Počeo "lov na decu" širom SAD: Čak 600.000 mališana na meti imigracione službe
Administracija predsednika SAD Donalda Trampa naložila je imigracionim agentima da pronađu maloletne migrante bez pratnje u Sjedinjenim Državama, rekao je za ABC News izvor upoznat sa planovima.
Interni dokument Imigracione i carinske službe (ICE), pod naslovom "Terenska primena zajedničke inicijative za maloletne strane osobe bez pratnje", navodi da je cilj ove inicijative sprečavanje trgovine ljudima i drugih oblika iskorišćavanja dece.
Prema podacima američke vlade, više od 600.000 maloletnih migranata prešlo je granicu između SAD i Meksika bez roditelja ili zakonskog staratelja od 2019. godine.
Inicijativa, prema izvoru upoznatom sa planom, tvrdi da osigurava da maloletni migranti ne postanu žrtve trgovine ljudima ili drugih oblika eksploatacije. Plan, koji se sprovodi u četiri faze, predviđa da će maloletnicima biti uručen poziv da se pojave pred imigracionim sudom ili će biti deportovani ako su protiv njih već izdata rešenja o deportaciji.
ICE je prikupio podatke o maloletnicima bez pratnje i podelio ih u tri kategorije: "rizik od bekstva", "javna bezbednost" i "granična bezbednost". Agentima je naloženo da daju prioritet maloletnicima iz kategorije "rizik od bekstva", uključujući one koji su dobili rešenje o deportaciji zbog propuštanja sudskih ročišta, rekao je izvor upoznat sa dokumentom.
Ovaj potez Trampove administracije dolazi nakon što su republikanci prošle godine tvrdili da je Bajdenova administracija "izgubila 300.000" maloletnih migranata – što je brojka za koju stručnjaci i aktivisti tvrde da je izvučena iz konteksta.
Tvrdnje potiču iz izveštaja internog nadzornog tela Ministarstva za unutrašnju bezbednost (DHS) iz prošle godine, koje je otkrilo da ICE nije uručiо pozive za sud više od 291.000 maloletnih migranata bez pratnje. Nadzorno telo je upozorilo da se u poslednjih pet godina više od 32.000 takvih maloletnika nije pojavilo na imigracionim sudskim ročištima, te da ICE "nije mogao da utvrdi" gde se svi oni nalaze.
"Posebne potrebe dece zahtevaju da administracija osigura nivo brige koji uzima u obzir njihovu ranjivost dok se utvrđuje da li im je potrebna dugoročna zaštita u Sjedinjenim Državama", rekla je Vendi Jang, predsednica organizacije Kids in Need of Defense, za ABC News.
"Kako bi postigla svoje ciljeve, vlada mora sarađivati sa pravnim službama i širokom mrežom privatnih advokata koji pružaju besplatne pravne usluge u vrednosti od više miliona dolara, kako bi osigurali da deca razumeju proces i mogu izneti svoje razloge za traženje zaštite u Sjedinjenim Državama. Tek tada vlada može sa sigurnošću odlučiti ko zaista treba zaštitu, a ko se može bezbedno vratiti u svoju matičnu zemlju", dodala je Jang.
(Telegraf.rs)