Tramp i njegov tim u Beloj kući već unapred gube treći svetski rat
Prvo je ruski predsednik Vladimir Putin objavio rat Zapadu pokrenuvši invaziju na Ukrajinu. Drugo, više je metaforički, ali Tramp sada vodi rat protiv američkih saveznika, navodi se u komentaru portala The Hill koji prenosimo.
Ovaj samouništavajući pristup sigurno neće učiniti Ameriku ponovo velikom. Naprotiv, ako se ne zaustavi, mogao bi dovesti do delimičnog ili potpunog uništenja američke globalne ekonomske i vojne moći.
Nijedna zemlja ne može da preživi ako je u ratu sa svima. Amerika se suočava sa oživljavanjem Rusije u Evropi, sa novim izjednačenim rivalom u Kini, sa odmetnutim režimima u Iranu i Severnoj Koreji, koji žele da koriste nuklearno oružje, a sada i sa Hutima koji žele da obustave komercijalni i vojni pomorski saobraćaj u Crvenom moru i Adenskom zalivu.
Ipak, umesto da okuplja američke saveznike oko odbrane demokratije, Trampov tim pokreće trgovinske ratove, aludirajući na to da Vašington možda više neće u potpunosti podržavati NATO. Neki, uključujući potpredsednika Džej Di Vensa, tvrde da Evropska unija treba da se osloni na sopstvenu odbranu na kontinentu i u Crvenom moru.
Ono što ovde vidimo je obrt u normalnoj upotrebi instrumenata nacionalne moći - diplomatija, informacija, vojska i ekonomija, pri čemu Bela kuća, svesno ili nesvesno, slabi utiaj SAD na globalnom nivou.
Razmislite o Trampovom lošem pristupu prema Putinu u Ukrajini. On je napravio ustupak za ustupkom prema Rusiji, uključujući delimične prekide vatre prema energetskim ciljevima u Rusiji i pomorskim ciljevima u Crnom moru, kako bi naterao Putina da sedne za pregovarački sto u Džedi. Ipak, Moskva je u utorak izjavila da odbija Trampov dogovor o prekidu vatre "u njegovom trenutnom obliku".
Putin samo koristi Trampa da bi dobio na vremenu. Zašto? Zato što Putin priprema novi napad u Donbasu. Zaista, u ponedeljak je Kremlj objavio da "jedan od najvećih talasa mobilizacije u rusku vojsku u poslednjih nekoliko godina je u toku".
Moskva poziva 160.000 novih regruta, 10.000 više nego prošle godine. Mobilizacija u Rusiji je uvek osetljiva, pa je značajno da Putin povećava broj regruta iz godine u godinu. On to ne bi radio bez cilja.
Putin takođe vodi proksi ratove na Bliskom istoku protiv Trampovog tima. Kao što su upozoravali, Huti u Jemenu i Al Šabab u Somaliji ne deluju u vakumu. Rusija snabdeva balističkim raketama Iran, a Teheran snabdeva obe militantne grupe, koje prete američkom pomorskom saobraćaju i mornaričkim snagama u Crvenom moru i Adenskom zalivu, kao i uz Rog Afrike.
Moskva takođe pokušava da interveniše u korist iranskog vrhovnog lidera ajatolaha Alija Hameneija i njegovog nuklearnog programa. U utorak je ruski zamenik ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov rekao da bi "katastrofalni“ rezultati usledili ako Tramp bombarduje iranske nuklearne objekte.
U međuvremenu, u Indopacifiku, kineski predsednik Si Đinping potpuno koristi globalne greške Trampovog tima i geopolitičke vakuume koje oni stvaraju širom regiona. Kao podršku svom rastućem vojnom potencijalu, Peking je u martu najavio da će povećati odbrambeni budžet za 7,2 procenta u 2025. godini.
Si Đingping ne vuče poteze samo na papiru. Kineska mornarica Narodne oslobodilačke vojske sve više sprovodi veoma vidljive vojne vežbe kako bi demonstrirala svoj rastući uticaj širom Indopacifika.
To je uključivalo sprovođenje vežbi sa bojevom municijom u blizini obale Australije. Pokazivanje pomorske sile u Tasmanovom moru, koje razdvaja američke saveznike Australiju i Novi Zeland. Kontinuirano uznemiravanje filipinskog pomorskog saobraćaja u Južnom kineskom moru.
I, prema rečima penzionisanog potpukovnika američkog vazduhoplovstva Reja Pauela, "upadljive patrole kineske obalske straže kako bi se potvrdio kineski suverenitet u Indonežanskoj međunarodno priznatnoj ekskluzivnoj ekonomskoj zoni u Severnom Natuna moru".
Najzabrinjavajuće su velike vojne vežbe koje je Si Đinping naredio prošle nedelje, a koje su bile dizajnirane da vežbaju blokadu i invaziju Tajvana. Vežba, koja je uključivala gotovo 100 kineskih brodova, "izvršila je precizne udare na simulirane ciljeve kao što su luke i energetske infrastrukturne objekte". Simulirani ciljevi uključivali su "luke i energetske objekte".
Putin, u tom kontekstu, ne samo da igra na vreme sa Trampovim timom u Ukrajini, već i omogućava Si Đinpingu da ima vremena i prostora da uznemirava Tajpej i da posadi sumnju u to da li se na Belu kuću, koja preispituje svoje NATO obaveze, može osloniti kako bi zaštitila svoje saveznike u Indopacifiku, uključujući Tajvan, Japan i Australiju. Daleko od toga da razdvaja Rusiju i Kinu, Trampov tim ih dovodi bliže jedne drugima na globalnom nivou.
S obzirom na ovu rastuću kinetičku pretnju "Osovine zla" protiv SAD, Trampov tim bi trebalo da se obrati ključnim saveznicima kako bi izgradili zajednički i ujedinjeni odgovor. Ipak, Bela kuća, što je opasno, smatraju mnogi, sa ekonomskim rampama i trgovinskim ratom radi upravo suprotno, proglašavajući 2. april za "Dan oslobođenja".
Ursula fon der Lajen, predsednica Evropske komisije, upozorila je Trampa:
"Imamo sve što nam je potrebno da zaštitimo naš narod i našu prosperitet. Imamo snagu da pregovaramo, imamo moć da se odupremo".
U pravu je. Zajedno, EU je veća kao tržište od ukupne američke ekonomije. U industriji odbrane, evropski saveznici se okreću Južnoj Koreji i Francuskoj kako bi zadovoljili svoje potrebe za naoružanjem, što čini 6,5 procenata uvoznih oružja NATO iz Evrope u 2024. godini.
Ni Si Đinping ne ignoriše otvaranje koje Trampov tim stvara sa EU. Kina je krajem marta najavila da su spremni da sarađuju sa Briselom kako bi osujetili Trampove carine protiv EU i Pekinga.
Daleko od toga da razdvaja Putina i Si Đinping, oni učvršćuju svoje sve dublje "Partnerstvo bez ograničenja". Takođe, daleko od toga da zastrašuje Brisel, Trampov tim tera EU da se ponovo približi ekonomskim vezama sa Kinom, što bi išlo na štetu američke industrije.
Ako je to slučaj, Peking bi putem svoje Inicijative "Jedan pojas, jedan put" dominirao trgovinom u Evropi i Indopacifiku. Američke korporacije i preduzeća često bi se našla sa druge strane izdaleka posmatrajući dešavanja.
Diplomatija, informacija, vojska i ekonomija su ono što obično pobeđuje američke ratove, a ne ono što ih gubi. Ipak, Tramp rizikuje upravo to ako ne promeni pravac i prestane da ih rasipa.
Izaći iz okvira odnosa sa saveznicima loš je potez. Kao što kaže afrička poslovica: "Ako želiš da ideš brzo, idi sam. Ako želiš da ideš daleko, idi zajedno".
Treći svetski rat još uvek može biti dobijen. Trampov tim još uvek drži sve karte za pobedu. Vreme je da Tramp ponovo zajednički iskoristi te karte kako bi unapredio nacionalne bezbednosne interese SAD i obeshrabrio Rusiju, Kinu, Iran i "Osovine zla".
Autori komentara su Mark Tot, sturčnjak za nacionalnu bezbednost i spoljnu politiku i penzionisani pukovnik Džonatn I. svit, koji je 30 godina bio vojni obaveštajac.
(Telegraf.rs)