Etiopija traži od Vatikana da joj vrati blago koje su opljačkali Musolinijevi fašisti
Etiopija se nada da će povratiti hrišćanske dragocenosti i artefakte koji su opljačkani tokom italijanske fašističke okupacije koja je počela 1936. godine, kao i predmete koje je uklonila britanska vojska nekoliko decenija ranije.
Ova istočnoafrička zemlja će pokrenuti pravnu tužbu protiv italijanske vlade, preneo je britanski Telegraf.
Zvaničnici u Adis Abebi između ostalog žele da povrate 300 etiopskih pravoslavnih hrišćanskih rukopisa koji se nalaze u Vatikanskoj biblioteci. Biblioteka je pod nadležnošću Svete Stolice, upravljačkog tela Katoličke crkve na čelu sa papom Franjom.
Napori za povratak artefakata deo su međunarodne kampanje. U Velikoj Britaniji, zahtev za povraćaj opljačkanih predmeta će biti poslat Kraljevskoj kolekciji, Britanskom muzeju i Britanskoj armiji.
Ove inicijative predvodi etiopska Agencija za kulturno nasleđe, ogranak ministarstva turizma. Direktor Abebav Ajalev Gela rekao je da stručnjaci sastavljaju inventare opljačkanih artefakata koji se nalaze u Italiji i Vatikanu.
"Radimo na tome šta je gde i kako možemo pregovarati. Radimo na mehanizmu kako da ih vratimo", rekao je on.
Italijanske trupe su 1935. godine okupirale Etiopiju. Fašisti Benita Musolinija porazili su Etiopsku Imperiju koju je predvodio Hajile Selasije, kasnije smatran mesijanskom figurom u rastafarijanskoj religiji. Tokom okupacije koja je trajala do 1941. godine, etiopske palate, crkve i istorijska mesta bili su opljačkani. Statue, murali, prestoli i krune prevezeni su u Italiju.
Neki od tih predmeta pronađeni su kod Musolinija kada je uhvaćen i pogubljen 1945. godine, a mnogi su položeni u bivši Kolonijalni muzej u Rimu. Dok je Etiopija bila pod italijanskom okupacijom, Enriko Ćeruli, lokalni guverner i naučnik, sakupio je oko 300 religijskih tekstova koji su bili sveti za Etiopsku pravoslavnu crkvu.
Iako je bio označen kao ratni zločinac, Ćeruli je 1954. godine poklonio svoju kolekciju Vatikanu, gde se i dalje nalazi. Nakon što se završi popis kolekcije, Etiopija će, kako se smatra, pristupiti Svetoj Stolici sa zahtevom za povratak svih opljačkanih artefakata.
Italija će se suočiti s pravnom tužbom zasnovanom na Pariskom ugovoru iz 1947. godine, koji je zahtevao da bivša fašistička nacija vrati kulturna i verska blaga opljačkana iz Etiopije "u roku od 18 meseci". Neki predmeti, poput obeliska uzetog sa drevnog lokaliteta Aksum, vraćeni su decenijama kasnije. Međutim, s obzirom na obim pljačke, pravnici će tvrditi da to nije predstavljalo potpuni povrat kulturnog vlasništva.
Ijan Kembel, autor knjige "Holy War" (Sveti rat), koja se bavi ulogom Katoličke crkve u invaziji na Etiopiju, rekao je da su italijanski oficiri u Etiopiji "saglasno legalizovali pljačku od strane vojske".
"Ćeruli i drugi visoki zvaničnici prevozili su stotine sanduka artefakata iz zemlje. I trezori mnogih crkava su opljačkani. Takođe je bilo mnogo pljačke u Adis Abebi. Morate da imate na umu da su mnogi crnokošuljaši i redovni vojnici dolazili iz siromašnih seljačkih porodica, siromašnijih od etiopske elite u Adis Abebi".
Fašistička okupacija dogodila se skoro 70 godina nakon britanske intervencije koja je imala za cilj da spasi evropske taoce, tokom koje je tadašnji etiopski car Tevodros Drugi bio poražen, a njegova tvrđava Magdala opljačkana.
Opljačkani artefakti, uključujući predmete svete za Etiopsku pravoslavnu crkvu, rasuti su po raznim kolekcijama, uključujući Britanski muzej, Kraljevsku kolekciju i regimentalne muzeje povezane sa britanskim vojnim jedinicama. Etiopija će tražiti povratak artefakata koje je oduzela Britanija.
(Telegraf.rs)