CENZURA: Ova mesta Google Earth ne prikazuje (FOTO)

Iako nam ovaj korisni servis omogućava da "prošetamo" svetom sa svog kompjutera, neke lokacije su zamućene, odnosno ne mogu da se vide

Servis Google Earth pokrenut je 2005. godine i od tada nam daje mogućnost da uz samo nekoliko klikova možemo da pogledamo mesta širom planete na kojima gotovo sigurno nećemo kročiti.

Ipak, u toj virtuelnoj šetnji postoje i mesta koje Google Earth ne prikazuje, odnosno koja su zamućena na snimcima. Postoje države koje su sa kompanijom Google potpisale ugovore u kojima se obavezuju da će određene lokacije biti prikazivane zamućeno.

To su u glavnom vojni objekti, nuklearna postrojenja, kao i vazduhoplovne baze. Zanimljivo je i da su u početku slike Bele kuće bile cenzurisane.

Pogledajte šta se još ne vidi:

Nuklearno postrojenje Markul, Šusklan, Francuska

U nuklearnom postrojenju Markul, na jugu Francuske, koje radi sa oksidima plutonijuma i uranijuma, 2011. godine dogodila se eksplozija. Zbog toga nije misterija zašto je prikaz cenzurisan.

Severna Zemlja, Ruski Arktik

Arhipelag u Ruskom Arktiku prostire se na teritoriji od 36.000 kvadratnih kilometara. U Severnoj Zemlji niko ne živi, pa je teško pretpostaviti zašto je ova teritorija cenzurisana.

Čak i kada najsevernije ostrvo ne bi izgledalo kao da je nacrtano slobodnom rukom  široka siva crta definitivno navodi na zaključak da se ispod nje nešto krije.

Vazduhoplovna baza Folkel, Uden, Holandija

Ovo je još jedan primer dramatičnog cenzurisanja. Šezdesetih godina prošlog veka pojavile su se glasine da se u vazduhoplovnoj bazi Folkel, koja pripada holandskom Kraljevskom ratnom vazduhoplovstvu, uskladištene nuklearne bombe.

To je potvrdio i bivši holandski premijer Rud Lubers 2013. godine.

Kraljevska palata u Amsterdamu

Nekoliko zgrada holandske kraljevske porodice, uključujući i porodičnu rezidenciju Kraljevsku palatu u Amsterdemu, zamućene su.

Zanimljivo je da se neko potrudio da zamuti svaki pojedinačni piksel duž ivice krova zgrade, umesto da jednostavno zamaskira ceo objekat, kako to Holanđani obično rade.

Čehov, Podmoskovlje Rusija

Ulice grada od 60.000 stanovnika u Podmoskovlju i administrativnog centra Čehovske oblasti savršeno se vide na Google Street View, ali ne i ako ih posmatrate iz ptičje perspektive.

Nije poznato da li je reč o posledici kvara na satelitu, ili namernom potezu. Visoka rezolucija snimka znatno manjeg sela Čudinova, samo 5,5 kilometara istočno, predstavlja upadljivi kontrast u odnosu na zamagljen prikaz Čehova.

Navodno, sedište komande Ruskog generalnog štaba iz ratnog perioda, smešteno ispod zemlje, s Kremljom povezuje podzemna železnica ruske Federalne službe bezbednosti, moskovska linija 2. Da li je to možda razlog što grad ne treba da bude vidljiv iz vazduha?

Restorani brze hrane KFC

Google Earth je ponekad onemogućen da prikazuje lica ljudi, kako živih, tako i mrtvih. To je slučaj i sa pukovnikom Sandersom, osnivačem lanca restorana brze hrane KFC. Zbog toga je njegov nasmejani lik zamućen na logu svih KFC  restorana na svetu.

(Telegraf.rs)