Amerikanci konačno otvorili kineski špijunski balon i ostali u šoku šta su pronašli: Priča je dobila zaokret
Kineski špijunski balon koji je prešao preko Sjedinjenih Država 2023. godine bio je prepun američke tehnologije koja je trebala da omogući špijunažu Amerikanaca, prema dva izvora sa direktnim saznanjima o tehničkoj analizi koju je sprovela američka vojska.
Otkriće satelitskog komunikacijskog modula, senzora i drugih tehnologija najmanje pet američkih kompanija u kineskom balonu, kako piše Newsweek, naglašava neuspeh američkih nastojanja da se ograniči izvoz tehnologije koja bi mogla da ima vojnu upotrebu glavnom rivalu Kini, kao i u zemlje kao što su Rusija i Iran, saveznici Pekinga.
Takođe, postavlja se pitanje uloge privatnih kompanija koje prodaju svoju opremu globalno u održavanju kontrole nad krajnjim korisnicima tehnologije dvostruke namene, koja može imati vojno-odbrambenu platformu, ali i civilnu upotrebu.
Jedan kineski patent koji je analizirao Newsweek opisuje komunikacijski sistem upravo za takav balon kakav je preleteo SAD, a koji se temelji na korišćenju satelitskog primopredajnika jedne američke kompanije koji bi kontrolori balona u Kini koristili za komunikaciju sa njim i koji bi slao podatke nazad, a koji je lako dostupan na mreži.
Šta se dogodilo sa kineskim špijunskim balonom?
Džinovski, beli balon sa velike visine ušao je u Sjedinjene Države preko Aljaske u januaru 2023. godine i lebdeo preko Kanade i američkog Srednjeg zapada, privlačeći mahnitu pažnju javnosti pre nego što ga je oborio borbeni avion F-22 kod obale Južne Karoline 4. februara. Procenjeno je da je balon bio visok oko 60 metara s visećim okvirom tamne boje promera najmanje devet metara. U okviru se nalazio otprilike tri metra dugačak tehnički teret, koji je uključivao sofisticiranu opremu za nadzor, od koje je deo bio smešten u prenosnom ručnom frižideru, kako navode izvori Newsweeka.
Peking je tada saopštio da se radi o meteorološkom balonu koji je jak vetar odneo sa kursa i optužio Sjedinjene Države da su preterale.
Šta je pronađeno u kineskom špijunskom balonu?
Međutim, tehnički teret omogućio je balonu istraživanje i snimanje fotografija kao i prikupljanje drugih obaveštajnih podataka.
Balon je takođe mogao da nosi radijski upravljane jedrilice za prikupljanje detaljnih podataka, budući da je imao čitav jedan prazan prostor za odlaganje, navode izvori. Kineski naučnici, stoji u dokumentima o svemirskom istraživanju koje je pregledao Newsweek, razvili su jedrilice koje se koriste u kombinaciji s takvim balonima.
Analizu od 75 stranica delova pronađenih iz špijunskog balona i iz onoga što se činilo da su druga dva balona čiji su delovi sakupljeni negde drugde, izvršio je Nacionalni centar za vazdušno-kosmičku obaveštajnu službu u Ohaju, gde eskadrila za eksploataciju stranih materijala ispituje stranu tehničku opremu, rekli su izvori. Newsweek nije pregledao samu analizu, prenosi Jutarnji.
Newsweek je kontaktirao NASIC-ovu jedinicu za javne odnose za komentar, ali nije dobio odgovor. Vazduhoplovna baza Rajt-Paterson u Ohaju, gde je sedište NASIC-a, rekla je da "nema nikakve veze sa ovim incidentom" i uputila upite Pentagonu. Pentagon je uputio upite Federalnom istražnom birou. FBI je odbio da komentariše.
Bajdenova administracija je saopštila da je balon bio deo velikog programa nadzora kojim Kina upravlja u desetinama zemalja.
Satelitska tehnologija
Tehnologija koju su identifikovali izvori poklapa se sa onom u patentu dodeljenom 2022. godine naučnicima na Institutu za istraživanje inovacija u vazduhoplovstvu Kineske akademije nauka (CAS) u Pekingu, koji ima veze sa kineskom vojskom i njenom industrijskom odbrambenom bazom. Patent je uključivao modul za razmenu kratkih poruka pod nazivom Iridium 9602 koji je napravio Iridium, globalni provajder satelitskih komunikacija sa sedištem u Meklinu u Virdžiniji - i slučajno manje od pet milja od sedišta CIA.
Patent je nazvan "Uređaj i metoda za sigurnosnu kontrolu i pozicioniranje balona na velikim visinama".
Analiza materijala izvučenog iz balona pokazala je da je u njega ugrađen iridijumski komunikacioni sistem, kao i tehnologija iz četiri druge američke kompanije i najmanje jedne švajcarske kompanije, rekli su izvori.
"Kineska kompanija im ne bi dala punu pokrivenost satelitskom televizijom u SAD", rekao je jedan od izvora, bivši službenik savezne obaveštajne službe.
Za šta je Kina koristila špijunski balon?
Kineska akademija nauka (CAS) u Pekingu nije odgovorila na zahtev za komentar. Kineska ambasada u Vašingtonu odbila je da odgovori na pitanja o tome da li balon koristi američku tehnologiju, uputivši pitanja CAS-u. Međutim, ambasada je ponovila stav Kine da je balon slučajno naleteo iznad SAD.
"Lutanje kineske civilne bespilotne letelice u vazdušni prostor SAD bila je nesreća izazvana višom silom. Balon, koji se koristio za meteorološka istraživanja, nenamerno je odleteo u SAD", rekao je portparol Liu Penđu putem mejla.
Iridijum, koji kaže da je njegov najveći kupac Ministarstvo odbrane SAD, rekao je za Newsweek da ne može da zna ko su njegovi krajnji kupci, a takođe su postojala i tržišta preprodaje njegovih proizvoda. Iridijum je rekao da ima partnere u Kini, ali je odbio da ih identifikuje navodeći kao razlog komercijalnu konkurenciju. Rečeno je da nema nikakve prethodne ili sadašnje veze sa Kineskom akademijom nauka ili njenim Institutom za istraživanje vazduhoplovnih informacija.
"Svakako ne odobravamo da naši radio-uređaji ili moduli završe i budu korišćeni na način na koji ne bi trebalo da budu", rekao je Džordan Hasim, izvršni direktor za komunikacije Iridijuma, dodajući: "Ne postoji način da znamo šta je upotreba određenog modula".
Nije potrebna licenca za izvoz
Iridium je rekao da bi 9602 satcom modul mogao da se izveze u Kinu bez licence osim za zabranjenu krajnju upotrebu ili krajnjeg korisnika, ali to je na partneru da utvrdi. Ako bi Iridijum saznao za zloupotrebu, odmah bi radio sa partnerima, uključujući američku vladu, da ga onesposobe, rekao je Hassim.
Balon koji je preleteo Ameriku 2023. nije bio jedini, budući da su kineske komšije prijavile češće misije. Takođe, taj balon je daleko od jedinog primera zapadne tehnologije koju protivnici koriste protiv samog Zapada i saveznika - drugi primer je američka tehnologija pronađena u ruskim oružanim sastavima u Ukrajini.
Jedan izvor kaže da je, na iznenađenje istražitelja, tehnički teret balona uključivao jeftini, obični prenosni frižider, kakav bi se mogao kupiti na benzinskoj stanici.
"Ali pametno je sredstvo jer je lagan, pluta, održava stvari suvim", naveo je izvor, koji kaže da je frižider sadržao tvrde diskove za skupljanje informacija, uključujući fotografije.
Američki sastav kontrole izvoza bio je manjkav i nije funkcionisao na odgovarajući način kada je Kina posredi, kaže Džejms Mulvenon, šef obaveštajnog odeljenja konsultantske kompanije Pamir Consulting, specijalizovane za savetovanje kompanija koje ulažu u Kini.
"Cinik u meni rekao bi da govorimo o tome da mi zalupimo vrata staje najjače što možemo nakon što je konj već izbio šarke. Revolucija modernizacije kineske vojske započela je 1998. Sada je 2025.", rekao je Mulvenon za Newsweek.
(Telegraf.rs)