Šta smo saznali posle razgovora u Rijadu: Rubio i Lavrov u klin, Zelenski u ploču
Sastanak u Rijadu doneo je velike novosti - predstavnici SAD i Rusije uspeli su, prema izjavama koje su dali američki državni sekretar Marko Rubio i šef ruske diplomatije Sergej Lavrov, da postignu prve dogovore od kada je počeo rat u Ukrajini. Ali ta stavka, kako se čini, izgleda da nije bila najvažnija ovom prilikom.
Izjave Marka Rubija, koji se prvi obratio novinarima, navele su na zaključak da je došlo do zaista velikog pomaka u odnosima dce najveće svetske supersile. On ja na početku rekao da je kraj konflikta je moguć jedino uz saglasnost svih strana, a uslovi moraju budu "prihvatljivi".
Rubio: Smirivanje tenzija u svetu
"Rekao bih, da bi se konflikt završio, svi učesnici u ovom sukobu moraju da pristanu na listu uslova i mora da im bude prihvaljiva", izjavio je Marko Rubio.
Iz njegovog kabineta je saopšteno da je sastanak u Rijadu bio "nastavak razgovora predsednika SAD Donalda Trampa sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom 12. februara".
"Predsednik Tramp želi da zaustavi ubijanje; Sjedinjene Američke Države žele mir i koriste svoju snagu u svetu da okupe zemlje. Predsednik Tramp je jedini lider na svetu koji može da natera Ukrajinu i Rusiju da se slože u tome", navodi se u saopštenju.
Zanimljivo je i da je drugim problemima dat veći prostor u odnosu na situaciju u Ukrajini.
Iz Rubijevog kabineta je, naime, navedeno da su tokom razgovora u Rijadu da su se dve strane složile da uspostave mehanizam konsultacija kako bi rešavali probleme u bilateralnim odnosima radi preduzimanja potrebnih koraka za normalizaciju rada diplomatskih misija dveju strana. Takođe, dogovoreno je i da imenuju odgovarajuće visoke timove koji će započeti rad na putu ka okončanju sukoba u Ukrajini što je pre moguće, na način koji je dugoročan, održiv i prihvatljiv za sve strane. Među dogovorenim stvarima je i to da se dve zemlje postave temelje za buduću saradnju u pitanjima od zajedničkog geopolitičkog interesa i istorijskim ekonomskim i investicionim prilikama koje će proizaći iz uspešnog završetka sukoba u Ukrajini.
"Strane u današnjim sastancima obećavaju da će ostati angažovane kako bi proces napredovao u pravovremenom i produktivnom smeru. Jedan telefonski poziv i jedan sastanak nisu dovoljni da se uspostavi trajni mir. Moramo preduzeti akciju, i danas smo napravili važan korak napred", navedeno je u saoštenju Rubijevog kabineta.
Lavrov: Veoma koristan razgovor
Da su dve strane zaista blizu dogovora koji bi mogao da smiri tenzije u svetu potvrdio je i ruski šef diplomatije Sergej Lavrov svojim izjavama. Ono što posebno interesantno, a što se može zaključiti na osnovu izjave koju je posle sastanka dao okupljenim novinarima, situacija u Ukrajini nije bila glavna tema u Rijadu. Barem na ovom sastanku.
Lavrov je, naime, na početku rekao da ima razloga da se veruje da je američka strana počela bolje da sluša stav Moskve.
"Razgovor je bio, verujem, veoma koristan. Ne samo da smo slušali, već smo se i čuli. Imam razloga da verujem da je američka strana počela bolje da razume našu poziciju", rekao je Lavrov i dodao da ubuduće očekuje redovne konsultacije sa SAD.
On je naveo i da je dogovoreno da u što kraćem roku budu imenovani ambasadori u Vašingtonu i Moskvi.
"Najhitnije, ali ne i najteže, jeste da se obezbedi što pre imenovanje ruskih ambasadora u SAD i SAD u Rusiji", rekao je Lavrov.
Šef ruske diplomatije je istakao i da je u slučaju Rusije i SAD dogovoreno da, u slučaju da se interesi obe strane ne podudaraju, ne treba provocirati konflikt, već pronaći rešenje za problem. Takođe, naveo je i da postoji velika zainteresovanost za uklanjanje "veštačkih prepreka" na putu ka razvoju uzajamno korisne ekonomske saradnje.
Tek potom Lavrov je naveo da je dogovoreno i da će dve zemlje stvoriti uslove za rešavanje ukrajinske krize, kako bi se "u potpunosti obnovila saradnja SAD i Rusije".
"Da bismo sprečili torpedovanje uspostavljanja odnosa između Rusije i SAD, potrebno je da ih uspostavimo, što smo danas i uradili, i to, iskreno, ne bezuspešno. Nismo razgovarali o svemu što nas još deli, ali su konceptualni pristup daljem radu predsednici definisali tokom telefonskog razgovora", rekao je Lavrov.
Što se same Ukrajine tiče, on je otišao korak dalje od sadašnje situacije i izjavio da je ponovio delegaciji SAD da je prisustvo stranog kontingenta iz zemalja NATO u Ukrajini neprihvatljivo za Rusiju.
"Pojava oružanih snaga iz zemalja NATO, ali pod stranom zastavom, pod zastavom Evropske unije ili pod nacionalnim zastavama, ništa ne menja u tom pogledu. To je, naravno, za nas neprihvatljivo", rekao je Lavrov.
Lavrov je istakao da je tokom sastanka konstatovano da je Donald Tramp "prvi od zapadnih lidera" koji je rekao da je "uvlačenje Ukrajine u NATO bila jedna od najvećih grešaka predsednika Bajdena", kao i da je Putin više puta objašnjavao da bi širenje NATO i apsorbcija Ukrajine u alijansu delovalo kao "direktna pretnja" Rusiji.
Zelenski: O Ukrajini - bez Ukrajine
Nakon Rubija i Lavrova, kao što se i očekivalo, oglasio se i ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Ton njegove izjave bio je potpuno drugačiji. Zelenski je, naime, kritikovao sastanak u Rijadu jer su Rusija i SAD pregovarali o Ukrajini "bez Ukrajine".
"Razgovori se vode između predstavnika Rusije i predstavnika Sjedinjenih Američkih Država. O Ukrajini – opet o Ukrajini – a bez Ukrajine", rekao je on, dodavši da "pregovori ne bi trebalo da se održavaju njima iza leđa".
"Veoma je važno da se bilo kakav razgovor o završetku rata ne dogodi iza leđa uključenih strana", rekao je i dodao da je za trajni mir "važno ne pogrešiti".
"Pregovarački sto mora da predstavlja sve strane - Ameriku, Evropu i Ukrajinu", poručio je Zelenski.
Zelenski je izjavio da Ukrajina neće pristati na ruske ultimatume, kao što nije popustila pred ruskim ultimatumima ni kada je Moskva pokrenula svoju invaziju pre tri godine.
"Ako nismo pristali na sve ove ultimatume u najtežem trenutku, zašto imamo osećaj da će Ukrajina to uraditi sada?", rekao je predsednik Ukrajine.
Zelenski je takođe odložio posetu Saudijskoj Arabiji.
Američkog državnog sekretara Rubija na sastaku su pratili savetnik za nacionalnu bezbednost Majk Volc i specijalni izaslanik ambasador Stiv Vitkof, koje je predsednik SAD Donald Tramp odabrao da ponovo uspostavi bilateralne odnose. S druge strane, ministar spoljnih poslova Lavrov bio je u pratnji pomoćnika ruskog predsednika Jurija Ušakova.
(Telegraf.rs)