Nećete verovati da su ovo izmislila deca (FOTO)

Sigurno vam nikad nije palo na pamet da su neki od proizvoda koje često koristimo izumela deca. Trambolina, sladoled na stapiću i grejači za uši su samo neki od njih

Mašta koju poseduju deca ponekad može da bude stvarno velika. Ona obično imaju čist pogled na svet i stvari kojima se bave deluju jednostavnije, nego kada ih iskomplikuju odrasli. Iznenađujuće, ali upravo su deca zahvaljujući mašti stvorila dosta pronalazaka.

Predstavljamo vam 10 velikih izuma za koje su zaslužni mališani.

APARAT KOJI TOPI MAST SA SLANINE

Abi Flek je imao samo 8 godina kada je shvatio da je bolji, zdraviji način pripremanja slanine da se ona prži na "rešetkama", dok bi se ispod nje nalazila posuda koja sakuplja mast. U saradnji sa svojim ocem, Abi je kreirao i patentirao mikrotlasni uređaj koji je postigao veliki uspeh u prodaji.

MIRIŠLJAVE "MUŠKE" SVEĆE

Mirišljave sveće nisu ništa novo, ali trinaestogodišnji Hart Mejn je smatrao da mora da postoji sveća na tržištu sa muževnijim mirisnom verzijom. Ovaj izum je koštao dečaka 100 dolara. Sveće su stavljene u prave konzerve i mirišu "muški".

PODVODNI TOKI-VOKI

Kada je Riči Stačovski imao 11 godina, smislio je način kako da ljudi komuniciraju pod vodom. Uz sopstveni novac, dečak je napravio prototip toki-vokija i dostavio ga je proizvođaču igračaka. Kompanija je naručila 50.000 komada, a ostalo je istorija.

TRAMBOLINA

Džordž Nisen je sa 16 godina izumeo trambolinu sa zategnutim platnom, a gomilu materijala je pokupio na lokalnom otpadu. Nastavio je da usavršava dizajn uz pomoć svog trenera gimnastike. Počeli su da koriste najlon, umesto prvobitnog materijala za trambolinu.

AUTIĆI SA INFUZIJOM

Kada je Spenser Vejl imao 6 godina, posmatrao je kako se ostala deca muče dok su priključena na bolničke aparate. Otišao je kući i dizajnirao autić koji ima ugrađeni stalak za infuziju, da bi se deca igrala i istovremeno dobijala lek koji im je potreban. Širom Amerike, dečije bolnice koriste ove automobile.

BRAJEVA AZBUKA

Luj Braj je kreirao sistem koji je omogućio slepim ljudima da čitaju i to kada je bio tinejdžer u 19. veku. U to vreme, studirao je u Parizu na Nacionalnom institutu za omladinu koja je slepa i izumeo je azbuku, poznatu kao Brajevo pismo. Ovaj sistem se sada koristi širom sveta.

GREJAČI ZA RUKE

Ketrin Gregori je imala samo 10 godina kada joj je pala na pamet ideja o grejačima za ruke. To je osmislila dok se igrala napolju na snegu i kada su zglobovi ruke počeli da je bole zbog hladnog vremena. Ketrin sad ima 28 godina i predsednik je kompanije za proizvodnju grejača u Mejnu.

SLADOLED NA ŠTAPIĆU

Sladoled na štapiću je slučajno izumeo jednaestogodišnji Frenk Eperson 1905. godine. Jedne hladne noći, Eperson je ostavio sodu, vodu i štapić napolje. Ustao je sledećeg dana i sladoled na štapiću je bio stvoren. Danas, na hilljade sladoleda se prodaje svake godine.

DELOVI TELEVIZORA

Tokom godina, mnogo pronalazača je kreiralo delove koje su od televizora napravile neophodni aparat svakog domaćinstva. Filo T. Farnsvort je sa 15 godina imao nekoliko skica i dizajna televizora, a mnogi od njih su upotrebljeni za konačnu verziju. Kada je preminuo, preko 100 komponenata koje je on izumeo je upotrebljeno za klasičan televizor.

GREJAČI ZA UŠI

Česteru Grinvudu je pala na pamet ideja za grejače za uši dok je bio na klizanju. Dao je baki dve žice i zamolio je da mu stavi krzno koje bi prekrilo uši. Sada je mnogim ljudima nezamislivo da izađu bez njih tokom zime.

(Telegraf.rs)