Provera činjenica: Trampov neviđeni baraž laži o Volodimiru Zelenskom i Ukrajini
Američki predsednik Donald Tramp je u sredu izrekao brojne lažne tvrdnje o ukrajinskom predsedniku Volodimiru Zelenskom i ruskom ratu u Ukrajini, a neke od njih kao da su eho optužbi koje je ranije iznosio ruski predsednik Vladimir Putin.
Američka TV mreža CNN je analizirala Trampove tvrdnje o objavila proveru činjenica.
Ko je započeo rat
U razgovoru sa novinarima Tramp je odbacio pritužbe Ukrajine zbog njenog isključenja iz američko-ruskih pregovora u Rijadu, koji su održani kao uvod u sporazum o okončanju rata i netačno izjavio: "Nikada niste smeli da započnete rat. Mogli ste da postignete dogovor".
Ukrajina nije započela rat. Rusija je započela rat invazijom na Ukrajinu 22. februara 2022. godine. Trampov bivši potpredsednik, Majk Pens, i nekoliko republikanskih zakonodavaca su ukazali na ovu očiglednu činjenicu nakon Trampove izgovorene laži.
Koliku podršku ima Zelenski
U istom nastupu Tramp je pozvao na nove ukrajinske izbore, prošlogodišnji predviđeni predsednički izbori su otkazani jer je zemlja pod ratnim stanjem, i netačno je rekao da Zelenski ima podršku od četiri odsto. Ta cifra od četiri odsto podrške nije ni blizu tačna.
Poslednja anketa vodeće ukrajinske agencije za istraživanje javnog mnjenja, sprovedena početkom ovog meseca, pokazala je da je 57 odsto Ukrajinaca reklo da veruje Zelenskom. To je povećanje sa 52 odsto u decembru, a 52 odsto je bila najniža podrška koju je Zelenski imao od početka rata. Pored toga, anketa o odobravanju sprovedena od kraja novembra do početka januara pokazala je da je 63 odsto Ukrajinaca ili u potpunosti odobrilo ili je sklono da odobri postupke Volodimira Zelenskog kao predsednika.
Američka pomoć Ukrajini
U objavi na društvenim mrežama, Tramp je netačno tvrdio da je Zelenski "nagovorio Sjedinjene Američke Države da potroše 350 milijardi dolara" da bi "ušle" u rat koji se ne može dobiti. Cifra od 350 milijardi dolara takođe nije tačna.
Prema podacima Instituta za svetsku ekonomiju u Kilu, nemačkog tink-tanka koji pažljivo prati pomoć Ukrajini tokom rata, SAD su se obavezale na ukupno oko 124 milijarde dolara u vojnoj, finansijskoj i humanitarnoj pomoći Ukrajini između kraja januara 2022. godine, neposredno pre ruske invazije, i kraja decembra 2024. godine. Ovaj tink-tank je utvrdio da su SAD zapravo dodelile Ukrajini oko 119 milijardi dolara.
Moguće je da će doći do različitih ukupnih iznosa koristeći različite metodologije računanja, ali ne postoji očigledna osnova za Trampovu cifru od "350 milijardi dolara". Generalni inspektor američke vlade koji nadgleda odgovor na ukrajinsku krizu rekao je na svojoj veb stranici da "do 30. septembra 2024. godine, sredstva SAD za odgovor na rat u ukrajini ukupno iznose skoro 183 milijarde dolara, sa obavezanih 130,1 milijardu i isplaćenih 86,7 milijardi dolara", a to uključuje sredstva koja su potrošena u SAD ili poslata drugim zemljama osim Ukrajine.
Američka pomoć naspram evropske pomoći
Tramp je ponovio svoju poznatu, ali netačnu tvrdnju o navodnoj ogromnoj razlici u količini pomoći Ukrajini koju su pružile SAD i Evropa. Rekao je u utorak: "Mislim da je Evropa dala 100 milijardi dolara, a mi smo dali, hajde da kažemo, više od 300 (milijardi)". U sredu je napisao: "Sjedinjene Države su potrošile 200 milijardi dolara više od Evrope". Ni jedna od ovih tvrdnji nije tačna.
Naime, prema podacima Instituta za svetsku ekonomiju u Kilu, Evropa, Evropska unija i pojedinačne evropske zemlje su kolektivno obavezale znatno više ukupne ratne vojne, finansijske i humanitarne pomoći Ukrajini do decembra (oko 258 milijardi dolara) nego što su SAD obavezale (oko 124 milijarde dolara). Evropa je takođe dodelila više vojne, finansijske i humanitarne pomoći (oko 138 milijardi dolara) nego što su SAD dodelile (oko 119 milijardi dolara).
SAD su imale malu prednost u jednoj specifičnoj kategoriji, vojnoj pomoći dodeljenoj, pružajući oko 67 milijardi dolara naspram 65 milijardi dolara koje je dodelila Evropa. Ali čak ni to nije bilo ni blizu ogromne razlike koju je Tramp opisao.
Zelenski i "nestali" novac pomoći
U objavi na društvenim mrežama, Tramp je netačno tvrdio da je Zelenski "priznao da je polovinu novca koji smo mu poslali 'nestalo'." Sličnu tvrdnju izneo je novinarima i ranije. Međutim, Zelenski nije dao takvo priznanje. Umesto toga, on se usprotivio preuveličanim tvrdnjama o tome koliko je američkog novca Ukrajina zapravo primila.
Rekao je u intervjuu za AP 1. februara da, iako ljudi govore o Ukrajini koja je dobila čak 200 milijardi dolara u američkoj pomoći, Ukrajina je zapravo primila oko 76 milijardi dolara, uglavnom u obliku oružja. Zelenski je rekao da ne zna gde je nestao sav dodatni novac koji se pominje i da možda ove veće cifre jesu tačne "na papiru," prema prevodu ukrajinskog medija Ukrainska Pravda.
Suprotno nekim viralnim objavama na društvenim mrežama ovog meseca, to nije bilo priznanje da je polovinu novca koji je SAD poslala Ukrajini nestalo. U stvarnosti, Zelenski je rekao upravo ono što su stručnjaci u SAD i drugde već više puta naglašavali da veliki deo ukupnog američkog budžetskog "odgovora" na rat u Ukrajini nije u obliku novca koji je dodeljen ukrajinskoj vladi.
Na primer, stručnjaci iz Centra za strateške i međunarodne studije (CSIS), tink-tanka, napisali su prošlog maja: "Pojam 'pomoć Ukrajini' je netačan. Uprkos slikama 'paleta gotovine' koje idu u Ukrajinu, oko 72 procenta ovog novca uopšte, i 86 procenta vojne pomoći, biće potrošeno u Sjedinjenim Američkim Državama. Razlog za ovaj visoki procenat je to što se oružje koje ide u Ukrajinu proizvodi u fabrikama u SAD, isplate američkim vojnim osobama se uglavnom troše u SAD, a čak i deo humanitarne pomoći se troši u SAD".
(Telegraf.rs)