Ova oluja ući će u istoriju! Nikad viđeni prozori sa Floride i iz Nju Orleansa: Sneg i led okovali jug Amerike
Sjednjene Američke Države pogodio je jedan od najjačih polarnih udara. Temerature su u saveznim državama na severu spustile na -35 stepeni, a u centralnim predelima i u oblasti Velikih jezera na ispod -20. Ledeni vazduh spustio je temperature na atlantskoj obali ispod -15 stepeni, a na Srednjem zapadu do minus 20. Polarni udar spustio se sve do Meksičkog zaliva i do severa Floride, ali i do severa Meksika, pri čemu su temperature opale ispod minus 5 stepeni. Istovremeno, ove predele pogodila je najjača snežna oluja od kraja 19. veka.
Ledeni vazduh je pri prodoru iznad toplog Meksičkog zaliva doveo do formiranja ciklona južno od Teksasa, koji se potom premeštao prema istoku.
Ovaj ciklon doneo je od juga Teksasa preko juga Luizijane i Alabame do Džordžije, severne Floride, Severne i Južne Karoline obilne snežne padavine, uz olujne vetrove, a bilo je i ledene kiše.
Snežna oluja paralisala je jug Teksasa i krajnji jug i jugoistok SAD.
Sneg je zavejao Nju Orleans, Hjuston, Mobil, ali i gradove na severu i severozapadu Floride. Zabelelo se celo obalno podurčje Meksičkog zaliva, uz olujne severne vetrove i temperature od -5 do 0°C.
Snežna oluja paralisala je jug i jugoistok SAD, zavejani su mnogi glavni auto-putevi, škole su zatvorene, a mnoga mesta su ostala i bez električne energije.
Palo je više od 15 cm snega, unutar kopna i više od 30 cm. Poslednja ovakva snežna oluja pogodila je ovo područje Amerike još 1895. godine, a u mnogim mestima ovo je prvi sneg posle 15 godina.
Sneg je čak zabeleo i Galveston na krajnjem jugu Mesksika i Palm Bič na severozapadu Floride.
Kombinacija snega i ledene kiše okovala je Džodržiju, Severnu i Južnu Karolinu.
Vrlo hladna vazdušna masa spustila se sve do centralne Floride, pa su su uz jaku kišu temperature u Tampi samo 5°C. Vrlo hladna vazdušna masa uz jaku kišu stigla je i do juga Floride, a temperatura je u Majamiju opala na 11°C.
Inače, prosečene dnevne temperature na obali Meksičkog zaliva u januaru su oko 20 stepeni, dok su ovih dana i za 30 stepeni niže od proseka.
Nažalost, poginulo je najmanje 10 osoba, što u saobraćajnim nesrećama usred snega i leda, što od vrlo niskih temperatura, jer je reč o predelima sa suptrospkom klimom.
Od vrlo niskih temperatura mogle bi da stradaju i životinje poput aligatora i krokodila, koji nisu naviknuti na ovakve vremenske uslove. Mnoga rečna jezera gde borave su zaleđena, što bi moglo dovesti do katrastrofe.
Inače, katastrofalne posledice moguće su i na ratarskim kulturama, jer na ovom području rastu suptropske biljke i voća, a sneg i temperature ispod nule mogle bih u potpunosti uništiti.
Danas se na obali Meksičkog zaliva od juga Teksasa do Luizijane razvedrilo, ali je ledeno, dok sneg i ledena kiša i dalje padaju od Floride do Severne Karoline. Snežna oluja pogodiće danas i istočnu obalu SAD i doneti vejavicu šiem području Njujorka i Vašingtona.
Kada ledena vazdušna masa ode na istok i dospe iznad toplijeg Antlantika, dovešće do stvaranja veoma obilnih snežnih padavina iznad severa Atlantika, uz orkanske vetrove.
Narednih dana serija snažnih ciklona premeštaće se preko Atlantika ka Evropi, a već u petak ciklon će doneti orkansku oluju nalik uraganu Britanskim ostrvima i severozapadu Evrope.
Za razliku od Amerike gde besne snežne oluje, uz polarni udar iz Kanade sve do juga SAD i severa Meksika, Evropu očekuje veoma blago vreme, s obzirom na dotok toplog vazduha sa Atlantika u sklopu ciklona. Srbiji ne prete oluje, a cikloni će doneti našem području snažna južna strujanja i temperature do kraja januara i iznd 15 stepeni.
(Telegraf.rs)