Jezivi plan za Švajcarsku: Treba napuniti mostove i tunele eksplozivom, to je prprema za odbranu u ratu

E. S.
Vreme čitanja: oko 3 min.
Foto: Pixabay.com

Rat u Ukrajini traje više od tri godine, a Ukrajinci uzvraćaju svim sredstima koja su im na raspolaganju, uključujući dizanje u vazduh na stotine mostova, kako bi usporili napredovanje Rusa. Podizanje mostova, tunela, pista i druge infrastrukture deo je odbrambene doktrine u mnogim zemljama. Vođen tom idejom jedan švajcarski političar predložio je da se postave eksplozivi koji bi bili aktivirani "u slučaju nužde".

Dugo je tako bilo u Švajcarskoj, naročtio nakon početka Drugog svetskog rata, širom zemlje postavljeno je na hiljade eksplozivnih naprava. Osamdesetih godina prošlog veka, u 2.000 i dalje je bilo eksploziva. Od 1991. godine pa nadalje, eksplozivi su sve više uklanjani, da bi do kraja 2014. sve eksplozivne naprave bile eliminisane.

"S obzirom na trenutnu situaciju, to je možda bila greška", za austrijski Blik rekao je član Nacionalnog saveta Narodne partije Švajcarske David Zuberbiler i dodao da ga "već neko vreme muči pitanje zašto se savezna vlada uzdržala od preduzimanja te odbrambene mere".

Foto: Matthias Spicher / imago stock&people / Profimedia

On ne samo da želi da zna zašto su eksplozivi demontirani, već ga zanima i da li oni ponovo mogu da se postave u Švajcarskoj i koliko bi to trajalo.

"Zanima me, na primer, da li su komore za eksploziv i dalje upotrebljive ili su napunjene betonom i na taj način postale neupotrebljive" rekao je Zuberbiler.

Kako je rekao, nada se da će taj odbrammbeni sistem moći ponovo da se aktivira, jer se geopolitička situacija značajno promenila u poslednjih godinu dana. Kako je istakao, "rat u Ukrajini pokazuje koliko je važno da se prekine napredovanje neprijateljske vojske ili njihove rute snabdevanja".

Naročito u Švajcarskoj, koja ima brojne mostove i tunele, brza eksplozija mogla bi značajno da odloži napredovanje neprijatelja. Stoga bi, prema rečima Zuberbilera, "imalo smisla preispitati prethodne mere odbrane koje su se pokazale efikasnim".

"Sa planiranim proširenjem vojske, trebalo bi da se stavi na sto novi koncept eksplozivne naprave. Moramo da budemo spremni na sve mogućnosti", zaključio je.

Estonija ima sličan plan

Estonija, zemlja sa malo više od milion stanovnika, spremna je da evakuiše celu svoju populaciju u inostranstvo ako izbije rat. To je rekao novi komandant estonskih odbrambenih snaga general-major Andrus Merilo na seminaru organizovanom u Talinu.

"Moramo biti spremni da evakuišemo ljude van opasne zone, a u najgorem slučaju, opasna zona pokriva celu Estoniju. (U tom slučaju) važni su nam pomorski, kopneni i vazdušni saobraćaj", rekao je Merilo u Talinu.

Prema njegovim rečima, u slučaju rata, estonska vojska počinje da uništava sopstvene gradove, jer sprečava ili bar otežava napredovanje neprijatelja koji napada Estoniju. Prema Merilu, kada Rusija ide u rat, ona uvek ima za cilj osvajanje kopnenih područja.

Merilo je rekao da odbrambene snage Estonije ne žele da otkriju sve detalje u vezi sa planovima koje imaju za svoje gradove u slučaju rata.

"Ako neko veruje da nećemo početi ratove iz Narve, vara se. Ako bude potrebno, estonska vojska će sama početi da uništava estonske gradove. Na primer, u Narvi morate biti spremni na to da su gradska infrastruktura i ulice učinjene neprohodnim za protivnika", rekao je Merilo.

On je dodao da ne žele o tome da pričaju na sva zvona, ali da je u ratnoj situaciji veoma važno da infrastruktura može da se iskoristi da spreči kretanje neprijatelja.

Merilo je istakao da će vojska razneti mostove i zgrade ukoliko to bude potrebno. On je ispričao kako se u Finskoj decenijama planira infrastruktura sa idejom da se po potrebi može i dignuti u vazduh.

(Telegraf.rs/Blick)