Irak usvojio skandalozan zakon: Omogućili su dečje brakove?
Irački parlament usvojio je u utorak tri zakona, uključujući amandmane na zakon o ličnom statusu za koje protivnici kažu da bi u stvari legalizovali dečje brakove.
Amandmani daju islamskim sudovima povećana ovlašćenja nad porodičnim pitanjima, uključujući brak, razvod i nasleđe. Aktivisti tvrde da to podriva irački Zakon o ličnom statusu iz 1959. godine, koji je objedinio porodični zakon i uspostavio zaštitne mere za žene.
Zagovornici promena, koje su zagovarali pre svega konzervativni šiitski poslanici, brane ih kao sredstvo za usklađivanje zakona sa islamskim principima i smanjenje uticaja Zapada na iračku kulturu.
Irački zakon trenutno postavlja 18 godina kao minimalnu starost za brak u većini slučajeva. Promene usvojene u utorak omogućile bi sveštenicima da vladaju u skladu sa svojim tumačenjem islamskog zakona, koji neki tumače da dozvoljavaju brak devojčica u ranim tinejdžerskim godinama - ili sa 9 godina u Džafari školi islamskog prava koju prate mnoge šiitske verske vlasti u Iraku.
Parlament je takođe usvojio opšti zakon o amnestiji za koji se smatra da koristi sunitskim pritvorenicima, a to se takođe smatra "davanjem propusnice" ljudima koji su umešani u korupciju i proneveru. Veće je takođe usvojilo zakon o restituciji zemljišta čiji je cilj rešavanje kurdskih teritorijalnih zahteva.
Intisar al-Maiali, aktivistkinja za ljudska prava i članica Iračke ženske lige, rekla je da će usvajanje amandmana na zakon o građanskom statusu "ostaviti katastrofalne posledice na prava žena i devojčica, kroz brak devojaka u ranoj mladosti, što krši njihovo pravo na život kao dece i poremetiće zaštitne mehanizme za razvod, starateljstvo i nasledstvo za žene."
Sednica je završena haotično sa optužbama za povrede procedure.
"Polovina poslanika prisutnih na sednici nije glasala, što je prekršilo pravni kvorum“, rekao je jedan skupštinski zvaničnik pod uslovom anonimnosti jer nije bio ovlašćen da javno komentariše. On je rekao da su neki poslanici glasno protestovali, a da su se drugi popeli na skupštinsku govornicu.
Nakon sednice, jedan broj poslanika se žalio na proces glasanja, u okviru kojeg su sva tri kontroverzna zakona — od kojih su svaki podržali različiti blokovi — izglasana zajedno.
"Što se tiče zakona o građanskom statusu, mi ga snažno podržavamo i oko toga nije bilo problema“, rekao je Raid al Maliki, nezavisni poslanik dodajući da je kombinovano sa drugim zakonima o kojima će se glasati zajedno, te da bi to moglo dovesti do pravne žalbe na Saveznom sudu.
Predsednik parlamenta Mahmud al-Mašadani je u izjavi pohvalio usvajanje zakona kao "važan korak u procesu jačanja pravde i organizovanja svakodnevnog života građana".
(Telegraf.rs)