Trampov napad na Južnoafričku Republiku otkriva podele oko rase i zemlje: U priču uključen i Ilon Mask

A. P.
Vreme čitanja: oko 3 min.
Foto-kolaž: Shutterstock, Tanjug/AP

Južnoafrički predsednik Siril Ramafosa oglasio se u ponedeljak braneći svoju politiku reforme zemljišta od napada Donalda Trampa, predsednika sAD, koji je razotkrio duboke podele u Južnoafričkoj Republici u vezi sa rasnim razlikama u vlasništvu nad zemljištem.

Ovo pitanje tinja još od vremena aparthejda, preneo je Reuters. Američki predsednik je u nedelju, bez navođenja dokaza, izjavio da "Južnoafrička Republika konfiskuje zemlju" i da se "određene klase ljudi" tretiraju "vrlo loše", dodajući da će obustaviti finansijsku pomoć ovoj zemlji kao odgovor.

Ramafosa je izjavio da vlada nije konfiskovala nijedno zemljište i izrazio želju za razgovorom s Trampom kako bi se postiglo bolje razumevanje politike koja, kako je naveo, obezbeđuje pravedan javni pristup zemljištu.

Trampov napad podržao je i njegov južnoafrički saveznik, milijarder Ilon Mask, koji je u objavi na mreži Iks izjavio da zemlja ima "otvoreno rasističke zakone o vlasništvu", sugerišući da su belci žrtve.

Belci poseduju tri četvrtine zemljišta u privatnom vlasništvu u Južnoafričkoj Republici, dok crnci poseduju samo 4 odsto. Crnci čine oko 80 odsto ukupnog stanovništva Južnoafričke Republike, dok belci čine oko 8 odsto.

Ramafosa je prošlog meseca potpisao zakon koji ima za cilj rešavanje ove nejednakosti tako što olakšava državi eksproprijaciju zemljišta u javnom interesu. Njegov Afrički nacionalni kongres (ANC), najveća stranka u vladajućoj koaliciji, optužio je Trampa da širi dezinformacije koje propagira AfriForum, desničarska lobistička grupa koja promoviše interese belih govornika afrikansa.

ANC je izjavio da je Trampov napad "direktan rezultat napora ove lobističke grupe da obmane globalnu zajednicu i zaštiti vlasništvo nad zemljištem iz vremena aparthejda".

Izvršni direktor AfriForuma, Kali Krijel, izjavio je da će njegova organizacija tražiti od američke vlade "da direktno kazni visoke lidere ANC, a ne narod Južne Afrike" zbog reforme zemljišta. Portparol je potvrdio da je grupa lobirala u Sjedinjenim Državama.

Zabrinutost zbog trgovinskog sporazuma

Demokratski savez (DA), većinski belačka opoziciona stranka i druga najveća stranka u koaliciji, izjavio je da želi da zakon o reformi zemljišta bude izmenjen kako bi se rešile određene nedostatke, ali je ipak ispravio Trampa u vezi sa specifičnostima.

"Nije tačno da zakon omogućava državi da arbitrarnom odlukom oduzima zemljište, jer on zahteva pravičnu nadoknadu za legitimne eksproprijacije", saopštio je DA.

Ministar rudarstva Gvede Mantaše iz ANC izjavio je da bi afričke zemlje trebalo da "uskraćuju minerale" Sjedinjenim Državama kao odgovor na eventualno ukidanje pomoći. Ramafosin portparol Vinsent Magvenja rekao je za Reuters da te reči treba "shvatiti kao šalu" i da vlada ozbiljno ne razmatra takvu politiku.

Vašington je 2023. godine Južnoafričkoj Republici obezbedio pomoć od 440 miliona dolara, od čega je 315 miliona dolara namenjeno borbi protiv HIV/AIDS.

Ramafosa je izjavio da američka pomoć čini 17 odsto programa za HIV/AIDS u Južnoafričkoj Republici, ali da nije značajna u drugim oblastima. Bilateralni odnosi su već bili zategnuti zbog bliskih odnosa Južnoafričke Republike sa Kinom i Rusijom, kao i pravnih poteza Pretorije protiv Izraela, ključnog američkog saveznika, koji je optužen za genocid.

Nakon Trampovih komentara, južnoafrički rand, akcije i državne obveznice su izgubile vrednost, a ekonomisti su upozorili da bi bilo kakve američke mere protiv zemlje mogle naneti štetu ekonomiji u trenutku kada se trgovinski sporazum SAD/Afrika AGOA treba obnoviti, dok se Ramafosa bori za podsticanje ekonomskog rasta i privlačenje investitora.

"Da li želite da otvorite fabriku u zemlji gde Tramp danas ukida svu pomoć? Možda sutra raskida AGOA sporazum, a možda u sredu uvodi carine od 25% zato što su previše bliski Kini," rekao je Čarls Robertson, stručnjak za tržišta u razvoju iz kompanije FIM Partners.

Prema istraživanju ekonomiste Dejvida Omojomola iz Capital Economicsa, izvoz Južnoafričke Republike u SAD kroz AGOA program činio je 1 odsto BDP u 2023. godini, od čega je polovina bila transportna oprema. On je takođe naveo da je 56 odsto izvoza iz južnoafričkog automobilskog sektora bilo kvalifikovano za AGOA program.

Ministar trgovine Parks Tau izjavio je da će vlada stupiti u dijalog sa američkom administracijom i predstavnicima obe strane u Kongresu kako bi se osigurala kontinuacija AGOA programa, koji ističe ove godine.

"Optimistični smo da ćemo ostati deo AGOA programa," rekao je za Reuters na marginama afričke rudarske konferencije u Kejptaunu.

(Telegraf.rs/Reuters)