Ovaj virus počinje sa bolovima u grlu, završava se krvarenjem: Epidemija u Tanzaniji, gde Srbi masovno idu
Srpski lekari su se uspešno izborili sa ovom opakom bolešću pre više od pola veka. Smrtonosniji od većine poznatih virusa, podmukliji od ebole - Marburg virus ponovo je u fokusu svetske javnosti nakon što je zabeležena njegova pojava u Africi.
Postoji bojazan da bi se zaraza mogla proširiti i na Evropu. Međutim, malo je poznato da su se srpski lekari pre više od pola veka uspešno izborili sa ovom opakom bolešću.
Ovaj virus vrlo lako mogao je da nosi naziv i "Beogradski virus". Te davne 1967. godine, kada je ovaj virus prvi put izolovan, pojavile su se dve istovremene epidemije - u Marburgu i u Beogradu. Tada je obolelo 37 osoba, a registrovano je devet smrtnih slučajeva.
"To znači da je u ovoj epidemiji smrtnost bila 24 odsto. Od tada na Afričkom kontinentu registrovan je veći broj obolelih, bilo sporadičnih slučajeva ili epidemija, u različitim zemljama: u Angoli, Demokratskoj Republici Kongo, Gani, Ekvatorijalnoj Gvineji", rekla je ranije za TV "Pink" Slavica Maris.
Jugoslavija je tada proizvodila vakcine protiv dečje paralize koristeći ćelijske kulture bubrega zelenih majmuna, koji su bili uvezeni iz Afrike.
Transportovana pošiljka majmuna bila je zaražena virusom, a od 312 majmuna namenjenih Beogradu, već tokom transporta uginuo je veliki broj.
Za razliku od kolega u Marburgu i Frankfurtu, stručnjaci u Beogradu preduzeli su sve neophodne mere predostrožnosti, čime je sprečeno veće širenje zaraze. U Nemačkoj je tada obolelo 29 ljudi, a sedam je preminulo.
Oporavak veterinara ŽivkaVeterinar Živko Stefanović, koji se zarazio prilikom rada sa majmunima, razvio je teške simptome: visoku temperaturu, groznicu, osip, unutrašnja krvarenja.
U nedostatku specifičnog leka, korišćena je suportivna terapija, a uz pomoć kolega iz Nemačke, pacijentu je dat rekonvalescentni serum sa antitelima preživelih pacijenata. Nakon 15 dana borbe, počeo je da se oporavlja.
Njegova supruga, iako zaražena, imala je blažu kliničku sliku i uz pravovremenu terapiju brzo se oporavila. Ova dva slučaja ostala su izolovana, što je sprečilo dalje širenje bolesti u Jugoslaviji.
Simptomi ovog virusa uključuju: visoku temperaturu, glavobolju, malaksalost, proliv, povraćanje
osip, nezaustavljivo krvarenje iz svih telesnih šupljina.
Srbija nije u kritičnoj zoni, ali oprez je neophodan
Stručnjaci naglašavaju da Srbija trenutno nije u opasnosti od širenja Marburg virusa, ali je važno da putnici budu svesni rizika.
Osobe koje borave u Africi treba da budu posebno pažljive i da izbegavaju kontakt sa potencijalno zaraženim ljudima i životinjama.
Bukti epidemija virusa smrtonosnijeg od ebole
"Marburg virus je pokazao svoju smrtonosnost u prošlosti, ali iskustvo i znanje koje su stekli naši stručnjaci pre 50 godina ostaju značajan doprinos globalnoj borbi protiv ove bolesti", ističe Slavica Maris epidemiolog Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd.
Iako trenutno nema registrovanih slučajeva ovog virusa na teritoriji naše zemlje, bojazan postoji, budući da mnogi Srbi idu na Zanzibar, koji je deo Tanzanije.
A upravo na području Tanzanije trenutno je prijavljena epidemija Marburg virusa sa, za sada, osam smrtnih slučajeva.
Virus se ne prenosi putem vazduha, već direktnim kontaktom sa sekretima zaraženih životinja ili osobama obolelim od Marburg virusa.
(Telegraf.rs / Blic)