Nova naoružana ekstremistička grupa preuzela odgovornost za bombaški napad u Atini: Šta se dešava u Grčkoj?
Nova ekstremistička grupa preuzela je odgovornost za eksploziju bombe u blizini kancelarija kompanije "Hellenic Train", glavnog operatera železničkih usluga u Grčkoj, kao i za postavljanje još jedne bombe kod Ministarstva rada početkom februara.
Eksplozija, koja se dogodila u petak uveče u Atini, izazvala je ograničenu materijalnu štetu, bez povređenih, prenela je agencija AP. Odgovorni su upozorili dve medijske organizacije telefonom oko 40 minuta pre detonacije.
U opsežnoj objavi na sajtu Athens.indymedia.org, počinioci koji sebe nazivaju Revolucionarna klasna borba (Revolutionary Class Struggle), objasnili su razloge svoje akcije, koju su opisali kao deo oružane borbe protiv države.
Grupa je posvetila napade "palestinskom narodu i njegovom heroizmu u otporu", kao i Kirijakosu Himitirisu, muškarcu koji je prošle godine poginuo kada mu je eksplozivna naprava eksplodirala dok ju je sastavljao u stanu u centru Atine.
Eksplozija se dogodila u trenutku široko rasprostranjenog javnog nezadovoljstva zbog najveće železničke nesreće u Grčkoj iz 2023. godine, u kojoj je poginulo 57 ljudi, a više desetina povređeno, kada su se teretni i putnički voz našli na istim šinama usled ljudske greške.
Ta tragična nesreća otkrila je ozbiljne propuste u železničkom sistemu Grčke, uključujući i probleme u bezbednosnim sistemima, i izazvala je masovne proteste, predvođene porodicama žrtava, povodom druge godišnjice nesreće, usmerene protiv konzervativne vlade zemlje.
U svom saopštenju, koje funkcioniše i kao svojevrsni manifest, Revolucionarna klasna borba je povezala nesreću sa onim što su nazvali "ubistvima proletarijata" kroz nesreće na radu, izazvane od strane kapitalista.
Grčka ima dugu istoriju politički motivisanog nasilja, koja datira još od 1970-ih godina, kada su domaće ekstremističke grupe izvodile manje bombaške napade koji su uglavnom izazivali štetu, ali retko kada ljudske žrtve.
Iako su najaktivnije grupe iz 1980-ih i 1990-ih razbijene, pojavile su se nove, manje grupe. Vlasti ih nazivaju "novom generacijom domaćih ekstremista".
"Krv još nije ni presušila, a oni su nesreću pripisali ljudskoj grešci i ‘hroničnim nedostacima grčke države’, zahtevajući još veću slobodu kretanja kapitala, više privatizacija i nove napade na ono što je ostalo od državne infrastrukture", navodi se u saopštenju ekstremističke grupe.
"Hellenic Train", operater putničkog i teretnog železničkog saobraćaja, nekada je bio podružnica državne kompanije "Hellenic Railways". Kompanija je razdvojena i prodata italijanskoj firmi "Ferrovie dello Stato Italiane" 2017. godine.
Hellenic Railways je zadržala vlasništvo i odgovornost za održavanje železničke infrastrukture, uključujući železničke stanice. Policija je saopštila da prati tragove, uključujući snimke jedne ili dve osobe sa sigurnosnih kamera, kao i moguće telefonske razgovore u istrazi o bombaškom napadu.
(Telegraf.rs)