Nastavnici dobijaju otkaze, niko ne želi da radi u školi: Prosveta u Velikoj Britaniji na kolenima
Uprave škola širom Velike Britanije saopštile su da su prinuđene da otpuštaju nastavno osoblje kako bi izbegli finansijske gubitke, uprkos obećanjima laburističke vlade da će zaposliti 6.500 novih nastavnika, pišu danas britanski mediji.
To je bilo jedno od glavnih obećanja po dolasku laburista na vlast u julu prošle godine, ali sindikati prosvete sada kažu da su već počela otpuštanja zaposlenih u školama, prenosi Gardijan.
Nakon više od decenije smanjenja finansiranja u prosveti pod vladom torijevaca, više nije ostalo mesta za ustupke pa je ova bolna mera bila nužna, navodi list.
Iz sindikata prosvete upozoravaju da ako vlada nastavi sa planom prema kojem neće dodatnim sredstvima finansirati povećanja plata nastavnika u narednoj godini, još veći broj njih ostaće bez posla.
Kako su pokazali podaci objavljeni uoči Božića, sve je manje ljudi koji žele da se obrazuju za nastavnike u osnovnim i srednjim školama.
Istovremeno, tu je i problem sve većeg odlaska zaposlenih u prosveti, a svaki četvrti novozaposleni nastavnik na poslu se zadrži manje od tri godine, pa je 2023. prvi put isto toliko nastavnika napustio profesiju koliko je počelo da radi u obrazovnom sektoru, pokazuju statistički podaci.
Školske uprave strahuju da bi se situacija mogla dodatno pogoršati u zavisnosti od povećanja plata za narednu godinu.
Ministarka prosvete Bridžet Filipson u decembru je navela da bi povećanje od 2,8 odsto bilo prikladno nakon porasta od 5,5 odsto za ovu godinu, dok je nacionalni sindikat prosvete zatražio veći rast plata jer će, u suprotnom, još nastavnika napustiti svoju profesiju.
Školske uprave i sindikati, ipak, strahuju da bi, bez obzira na konačni ishod povećanja zarada, moglo doći do otpuštanja ako vlada bude tražila da škole rast plata pokriju iz postojećih budžeta.
Tako je anketa sprovedena u 90 osnovnih škola u Zapadnom Jorkširu pokazala da više od polovine njih planira otpuštanja nastavnog osoblja, dok je 90 posto navelo da neće zaposliti nove nastavnike.
Portparol ministarstva obrazovanja kazao je da je vlada nasledila mnoge fiskalne izazove, uključujući manjak od 22 milijarde funti, ali da je ipak budžet predvideo zaštitu ključnih prioriteta u prosveti, uključujući osnovna sredstva za škole.
“Znamo da su škole suočene sa izazovima, ali uprkos ekonomskom kontekstu mi smo izdvojili dodatne 2,3 milijarde funti za školske budžete, pri čemu je jedna milijarda prevdiđena za decu i mlade sa posebnim potrebama”, kazao je portparol.
(Telegraf.rs/Tanjug)