Šef SZO: Američke akcije imaju ozbiljan uticaj na globalno zdravlje

M. P.
Vreme čitanja: oko 2 min.
Foto-kolaž: Tanjug/AP, Nikola Tomić, Shutterstock

Odluka Sjedinjenih Američkih Država da stopira stranu finansijski pomoć ozbiljno utiče na globalno zdravlje, pogađajući programe borbe protiv dečje paralize, HIV-a i drugih pretnji, izjavio je u sredu generalni direktor Svetske zdravstvene organizacije (SZO) Tedros Adhanom Gebrejesus.

Tedros je pozvao SAD da razmotre nastavak finansiranja pomoći dok se ne pronađu rešenja, javlja The Straites Times.

"Postoje potezi američke vlade... zbog kojih smo zabrinuti jer ozbiljno utiču na globalno zdravlje", rekao je Tedros na virtuelnoj konferenciji za novinare iz Ženeve.

Napori u borbi protiv HIV-a, dečje paralize, majmunskih boginja i ptičjeg gripa pogođeni su pauziranjem finansijske pomoći koju je prošlog meseca uveo predsednik Tramp nedugo nakon što je preuzeo dužnost, dok se programi ne preispitaju.

Posebno je istakao da je suspenzija finansiranja Predsedničkog hitnog plana za pomoć u borbi protiv AIDS-a (PEPFAR) dovela do trenutnog prekida lečenja, testiranja i preventivnih usluga za HIV u 50 zemalja koje ovaj program podržava.

Iako je kasnije uvedeno izuzeće koje je omogućilo nastavak nekih usluga, preventivne mere za rizične grupe nisu bile uključene, dodao je.

Lekari na prinudnom odmoru

"Klinike su zatvorene, a zdravstveni radnici su poslati na prinudni odmor", rekao je, dodajući da SZO pokušava da pomogne zemljama da nadoknade nedostatak antiretrovirusnih lekova.

Kako je naveo, i suspenzija finansiranja i povlačenje američkih institucija negativno utiču na napore za iskorenjivanje dečje paralize i odgovor na majmunske boginje, a u Mjanmaru je skoro 60.000 ljudi ostalo bez pristupa uslugama koje im mogu spasiti život.

"Molimo SAD da razmotre nastavak finansiranja, barem dok se ne pronađu rešenja", rekao je Tedros.

Osim zamrzavanja pomoći, Tramp je prvog dana svog mandata pokrenuo i proces povlačenja SAD iz SZO, što takođe ugrožava saradnju, posebno u borbi protiv epidemija i gripa, istakao je.

Problemi u komunikaciji

Na primer, SZO ima ograničene informacije o širenju ptičjeg gripa među mlečnim govedima u SAD i o ljudskim slučajevima zaraze, iako su drugi zvaničnici SZO kasnije rekli da zemlja ispunjava svoje obaveze prijavljivanja slučajeva u skladu s međunarodnim zdravstvenim pravilima.

Međutim, Marija Van Kerhove, vršilac dužnosti direktora za pandemije i epidemije, izjavila je da SZO nije primila izveštaje o gripu od američkih Centara za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) od otprilike 24. januara.

"Nastavljamo da se obraćamo našim kolegama i američkim državnim agencijama. Još uvek nismo dobili odgovor, ali ćemo nastaviti s naporima i nadamo se da će ta razmena ponovo biti uspostavljena", rekla je.

Tedros se osvrnuo i na finansijski jaz u samoj SZO. Organizacija je već reformisala svoj model finansiranja poslednjih godina, ali se razmatraju i druge opcije, dodao je.

Među njima je i ideja o prikupljanju fonda od 50 milijardi dolara, iako nije izneo detalje o načinu na koji bi se to sprovelo. Takođe je rekao da SZO razmatra mogućnost naplate određenih usluga od institucija ili pojedinaca koji mogu da plate.

(Telegraf.rs)