Komičar pod istragom jer je prozvao političara: Uništili klub gde je nastupio, pristalice ga napale na mrežama
Jedan komičar nalazi se pod istragom nakon što je tokom nastupa isprozivao političara, inače zamenika glavnog ministra u Indiji. Poznati komičar se sada bori za pravo da sme da se šali, a nakon što je besna rulja demolirala klub gde je gostovao i, dok je stajao na bini, prozvao političara iz redova desnice.
Kunal Kamra, poznat po svojim doskočicama o kulturi i politici, nalazi se pod istragom policije u zapadnoj indijskoj državi Maharaštra zbog navodne klevete nakon što je ispričao šalu o zameniku glavnog ministra države, Eknathu Šindeu. Ovaj slučaj je najnoviji primer koji ukazuje na opadajuće slobode u zemlji i osetljivost indijskih desničarskih političara, od kojih su neki pozvali na Kamrino hapšenje.
Video snimak skeča, objavljen u nedelju na Kamrinom YouTube kanalu, prikazuje komičara kako, čini se, ismeva Šindea. U videu Kamra ne pominje eksplicitno političara, ali u pesmi koristi izraz "gaddar" ili "izdajnik" – što se tumači kao aluzija na Šindeovo vođstvo pobune 2022. godine, koja je dovela do pada prethodne državne vlade.
Šala je izazvala žestoku reakciju unutar Šindeove hindu-nacionalističke političke partije Šiv Sena. Besna rulja kasnije se okupila ispred komičarskog kluba "The Habitat" u Mumbaju, gde je Kamra nastupao. Video snimak incidenta prikazuje desetine muškaraca – neki od njih nose šalove s logom Šiv Sene – kako lome stolice i uništavaju enterijer kluba. Policija ispituje i to ko je razlupao klub.
Portparol Šiv Sene, Krišna Hegde, izjavio je da su Kamrine reči "uvredile" narod Maharaštre.
"Mumbajska policija treba da uhapsi Kunala Kamru, stavi ga iza rešetaka i pokrene slučaj protiv njega", rekao je Hagde.
Drugi poslanik ove partije, Nareš Mhaske, upozorio je da Kamra neće moći da se kreće slobodno u javnosti.
"Da ne govorimo o Maharaštri, nećeš moći da se krećeš po celoj Indiji", rekao je poslanik u video poruci.
Kamra je izjavio da se neće izvinjavati za svoje komentare i na platformi X je kritikovao "nesposobnost da se prihvati šala na račun moćne javne ličnosti".
"Koliko znam nije protivzakonito da se našališ na račun naših lidera i na cirkus od našeg političkog sistema. Nije me strah ove rulje. Neću se kriti ispod kreveta i čekati da ovo utihne", naveo je Kamra.
Neki opozicioni političari u Maharaštri stali su u odbranu Kamre usred političke oluje. Bivši politički saveznik Eknatha Šindea, Aditja Thackerej rekao je da bi samo "nesigurna kukavica reagovala na nečiju pesmu.“
Komičarski klub The Habitat saopštio je da je "šokiran, zabrinut i potpuno slomljen zbog vandalizma“ i da će privremeno zatvoriti svoja vrata.
"Nikada nismo bili uključeni u sadržaj koji izvode umetnici, ali nedavni događaji su nas naterali da preispitamo kako postajemo mete i kako se krivica svaljuje na nas,“ objavili su na Instagramu, dodajući da će klub ostati zatvoren "dok ne pronađemo najbolji način da pružimo platformu za slobodno izražavanje, a da pri tome ne ugrozimo sebe i našu imovinu".
Inače, kako piše CNN, ovo nije prvi put da je Kamra u sukobu sa zakonom. U decembru 2020. godine, Vrhovni sud ga je optužio za nepoštovanje suda zbog navodnog omalovažavanja pravosuđa i sudija u njegovim objavama na društvenim mrežama. U jednoj objavi na Tviteru kritikovao je način na koji je sud rešavao slučaj u kojem je bio umešan desničarski komentator.
Govoreći za CNN dve godine kasnije, Kamra je Indiju nazvao "društvom bez smisla za humor" i rekao da je otkazao oko 100 nastupa zbog pretnji desničarskih grupa upućenih klubovima i publici.
Sloboda govora zagarantovana je demokratskim ustavom Indije, ali su se komičari u najmnogoljudnijoj demokratiji sveta i ranije suočavali s besom političara zbog svojih šala. U novembru 2021. godine, desničarski političari su pozvali na hapšenje komičara Vira Dasa nakon što je izveo snažan monolog o krizi zbog brojnih silovanja u zemlji i tada već godinu dana dugim protestima farmera.
Tada je Ašutoš Dubej, pravni savetnik vladajuće stranke Baratija Džanata Partija (BJP), optužio Dasa da "blati Indiju" i podneo prijavu policiji zbog njegovih „zapaljivih“ komentara.
Das nikada nije zvanično optužen ni za kakav zločin i nastavlja da nastupa. Međutim, drugi komičari koji su se našli u sličnoj situaciji doživeli su ozbiljne posledice po svoje karijere.
Mladi komičar Nalin Jadav zatvoren je 2021. godine zbog navodnog organizovanja i otvaranja nastupa za muslimanskog komičara, koji je bio optužen da je ismevao hinduističku veru. Jadav je rekao za CNN da je pušten nakon što je proveo 57 dana u zatvoru, kada je njegov brat platio kauciju u iznosu većem od 1.300 dolara.
Kamra, međutim, ističe da nova istraga protiv njega „ne menja prirodu njegovog prava“ da se šali na račun političara.
(Telegraf.rs)