Ova zemlja je smanjila stopu pušača sa 40 na 8,3%

A. V.
Vreme čitanja: oko 2 min.
Foto: Shutterstock

Novi Zeland se ističe kao globalni lider u smanjenju štetnosti od pušenja, zahvaljujući zakonima u kojima su korisnici u fokusu i aktivnoj podršci manje štetnim alternativama kao alatu za iskorenjivanje pušenja. Suprotno tome, Australija se oslanja na restriktivne politike koje ograničavaju dostupnost sigurnijih nikotinskih proizvoda, što rezultira stagnacijom u smanjenju stope pušenja.

Model Novog Zelanda

Novi Zeland beleži impresivan pad stope pušenja, s 40 odsto muškaraca i 32 odsto žena 1976. godine na samo 8,3 odsto u 2023. godini. Paralelno, stopa korišćenja sigurnijih nikotinskih alternativa porasla je s 1,4 odsto u 2016. na 11,9 odsto u 2023, čime su bezdimni proizvodi postali dominantna alternativa pušenju. Najvažnije komponente uspeha uključuju legalizaciju sigurnijih nikotinskih alternativa (2018.), podršku Vlade i zdravstvenih organizacija, kao i proaktivne inicijative.

Prošle godine vlasti Novog Zelanda su prepolovile akcize na duvanske proizvode koji rade po principu zagrevanja duvana. Saradnica ministra zdravlja Novog Zelanda Kejsi Kostelo, koja je naložila ovu promenu, rekla je da je to učinila kako bi podstakla ljude koji puše da pređu na manje štetne alternative.

Rezultat ovih mera je ubrzani napredak prema cilju nepušačke nacije 2025, koji predviđa smanjenje prevalencije pušenja na ispod 5 odsto do kraja 2025. godine.

Australijski model

Za razliku od Novog Zelanda, Australija je uvela restriktivne mere koje dopuštaju prodaju elektronskih cigareta samo u apotekama uz recept. Zbog toga je, osim već postojećeg crnog tržišta duvana, zbog izuzetno visoke cene cigareta, i ilegalna trgovina e-cigareta u Australiji postala unosan biznis za organizovane kriminalne grupe. U Melburnu je zabeležen porast nasilja, s više desetina napada na prodavnice cigareta i vejp uređaja, uključujući bacanje bombi, podmetanje požara i vandalizam, dok se kriminalne grupe bore za kontrolu nad crnim tržištem. Ovaj pristup ograničava dostupnost manje štetnih alternativa, podstiče razvoj crnog tržišta i stagnira stopu pušenja. Prevalencija pušenja među osobama starijim od 14 godina smanjena je tek neznatno, s 12,8 odsto u 2018. na 11,8 odsto u 2023.

Primer i za Srbiju

Primer Novog Zelanda dokazuje da otvoren i pristup okrenut potrošačima, zajedno s jasnim porukama zdravstvenih stručnjaka, može da ubrza pad stope pušenja. Ako i ostale zemlje u kojima je stopa pušenja visoka, među kojima je i Srbija, sledi primere zemalja poput Novog Zelanda može napraviti značajan iskorak u borbi protiv pušenja. Usvajanjem strategije smanjenja štetnosti i omogućavanjem pristupa proizvodima bez dima, Srbija može smanjiti prevalenciju pušenja i istovremeno zaštititi javno zdravlja.

(Telegraf.rs)