Otkriveni novi detalji Trampovih ratnih planova: Šta je sve pisalo u porukama koje niko nije smeo da vidi?

I. N.
Vreme čitanja: oko 3 min.
Foto: Tanjug/AP

Ceo tekst o američkim ratnim planovima za Jemen, koji su razmenjivali visoki zvaničnici Trampove administracije putem šifrovane aplikacije Signal, objavio je The Atlantic.

U ponedeljak, glavni urednik The Atlantica, Džefri Goldberg, otkrio je da je dodat u nekodiranu grupnu prepisku u kojoj su učestvovali neki od najvažnijih članova kabineta Donalda Trampa, raspravljajući o ratnim planovima za Jemen.

U prethodnom izveštaju nisu objavljene poruke koje sadrže tačne vremenske odrednice, oružane sisteme ili druge detaljne planove. Međutim, nakon što su Donald Tramp i više zvaničnika iz Signal grupe negirali da su delili bilo kakve poverljive informacije, redakcija The Atlantica odlučila je da objavi snimke ekrana koji navodno dokazuju suprotno.

Posebno se ističe sekretar odbrane Pit Hegset, koji je ove nedelje čak negirao da je ova prepiska uopšte postojala, ali je u porukama jasno izložio vremenske okvire, konkretne borbene avione, napade dronovima i druge oružane sisteme korišćene u bombardovanju Jemena.

Hegset je ujutru 15. marta objavio ažuriranje u grupi pod nazivom "Houthi PC small group", gde je potvrdio da je Centralna komanda SAD (Centcom) "spremna za pokretanje misije" i naglasio upotrebu aviona F-18 i dronova MQ-9 u "prozoru za napad na ciljanog teroristu". Poruke su navodno razmenjene u 11.44 časova.

Centcom je vojna komanda SAD zadužena za Bliski istok.

Nakon toga, Hegset je podelio tačan raspored lansiranja bombi i precizne vrste oružja koje će biti korišćene u napadu – čak 31 minut pre nego što su prvi američki borbeni avioni poleteli i dva sata pre nego što je "ciljani terorista" iz grupe Huta trebalo da bude pogođen bombama.

"Srećno našim ratnicima", napisao je u jednoj od poruka u četu, u kojem je greškom bio i Goldberg.

Goldberg u svom nastavku izveštaja navodi: "Da je ova poruka dospela do nekoga ko je neprijateljski nastrojen prema američkim interesima – ili čak do nekoga nepažljivog, ali s pristupom društvenim mrežama – Huti bi imali dovoljno vremena da se pripreme za napad koji je trebao da ih iznenadi u njihovim uporištima."

"Posledice po američke pilote mogle su biti katastrofalne."

Direktorka Nacionalne obaveštajne službe Tulsi Gabard i direktor Centralne obaveštajne agencije Džon Ratklif, koji su oboje bili deo već ozloglašene Signal grupe, učestvovali su u senatskom saslušanju o globalnim pretnjama u utorak.

Tajming saslušanja poklopio se s prvobitnim izveštajem The Atlantica koji je otkrio korišćenje aplikacije za razmenu poruka u diskusijama o planovima za bombardovanje Jemena.

Gabard i Ratklif – zajedno s direktorom FBI-a Kašom Patelom – tokom saslušanja su više puta negirali da je bilo kakav poverljiv materijal razmenjen u ovom četu.

"U toj Signal grupi nije bilo deljenja poverljivih informacija", izjavila je Gabard pred članovima Senatskog odbora za obaveštajna pitanja.

Čet je inicirao savetnik za nacionalnu bezbednost Majkl Volc, a Goldberg je objavio priču tek nakon što je napad u Jemenu već bio izvršen.

Nedugo nakon što je objavljen članak na The Atlantic, oglasili su se iz Bele kuće.

Portparolka Bele kuće Karolin Levit odbacila je najnoviji članak kao "još jednu prevaru koju je napisao mrzitelj Trampa, poznat po svom senzacionalističkom pristupu“.

Nije bilo jasno na koga Levit tačno misli, s obzirom na to da članak ima dva autora – glavnog urednika The Atlantica Džefrija Goldberga, novinara koji je dodat u grupni čet, i Šejna Herisa, stručnjaka za američke obaveštajne agencije.

(Telegraf.rs)