gradu je izvor mnogih zaraza, a verovali ili ne, veliki broj ugostiteljskih objekata nema toalet.
DAKA, BANGLADEŠ
Grad koji se nalazi u južnoj Aziji se bori sa konstantnim pretnjama o zagađenosti vode, a prema studijama, zbog ovog razloga godišnje izgubi život u proseku oko 500 građana.
Osim vode, bore se i sa ogromnom koncentracijom sumpor-dioksida, jer su naučnici upravo u Daki izmerili najveću stopu ove hemikalije u svetu.
RIJAD, SAUDIJSKA ARABIJA
Sitne čestice prašine u vazduhu koje prouzrokuju pustinjske oluje, stvaraju veliku količinu smoga, a sunčevi zraci rastvaraju molekule industrijskih i izduvnih gasova koji stvaraju ozon, zbog čega najveći procenat stanovništva ima problema sa disajnim organima.
(M. Bojić)