Saharski pesak koji pada na Evropu sadrži radioaktivni plutonijum i cezijum: Stručnjaci objavili novu studiju

A. R.
Vreme čitanja: oko 2 min.
Foto-kolaž: Shutterstock, X/@CopernicusECMWF

Saharski pesak sadrži radioaktivne izotope plutonijuma i cezijuma koji se mogu transportovati iz velike afričke pustinje na druge kontinente. Između 2022. i 2024. godine u Evropi je došlo do značajnih padavina peska – ili bolje rečeno, prašine – iz Sahare. Ovaj fenomen je poznat po nadrealnim izmaglicama između narandžaste i žućkaste.

Bez obzira na razne teorije zavere, saharska prašina i dalje igra važnu ulogu u uticaju na klimatski sistem naše planete, kao i sunčevo zračenje, pokrivač oblaka, pa čak i kvalitet vazduha. Dakle, to takođe utiče na naše zdravlje. Osim mehaničkih efekata na naš respiratorni sistem – još uvek govorimo o finim česticama koje se mogu udahnuti – naučnici uzimaju u obzir sastav prašine.

Nova studija koju su vodili naučnici sa Univerziteta Paris-Saclai fokusirala se na analizu pustinjskih čestica koje su pale na Evropu 2022. godine, prikupljene zahvaljujući saradnji nekoliko naučnika.

Od više od 100 uzetih uzoraka analizirano je pedesetak, koji dolaze iz šest zemalja: Austrije, Belgije, Francuske, Nemačke, Luksemburga i Španije. Cilj je bio da se otkrije potencijalni transport radioaktivnih izotopa kao što su cezijum-137, plutonijum-239 i plutonijum-240, koji su zaista identifikovani pažljivim laboratorijskim istraživanjima. Pored pozadinske kontaminacije od američkih i bivših sovjetskih nuklearnih testova u prošlom veku, koji su među glavnim izvorima, studija je takođe otkrila specifičnu komponentu u vezi sa nuklearnim testovima sprovedenim u samoj pustinji Sahara.

Reč je o zloglasnoj seriji Reggane, u Alžiru, setu od četiri atmosferska nuklearna testiranja koje je Francuska sprovela u pustinji južnog Alžira između februara 1960. i aprila 1961. Iako su francuske vlasti uveravale da će detonacije Gerboise plave, bele, crvene i zelene boje trebalo da budu "bezopasne" jer su se izvodile na nenaseljenim mestima, desetine hiljada ljudi su zbog njih imale ozbiljne zdravstvene probleme: od raka do slepila, uključujući i urođene malformacije.

Kao i testovi u drugim zemljama, radioaktivne padavine od atomskih eksplozija, izvedene u Saharskom centru za vojne eksperimente nedaleko od Regganea, deponovane su u životnu sredinu, a samim tim i u pustinjsku prašinu, koja se, kao što znamo, prenosi dalje u svet. Prema proračunima naučnika, svake godine ovaj severnoafrički region emituje na stotine miliona tona saharske prašine. Čak 12 odsto dospeva u Evropu sa intenzivnim pojavama kakve su zabeležene poslednjih godina.

Pošto su neki bili posebno značajni, istraživači su želeli da istraže radioaktivnost ove prašine. Na sreću, koncentracije cezijuma-137, plutonijuma-239 i plutonijuma-240, iako imaju različite potpise od onih drugih američkih i ruskih nuklearnih testova, analizama nije utvrđeno da predstavljaju pretnju po javno zdravlje.

"Izotopski potpisi plutonijuma, jedinstveni otisak prsta nuklearne bombe, ostali su u opsegu globalnih tragova ispadanja u kojima su u velikoj meri dominirala nuklearna testiranja SAD i bivšeg Sovjetskog Saveza, značajno različiti od francuskih potpisa. Međutim, radioaktivna kontaminacija otkrivena u svim uzorcima nije predstavljala rizik po javno zdravlje u smislu izloženosti radioaktivnosti", napisali su autori studije.

Ova radioaktivnost, međutim, predstavlja upozorenje na posledice nepromišljenih ljudskih postupaka, posebno onih vezanih za upotrebu oružja za masovno uništenje, koje može da utiče na ljude i životnu sredinu u veoma dugim periodima.

(Telegraf.rs)