Detalji razgovora Trampa i Putina: Evo o čemu su pričali gotovo sat i po

M. P.
Vreme čitanja: oko 2 min.
Foto: Shutterstock

Predsendik SAD Donald Tramp i predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin imali su večeras dugoočekivani telefonski razgovor, otkrio je američki lider, a potvrđeno je iz Moskve. Razgovor je trajao gotovo sat i po.

Tokom razgovora dvojica lidera dodakli su se brojnih tema. Kako se navodi, teme njihovog razgovora bile su:

  • rešavanje situacije u Ukrajini
  • situacija na Bliskom istoku
  • iranski nuklearni program
  • razmena državljana Rusije i SAD
  • bilateralni rusko-američki odnosi u ekonomskoj sferi
  • dalji kontakti, uključujući sastanak dvojice lidera.

Ruski predsednik je, kako je izjavio portparol Kremlja Dmirtij Peskov, pozvao predsednika SAD da poseti Moskvu, s šef Bele kuće je zauzvrat razgovor sa ruskim liderom nazvao veoma produktivnim.

Prema njegovim rečima, šefovi dve zemlje složili su se oko potrebe zaustavljanja sukoba u Ukrajini i saglasili se da svojim timovima nalože da odmah počnu pregovore.

Tramp je nedeljama nagoveštavao svoju želju da razgovara s Putinom dok radi na rešavanju sukoba u Ukrajini.

"Složili smo se da blisko sarađujemo, uključujući i međusobne posete našim zemljama. Takođe smo se dogovorili da naši timovi odmah započnu pregovore, a počećemo pozivom predsedniku Zelenskom iz Ukrajine kako bismo ga informisali o razgovoru – što ću učiniti upravo sada. Zatražio sam od državnog sekretara Marka Rubija, direktora CIA Džona Ratklifa, savetnika za nacionalnu bezbednost Majkla Volca i ambasadora i specijalnog izaslanika Stiva Vitkofa da vode pregovore za koje snažno verujem da će biti uspešni.", napisao je Tramp ma društvenoj mreži Truth Social.

Dok američki zvaničnici ove nedelje putuju Evropom, počeli su da zauzimaju jasnije stavove o tome kako bi kraj rata u Ukrajini mogao izgledati. Govoreći na konferenciji u Briselu, ministar odbrane Pit Hegset izjavio je da je članstvo Kijeva u NATO-u nerealno i da SAD više neće davati prioritet bezbednosti Evrope i Ukrajine, jer Trampova administracija preusmerava pažnju na obezbeđivanje američkih granica i odvraćanje rata s Kinom.

Stiv Vitkof, koji će biti jedan od glavnih Trampovih pregovarača u vezi sa sukobom, ranije u sredu je ukazao na oslobađanje nepravedno pritvorenog Amerikanca Marka Fogela kao „nagoveštaj mogućnosti“ za budućnost ruskog rata u Ukrajini.

„Mislim da je to možda znak o tome kakav će u budućnosti biti radni odnos između predsednika Trampa i predsednika Putina i šta bi to moglo značiti za ceo svet, za konflikte i tako dalje. Mislim da su imali sjajno prijateljstvo i verujem da će se ono sada nastaviti, što je zaista dobra stvar za svet“, rekao je on.

Vitkof se privatno sastao s Putinom dok je boravio u Moskvi u utorak, rekli su za CNN dva izvora upoznata sa sastankom.

Inače, ovo je bio prvi razgovor predsednika SAD i Rusije od 2022. godine, kada je Moskva napada Ukrajinu.

Zanimljivo je i da je poslednji američki predsednik koji je posetio Moskvu bio Barak Obama, koji je 2013. bio tamo na sastanku G20. Obama je pre toga Rusiju posetio 2009. godine.

(Telegraf.rs)