Šta Amerikanci misle o Putinu, da li mu treba verovati: Najnoviji rezultati ankete neće se svideti Trampu

A. P.
Vreme čitanja: oko 3 min.
Foto: Tanjug/AP, Shutterstock

Velika većina američkih birača smatra da Sjedinjene Države ne bi trebalo da veruju ruskom predsedniku Vladimiru Putinu, prema novoj anketi, dok administracija Donalda Trampa pokušava da posreduje u postizanju mirovnog sporazuma kako bi okončala smrtonosni višegodišnji sukob između Rusije i Ukrajine.

Anketa Univerziteta Kvinnipijak, pokazala je da čak 81 procenat ispitanika smatra da Putinu ne treba verovati, uključujući 73 procenta republikanaca i 93 procenta demokrata.

Samo devet procenata birača smatra da Putinu, bivšem oficiru KGB, koji je na vlasti u Rusiji decenijama, treba verovati, preneo je portal The Hill.

Tramp je direktno razgovarao sa Putinom o mirovnom naporu, pozvavši ga pre ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog, potez koji se smatra znakom da Bela kuća favorizuje Rusiju, uprkos invaziji ove zemlje na svog suseda koja je pokrenuta pre nepune tri godine. Tramp je rekao da veruje da Putin želi da postigne rešenje i da se ne brine da će ruski lider nastaviti da traži dodatnu teritoriju ili pokušati da naškodi NATO.

"Mislim da želi da prestane da se bori. To vidim. Dugo i teško smo razgovarali", rekao je Tramp i dodao:

"Mislim da želi da prestane. To je bilo moje pitanje za njega. Jer ako nastavi, to bi bio veliki problem za nas, i to bi mi izazvalo veliki problem, jer to jednostavno ne možete da dopustite da se dogodi".

U nedavnom intervjuu za NBC News u emisiji "Meet the Press", Zelenski je rekao da je savetovao Trampa da ne veruje Putinu i nazvao ruskog lidera "lažovom". Bivši predsednik SAD Džozef Bajden je održavao "ledeni odnos" sa Putinom.

Penzionisani general američke vojske, Džek Kin, rekao je u intervjuu za Fox News tokom vikenda da ne misli da će Putin ikada odustati od pokušaja da sruši Ukrajinu, čak i ako prihvati mirovni sporazum koji je pregovarala Trampova administracija. Kin je dodao da je "sve na kocki" za Putina u ovoj fazi sukoba.

"Evo nas, ulazimo u treću godinu. Realnost je da je njegov predsednički mandat u opasnosti. Mislim da je i njegov lični život u opasnosti ako sve ovo eksplodira na njega", rekao je Kin.

Odgovori ispitanika ankete Kvinnipijaka bili su pomešani u pogledu toga kako Tramp upravlja ratom u Ukrajini i Rusiji, sa 40 procenata koji ga podržavaju, 44 procenata koji ga ne podržavaju i 16 procenata koji nemaju mišljenje.

Neki republikanski zvaničnici izrazili su zabrinutost zbog napora Trampove administracije da okonča trenutni sukob sporazumom koji je naklonjeniji Rusiji. Senatorka Susan Kolins, republikanka iz Mejna koja je čvrsto usmerena prema Kijevu, rekla je novinarima da je zabrinuta za sudbinu Ukrajine.

"Ovo je bila neprovocirana, neopravdana invazija. Cenim što predsednik pokušava da postigne mir, ali moramo da budemo sigurni da Ukrajina neće ostati kratkih rukava u ovom sporazumu", rekla je ona.

Tramp je, međutim, nastavio da pojačava kritike prema Zelenskom i delovao je kao da sugeriše da je Ukrajina započela rat.

"Volim Ukrajinu, ali Zelenski je uradio užasan posao, njegova zemlja je uništena, i MILIONI su nepotrebno poginuli", napisao je Tramp na svojoj mreži Truth Social.

Anketa je sprovedena od 13. do 17. februara i u njoj je učestvovalo 1.039 registrovanih birača. Margina greške je +/- tri procentna poena.

(Telegraf.rs)