Šta je helikopter "vežbao" uoči nesreće u SAD? Zastrašujuća teorija o "Crnom jastrebu" pokazala se istinitom

S. J.
Vreme čitanja: oko 2 min.
Foto: Tanjug/AP

Helikopter američke vojske koji se u sredu uveče zabio u avion "Amerikan Erlajnsa" vežbao je za slučaj napada na glavni grad. Službenici su potvrdili da su trojica vojnika, koji su u nesreći svi poginuli, uvežbavali plan koji uključuje evakuaciju Bele kuće kada se njihov "Black Hawk" sudario s putničkim avionom nešto pre 21 sat u sredu uveče.

Izvori odbrane potvrdili su prirodu vežbe za CBS News, nakon što su "internet detektivi" izneli upravo tu teoriju. Teoretičari zavera preplavili su društvene mreže tvrdnjama da je "Crni jastreb" izvodio rutu hitne evakuacije predsednika kao deo plana za nepredviđene situacije Kontinuiteta Vlade.

Kontinuitet vlasti (COG) je princip koji se odnosi na uspostavljanje preciznih procedura koje omogućavaju vladi da nastavi obavljanje osnovnih funkcija i operacija, čak i u slučaju ozbiljnih katastrofa ili kriza. To može uključivati događaje kao što su nuklearni rat, prirodne katastrofe, kibernetički napadi ili teroristički incidenti. COG osigurava da postoje planovi i resursi za očuvanje vladinih funkcija, uključujući donošenje odluka, upravljanje krizama i očuvanje reda i sigurnosti, kako bi se smanjio uticaj na društvo i ekonomiju u slučaju velikih pretnji ili vanrednih situacija, piše Slobodna Dalmacija.

Jedan od ključnih aspekata misije kontinuiteta vlasti (COG) je zaštita ključnog osoblja i infrastrukture, a tragedija koja je uključivala pad helikoptera, u kojoj su poginuli pilot Endrju Ivs i glavni štabni narednik Rajan O'Hara, pokazuje koliko je ovo načelo važno. U nesreći je takođe poginula ženska kopilotkinja, čije ime vojna vlast nije objavila, jer je porodica tražila da ostane anonimna, što je vrlo neuobičajeno za ovakve situacije. Obično se imena poginulih vojnih osoba objavljuju 24 sata nakon što su porodice obaveštene, pa je ova odluka o uskraćivanju imena nazvana "izvanrednim korakom" od strane "New York Timesa".

Nije jasno zašto je porodica kopilotkinje tražila da se njeno ime ne otkrije, niti zašto je vojska pristala na to. Kopilotkinja je imala oko 500 sati leta, što je smatrano prosečnim iskustvom u odnosu na kolege s oko 1000 sati. Tela O'Hare i kopilotkinje su pronađena, dok je Ivs još uvek u hladnoj reci, zajedno s nekoliko drugih putnika.

Istraga o uzroku sudara s američkim avionom "Eagle", koji je prevozio 64 osobe, još uvek traje. Takođe, Nacionalni aerodrom Ronald Regan suočava se s ozbiljnim problemima u kontroli vazdušnog saobaćaja, jer su neki kontrolori aerodroma previše opterećeni, a jedan je, čak, mogao da ode kući na noć nesreće, ostavljajući previše posla svojim kolegama.

Predsednik Tramp takođe je sugerisao da bi tragediju mogli povezati s merama jednakosti i inkluzije različitosti, iako nije objasnio na koji način misli da bi to moglo uticati na nesreću.

(Telegraf.rs)