APRILILILI: Malo smo se našalili s vama, evo zašto se stvarno slavi prvi april
Telegraf je iskoristio priliku i našalio se sa vama, prevario vas baš onako kako ste i vi to danas uradili sa vašim prijateljima. A sad smo odlučili da se uozbiljimo i otkrijemo vam kako je Prvi april nastao od Nove godine i od kad ga svet slavi
Da li ste čuli će nam prosečna plata biti 800 evra, da su ljudi naselili Mars, da je Bin Laden ipak živ i ponovo preti Amerikancima, da će ugradnja silikona biti besplatna u Srbiji, a da će Kebina ćerka debitovati u Holivudu rame uz rame sa Leonardom Dikaprijom? Da li ste videli vreli pornić ruskog predsednika? Ako ste poverovali u neku od ovih vesti, a ako niste, nadamo se da smo vam makar izmamili osmeh na lice na današnji dan šale.
Aprilililili. Sigurni smo da ste danas pokušali da prevarite vaše kolege, prijatelje ili ukućane, kao i da ste šalu pažljivo smišljali, baš kao svakog prvog aprila. Tradicija zbijanja šala i "prevara" postoji u svetu već nekoliko vekova, a rasprostranjena je podjednako na Istoku, kao i na Zapadu.
Praznici koji prethode Prvom aprilu su rimski festival Hilaria (25. mart) i srednjevekovni Praznik ludaka (28. decembar), koji se još uvek obeležava u pojedinim zemljama španskog govornog područja.
Prema jednoj legendi Francuzi su u srednjem veku, u nekim oblastima, Novu godinu slavili nedelju dana. Proslava bi počinjala 25. marta i završavala se 1. aprila, sve dok 1582. godine nije usvojen Gregorijanski kalendar prema kom je Nova godina počela da se slavi 1. januara.
S obzirom da nije bilo lako navići se na novi datum, neki su i dalje Novu godinu dočekivali 1. aprila, što je izazvalo podsmeh onih obaveštenih koji su ih nazivali "aprilskim budalama".
Prema drugoj legendi Bog je stvaranje zemlje završio 1. aprila, a onda se vratio na nebo i brigu od Zemlji ostavio ljudima. Nedugo potom Adam i Eva su zgrešili, a Bog više nikad nije uspeo da ispravi tu ljudsku "grešku".
Teorije naravno imaju svoje propuste, ali na dan šale to možemo i zanemariti, jer danas je bitno smejati se što više, jer smeh leči sve, a priznaćete ponekad ga nemamo dovoljno.
Dan šale postoji i na istoku, Iranci se jedni s drugima šale trinaestog dana Persijske nove godine, odnosno 1. ili 2. aprila. Praznik je uspostavljen još 536 godine p.n.e. i zove se Sizdah Bedar, ona je najstarija tradicija šale od onih koje danas poznajemo. Zbog toga se veruje da Prvi april ima svoje korene i u ovoj tradiciji.
Bez obzira na običaje sigurno je da nas smeh opušta i čini lepšim i zato iskoristite današnji dan da se našalite, prevarite nekog i što da ne, budete prevareni. Osmeh na vašem licu neće izostati, a upravo je on glavni simbol Prvog aprila.
Aprilililili i Srećan vam dan šale!
(Telegraf.rs)