Šta je Svetska zdravstvena organizacija i zbog čega Donald Tramp izvodi Sjedinjene Države iz nje?
"O, to je veliko pitanje", rekao je Donald Tramp u ponedeljak dok je potpisivao izvršnu naredbu - jednu od nekoliko desetina, tokom svojih prvih sati kao 47. predsednik, o povlačenju Sjedinjenih Država iz Svetske zdravstvene organizacije (SZO).
Šta stoji iza ovog poteza i kakve bi posledice mogle biti? SZO, zdravstvena agencija Ujedinjenih nacija koja pomaže u zaštiti zdravlja i sigurnosti ljudi širom sveta, dobija oko petine svog budžeta iz Amerike, prenosi CNN.
Tramp je optužio SZO za korupciju i tvrdi da ova organizacija iskorišćava Ameriku, dok su milioni Amerikanaca koji su glasali za njega sve skeptičniji prema vrednosti takvih međunarodnih struktura. Međutim, stručnjaci upozoravaju da bi povlačenje najuticajnijeg člana SZO moglo naneti štetu globalnom zdravlju.
SZO je u saopštenju izrazila žaljenje zbog odluke SAD, navodeći da je "u poslednjih sedam godina sprovela najobimniji set reformi u svojoj istoriji kako bi unapredila odgovornost, isplativost i uticaj u zemljama".
"Povlačenje Amerike iz SZO je najznačajnije od svih izvršnih naredbi potpisanih u ponedeljak", rekao je Lorens Gostin, profesor prava javnog zdravlja na Univerzitetu Džordžtaun, upozorivši da bi to moglo da "poseje seme sledeće pandemije".
Evo kako Trampova odluka može uticati na SZO i globalno zdravlje.
Čime se zapravo bavi SZO?
SZO je jedna od nekoliko globalnih institucija koje su nastale iz ruševina Drugog svetskog rata. Nakon što je svet bio razoren nacionalizmom i sukobima, države su se saglasile da se odreknu nekih aspekata svog suvereniteta za opšte dobro.
Agencija je osnovana 1948. godine s ciljem zaštite globalnog zdravlja. Njena povelja, potpisana od strane svih članica UN tog vremena, upozorila je da je "neujednačen razvoj" zdravstvenih sistema u različitim zemljama "zajednička opasnost". Cilj organizacije je "postizanje najvišeg mogućeg nivoa zdravlja za sve ljude".
Tomas Paran, tadašnji generalni hirurg SAD, rekao je da SZO nije samo zdravstvena agencija, već "moćan instrument za mir" koji će "doprineti harmoniji ljudskih odnosa".
Danas, agencija deluje na više od 150 lokacija širom sveta, predvodi napore za proširenje univerzalne zdravstvene zaštite i rukovodi međunarodnim odgovorima na zdravstvene krize, od žute groznice do kolere i ebole.
Međutim, agencija je bila kritikovana zbog neefikasnosti, netransparentnosti, prekomernog oslanjanja na privatne donatore i ograničenja usled političkih uticaja.
Šta je postigla?
Najznačajnije postignuće SZO je iskorenjivanje velikih boginja, što je predstavljalo redak primer saradnje između SAD i Sovjetskog Saveza tokom Hladnog rata.
Organizacija je 1967. postavila ambiciozan cilj da eliminiše bolest u roku od jedne decenije. Poslednji poznati slučaj zabeležen je u Somaliji 1977. godine. Do 1980. SZO je mogla da proglasi velike boginje iskorenjenim.
"Zbog veličine organizacije, njeni efekti su često raspršeni", rekao je Fransoa Balou, direktor Instituta za genetiku na Univerzitetskom koledžu u Londonu (UCL).
Ukazao je na gotovo univerzalni trend porasta očekivanog životnog veka od osnivanja SZO kao postignuće kojem organizacija takođe zaslužuje priznanje.
U skorije vreme, predvodila je odgovore na epidemije bolesti poput ebole u zapadnoj Africi, koja je odnela najmanje 11.000 života od preko 28.000 zaraženih između 2014. i 2016. godine. Saradnjom s lokalnim vlastima, SZO je sprovela istraživanje o bezbednosti novorazvijene vakcine, koja je postigla gotovo savršenu efikasnost i pomogla u zaustavljanju širenja bolesti.
Zašto Tramp želi da se povuče?
Tramp je prvi put pokušao da napusti SZO tokom svog prvog mandata 2020. godine, optužujući organizaciju za "loše upravljanje i prikrivanje" širenja oronavirusa.
Tramp već dugo tvrdi da je koronavirus nastao u laboratoriji u Vuhanu (Kina), što je Peking pokušao da sakrije. Zanimljivo je da je SZO delila neke od Trampovih zabrinutosti i u decembru, pet godina nakon što je prvi slučaj korone otkriven, poivajući Kinu na veću transparentnost kako bi svet razumeo kako je pandemija počela.
Tokom predizborne kampanje, Tramp je bio još otvoreniji, nazvavši organizaciju "ništa više do korumpirane globalističke prevare" koja je "sramno prikrivala tragove Komunističke partije Kine".
Fokusirajući se na poreklo koronavirusa, Tramp je umanjio ulogu koju je SZO, predvođena SAD, igrala u borbi protiv virusa nakon što je počeo da se širi, kažu stručnjaci.
Alan Bernstin, direktor inicijative za globalno zdravlje na Univerzitetu Oksford, rekao je da je SZO bila ključna u ubeđivanju Kine da objavi genetski sekvencijalni podatak početkom 2020. godine, što je poslužilo kao osnova za razvoj vakcina u SAD.
"Ne možete se efikasno boriti protiv pandemije bez neke vrste globalnog stola za kojim zemlje širom sveta mogu da se sastanu, diskutuju i vrše pritisak da se podaci objave", rekao je Bernstin.
Takođe, postoji i finansijski aspekt Trampovog neprijateljstva. Predsednik SAD je ranije izjavio da Amerika doprinosi sa oko 500 miliona dolara godišnje SZO, u poređenju sa kineskih 40 miliona dolara, uprkos daleko većoj populaciji Kine.
Kada je u ponedeljak potpisao izvršnu naredbu, Trampa su novinari pitali da li, kao predsednik tokom pandemije koronarirusa, shvata važnost agencija poput SZO.
"Shvatam, ali ne kada nas iskorišćavaju kao što je to slučaj", odgovorio je on.
Ovakav pogled zanemaruje prednosti saradnje, navodi Devi Sridar, predsednica odeljenja za globalno javno zdravlje na Univerzitetu u Edinburgu (Škotska).
"SAD bi bile slabije u pogledu svojih nacionalnih sigurnosnih imperativa ako ne bi bile deo SZO, s obzirom na to da ne bi imale ovu saradnju sa drugim zemljama da znaju šta se dešava u vezi sa epidemijama i da pomažu u upravljanju odgovorima,“ rekla je Sridar.
Šta će se desiti dalje?
Za potpuno povlačenje iz agencije potrebno je godinu dana, zbog čega je Džozef Bajden bio u mogućnosti da zaustavi izlazak SAD pre četiri godine, u jednom od svojih prvih predsedničkih poteza.
Međutim, postoje naznake da bi ovaj izlazak mogao biti brži. Izvršna naredba od ponedeljka poziva državnog sekretara i direktora Kancelarije za budžet da zaustave finansiranje "što je moguće brže".
Možda predviđajući Trampov izlazak, SZO je ranije ovog meseca pokrenula zahtev za finansiranje od 1,5 milijardi dolara kako bi se rešile 42 trenutne zdravstvene krize.
Tedros Adhanon Gebrejesus, generalni direktor SZO, rekao je da "žali" zbog Trampove odluke, naglasivši da i SAD ima koristi od agencije kojoj doprinosi.
"Više od sedam decenija, SZO i SAD su spasili bezbroj života i zaštitili Amerikance i sve ljude od zdravstvenih pretnji. Zajedno smo iskorenili velike boginje i zajedno smo doveli polio na ivicu iskorenjenja. Američke institucije su doprinele i imale koristi od članstva u SZO", rekao je on.
Fransoa Balou navodi da bi ova odluka SAD mogla da odloži iskorenjivanje polia i oteža borbu protiv tuberkuloze i HIV.
(Telegraf.rs)