Počelo izvlačenje olupine aviona iz reke Potomak: Pronađeno 55 od ukupno 67 tela žrtava

A. P.
Vreme čitanja: oko 2 min.
Foto: Tanjug/AP

Spasilački timovi su od jutros ponovo na reci Potomak u Vašingtonu, u potrazi za telima žrtava sudara vojnog helikoptera i aviona, što je bila najveća vazdušna nesreća u SAD od 2001.

Vlasti su do sada pronašle i identifikovale 55 od 67 poginulih osoba, a šef vatrogasne službe i hitne pomoći Vašingtona, Džon Doneli, kaže da su uvereni da će svi biti pronađeni, preneo je Glas Amerike.

U svakom trenutku, više od 300 spasilaca učestvuje u pretrazi reke, navode zvaničnici. Timovi će tokom dana započeti radove na vađenju olupine iz vode, uz pomoć dizalice koja je već postavljena. Dve mornaričke barže su takođe postavljene za podizanje teške olupine.

Ronioci i spasioci se pridržavaju strogih protokola i prestaće da pomeraju delove aviona i helikoptera ako telo bude pronađeno, rekao je u nedjelju pukovnik Frensis B. Pera iz Inženjerskog korpusa vojske.

"Dostojanstveno vraćanje posmrtnih ostataka ima prednost nad svim ostalim", rekao je on.

Delovi aviona će biti utovareni na kamione koji će ih odvesti u hangare, gde će biti nastavljena istraga. U nedelju su porodice žrtava posetile mesto rušenja aviona i helikoptera, na obali reke Potomak blizu nacionalnog aerodroma Ronald Regan.

Federalni istražitelji pokušavaju da utvrde kako je došlo do nesreće, a Nacionalni odbor za bezbednost u saobraćaju, saopštio je da preliminarni podaci pokazuju različite podatke o visini na kojoj su leteli avion i helikopter.

Državni sekretar za saobraćaj, Šon Dafi, rekao je da želi da ostavi prostor istražitaljima da urade svoj posao, napominjući da se ispituje i to da li je u kontrolnom tornju na aerodromu bilo dovoljno osoblja.

Kompletne istrage o ovakvim događajima obično traju godinu dana ili duže, a istražitelji se nadaju da će imati preliminarni izveštaj za tridesetak dana.

U trenutku sudara, avion "Ameriken erlajnsa" sa 64 putnika spremao se da sleti, na putu iz Vičite u Kanzasu, dok je vojni helikopter "Blek hok" sa troje vojnika bio na obuci.

Nesreća od prošle srede bila je najsmrtonosnija u SAD od 12. novembra 2001. godine, kada je avion udario u stambeni kvart u njujorškoj četvrti Kvins, neposredno nakon poletanja sa aerodroma Kenedi. U nesreći je poginulo svih 260 ljudi iz aviona i pet osoba na zemlji.

Stručnjaci redovno ističu da je putovanje avionom izuzetno bezbedno, ali gužva u vazdušnom prostoru oko Ronald Regan aerodroma može predstavljati izazov čak i za najiskusnije pilote.

(Telegraf.rs)