Slikao je nuklearni reaktor. Šta se desilo posle sa njim će vas iznenaditi (FOTO)
Da li ste znali da bismo plivanjem u bilo kojoj vodi, pa i u onoj u kojoj se čuva nuklearni otpad, primili manju dozu zračenja nego dok hodamo ulicom? Bazene u kojima se čuva potrošeno nuklearno gorivo servisiraju ljudi, a evo šta se desilo jednom od njih
Nuklearno gorivo koje se više ne koristi odlaže se kao otpad u bazenima punim vode, jer je voda dobar izolator radijacije. Oni obično stoje i po nekoliko decenija na dnu pre nego što se bezbedno transportuju dalje.
Ovaj otpad je veoma radioaktivan. Plivanje do dna bazena i dodirivanje kanistera u kojima se čuva nuklearno gorivo verovatno bi nas ubilo. Međutim, kupanje van granice zračenja u istoj vodi ne bi nam uopšte naškodilo. U suštini, plivanjem u bilo kojoj vodi, pa i u onoj u kojoj se čuvaju pomenuti kanisteri, primili bi manju dozu zračenja nego recimo dok hodamo ulicom.
Zna se da je bezbedno plivati u ovim bazenima, zato što njih redovno održavaju ljudi - ronioci.
U avgustu 2010. godine, jedan ronilac je servisirao jedan takav bazen u "Leibstadt" nuklearnom reaktoru u Švajcarskoj. Tokom posla je na dnu primetio neidentifikovanu cev i istog momenta putem radija javio svom nadređenom. Rečeno mu je da je iznese na površinu. Zbog buke koju su pravili mehurići, ronilac nije čuo svoj alarm koji ima za cilj da ga obavesti o opasno visokoj radijaciji.
Kada je cev izvučena iz vode, alarm se oglasio zbog previsoke radijacije. Cev je odmah bačena nazad u vodu, a ronilac je napustio bazen. Merenjem je utvrđeno da je on primio više nego normalnu dozu radijacije, a ona je naročito visoka bila u desnoj ruci.
Objekat koji je izvučen bio je zaštitna cev iz radijacijskog monitora koji se nalazio unutar jezgra reaktora. Ona je slučajno presečena kada je otpad pakovan i spuštan na dno bazena. Cev je pala u zabačeni ugao bazena, gde je neprimećeno sedela četiri godine.
Da je ronilac ovu cev zakačio za pojas, ili stavio u torbu preko ramena, verovatno bi bio mrtav zbog prevelike radijacije. Na svu sreću, voda ga je zaštitila, i samo je njegova ruka prošla sa oštećenjima. Ruka je inače otpornija na radijaciju nego unutrašnji organi.
(Telegraf.rs)