Grčki seizmolog posle novih jakih zemljotresa kod Santorinija: "Zatvorila se mala pukotina optimizma"
Seizmolog Gerasimos Papadopulos oglasio se nakon zemljotresa jačine 5,3 stepena po Rihteru koji je u ponedeljak uveče pogodio područje između Santorinija i Amorgosa. Posle tog, usledila su još dva udara od 5,0i 5,1 Rihtera.
"Još jedan snažan zemljotres kod Santorinija, 5,3 po Geodinamičkom institutu ili 5,2 po Evro-Mediteranskom centru. Zatvorila se mala pukotina optimizma", rekao je on, prenosi Protothema.
Poznati seizmolog promenio je prethodne izjave koje je dao ranije u ponedeljak, kada je izražavao blagi optimizam s rezervom i govorio o "pukotini optimizma".
Zamenik direktora Geodinamičkog instituta Atinske opservatorije, Vasilis Karastatis, izjavio je za Kathimerini da ovaj zemljotres jačine 5,3 Rihtera "suštinski ne odstupa od prethodnih potresa i uklapa se u obrazac serije zemljotresa".
"Iako je jačine 5,3, on se ne razlikuje od prethodnih jakih potresa od 5, 5,1 ili 5,2 stepena Rihtera", naglasio je i dodao da "ne govorimo o glavnom zemljotresu".
Geodinamički institut Nacionalne opservatorije u Atini registrovao je u 22:16 po lokalnom vremenu najjači potres do sada u Kikladima, magnitude 5,3 po Rihteru. Epicentar je lociran u morskom području 14 kilometara jugo-jugozapadno od Arkesinisa na Amorgosu, na dubini od 17 kilometara.
Ranije u ponedeljak, u izjavi za TV Mega, Papadopulos je naveo da "se agresivni niz potresa počeo menjati" nakon serije seizmičkih udara kod Amorgosa. Prema njegovim rečima, "danas postoji mala promena koja ukazuje na to da je možda aktiviran susedni rascep manjih dimenzija istočno od seizmičke zone".
"Od juče smo imali malu pukotinu optimizma. Danas je maksimalna magnituda iznosila 4,9, sinoć 5. Ipak, relativno jači potresi ne zatvaraju tu pukotinu optimizma. Iz dana u dan ažuriraćemo našu analizu i priroda će nam pokazati kuda idemo, sve dok je pravilno tumačimo. Blago sam optimističan, ali uz veliku rezervu. U svakom slučaju, više nemamo ona intenzivna upozoravajuća obeležja koja smo imali prvih dana, kada se razvijao niz potresa koji prethode jačem zemljotresu. Ta agresivna sekvenca sada menja karakteristike ponašanja", rekao je Papadopulos.
"Tokom poslednja dva do tri dana primetili smo blagi pad broja potresa jačih od 3 stepena. Prosečna magnituda potresa počinje da opada, uprkos tome što smo imali zemljotres od 5 stepeni juče i 4,9 pre nekoliko sati. To su dva znaka koja nam daju optimističnu perspektivu da možda ulazimo u fazu oslobađanja energije, odnosno postseizmičku sekvencu."
Papadopulos je takođe istakao novo zapažanje: "Dva potresa sa najvećom magnitudom prvi put pokazuju promenu u načinu na koji se rascep lomi. Do sada su svi potresi imali isti mehanizam pucanja duž aktiviranog rascepa. Danas primećujemo malu razliku koja sugeriše da je možda aktiviran susedni, manji rascep istočno od seizmičke zone. Ovo bi moglo biti dodatno pozitivno obeležje, ali moramo sačekati. Treba pustiti prirodu da nam podari još više podataka kako bismo ih spojili i pružili snažniji ton optimizma koji nam je svima potreban. Iznad svega, potrebno je strpljenje."
(Telegraf.rs)