Da li su ovo kosti vodenog demona? (FOTO)
Mumificirani ostaci koji su izloženi u mestu Mijazaki na ostrvu Kjušu deluju kao ruka i stopalo sa plovnim kožicama, a porodica Mijakonijo Šimazu, u čijoj kući se mogu videti, dobila ih je na poklon 1818, kada je Kapa navodno ubijen
Kao što su deca u Britaniji odrastala uz priče o čudovištu iz Loh Nesa, japanski mališani znaju sve o mitskom vodenom demonu Kapa, obično oslikanom kao čovekoliko stvorenje prekriveno krljuštima, plavičastom kožom reptila i sa plovnim kožicama na nogama.
U Japanu veruju da imaju i dokaz o postojanju ovog mitskog stvorenja. Mumificirani ostaci za koje se tvrdi da pripadaju vodenom demonu Kapi javno su izloženi u gradu Mijakonoju.
Naučnici za sada nisu zvaično potvrdili da su u pitanju zaista kosti vodenog čudovišta, ali neki koji su imali prilike da ih vide, skloni su da poveruju, prenosi Dejli mejl.
Demon Kapa, ili "vodeno dete", koji u Japanu ima oko 80 različitih naziva, na crtežima se obično prikazuje kao malo čovekoliko biće veličine deteta.
Veruje se da živi u rekama, barama i jezerima. Na glavi ima jedno golo mesto, koje prilikom izlaska iz vode mora da ostane vlažno, jer će inače izgubiti svoje moći, ili čak umreti.
U pričama je Kapa nestašno stvorenje koje zbija neslane šale, ili pak zlo biće koje napada žene i davi ljude i decu. Blizak je "rođak" škotskog Kelpija i finskog Nakija, kojima decu plaše da se ne bi neoprezno približavala vodi.
Neki veruju da u osnovi legendi o Kapi leži japanski džinovski salamander hanzaki (Andrias japonicus), agresivni vodozemac čija veličina otprilike odgovara opisanoj i koji svojim snažnim čeljustima ume iz vode neočekivano da ugrabi plen.
Mumificirani ostaci koji su trenutno izloženi u mestu Mijazaki na ostrvu Kjušu deluju kao ruka i stopalo sa plovnim kožicama, a porodica Mijakonijo Šimazu, u čijoj kući se mogu videti, dobila ih je na poklon 1818, kada je Kapa navodno ubijen na rečnoj obali. Stopalo je dugo oko 8cm, a ruka oko 15cm.
Naučnici nisu ni potvrdili ni osporili tvrdnju da pripadaju legendarnom čudovištu, a za sad nije u planu ni da se neobični ostaci detaljnije prouče.
(Telegraf.rs)