Isplivao dokaz: Srbi su gradili Panamski kanal
Srbi su učestvovali u izgradnji Panamskog kanala. Naime, Udruženje za kulturu, umetnost i međunarodnu saradnju Adligat i Univerzitetska biblioteka Svetozar Marković pronašli su dokaz da su Srbi učestvovali ne samo u izgradnji kanala, već u postavljanju njegovih temelja.
Pod patronatom profesora Aleksandra Jerkova, Viktor Lazić i Adam Sofronijević su sproveli istraživanje o vezama Srbije i Srba sa Panamskim kanalom u periodu od sto godina - od 1881. do 1981. godine u bogatom fondu Adligatovog Muzeja knjige i putovanja i Muzeja srpske književnosti, kao i u fondu periodike Univerzitetske biblioteke.
Među stotinama stranica materijala izdvajaju se pisma nepoznatog autora, srpskog radnika koji dolazi u Panamu u godini kada počinje izgradnja kanala - 1881. pronađenih u listu ”Otadžbina” u Legatu porodice Leko koje su Vera i Danica Leko zaveštale Adligatu pre jedne decenije.
"U doba kada je većina radnika bila nepismena, banatski Srbin živopisno opisuje život u radnim kampovima, napade zmija i insekata, druženje sa domorodcima, putovanje prugom, izgled gradova kroz koje prolazi i u kojima živi i time daje izuzetno značajne podatke jednog vremena", navodi se u saopštenju Udruženja.
Kako se ističe, jedan Srbin dao je glas desetinama hiljada duša, bezimenih radnika od kojih su mnogi ostavili živote na izgradnji jednog od najznačajnijih projekata u istoriji planete i pruža obilje nepoznatih istorijskih i etnografskih činjenica koje su od prvorazrednog značaja za naučnike.
"Pronađena građa je digitalizovana i uskoro će biti uručena na svečanoj primopredaji Narodnoj biblioteci Paname u Panama Sitiju. Počasni predsednik Adligata, Viktor Lazić, održao je niz sastanaka u ovoj instituciji i sa direktorkom Marijom Brenes i drugim bibliotekarima i ekspertima panamske kulture. Dogovoreno je potpisivanje protokola o saradnji i dugoročna i raznovrsna saradnja u narednom periodu", dodaje se u saopštenju.
"Svaka nova informacija o istoriji Panamskog kanala je značajna, kako nama u Panami, tako i u svetskim okvirima, jer kanal koristi više od 170 zemalja. Veoma smo iznenađeni, čak uzbuđeni činjenicom da su u dalekoj zemlji kao što je Srbija pronađeni istorijski dokazi o izgradnji kanala. Proširićemo poznavanje sopstvene istorije zahvaljujući vama”, izjavila je Dijana Rivas, menadžerka u kulturi zadužena za odnose sa javnošću Narodne biblioteke Paname.
Podsetimo, sa izgradnjom Panamskog kanala počelo se 1881. godine, a završen je 1914. Ključan je za globalnu trgovinu jer omogućava brzo povezivanje između istočnih i zapadnih trgovačkih ruta. Svake godine kroz ovaj kanal prođe oko 14.000 brodova, što predstavlja značajan deo svetskog teretnog prometa. Poslednjih nedelja ovaj ključni kanal našao se "u žiži", zbog izjava novog predsednika SAD Donalda Trampa, da će Amerika ponovo preuzeti kontrolu nad kanalom.
Tramp je o Panamskom kanalu pričao i juče tokom svog inauguracionog govora. Prvi čovek SAD je juče iz Kapitola poručio da je ozbiljan u pogledu ponovnog nametanja američke kontrole nad Panamskim kanalom, optuživši državu centralne Amerike da loše upravlja vitalnim trgovinskim putem i obećavši - "Vratićemo ga".
Predsednik je prvo obećao da će promeniti ime planine Denali na Aljasci u Mount Mekinli, po bivšem predsedniku SAD Vilijamu Mekinliju. Zatim je prešao na svoje stavove o Panami.
"Predsednik Mekinli je učinio našu zemlju veoma bogatom kroz tarife i kroz talenat. Bio je prirodni biznismen i dao je Tediju Ruzveltu novac za mnoge velike stvari koje je uradio, uključujući Panamski kanal, koji je glupo dat zemlji Panami nakon što su Sjedinjene Države, mislim, pomislile na ovo je potrošilo više novca nego ikada potrošeno na projekat ranije i izgubilo 38.000 života u zgradi Panamskog kanala. Prema nama su postupali veoma loše zbog ovog glupog poklona koji nikada nije trebalo da bude dat, a obećanje Paname nama je prekršeno. Svrha našeg dogovora i duh našeg sporazuma su potpuno prekršeni. Američkim brodovima se ozbiljno naplaćuje i ne tretiraju se pošteno na bilo koji način, a to uključuje i mornaricu Sjedinjenih Država, a iznad svega, Kina upravlja Panamskim kanalom, a mi to nismo dali Kini. Dali smo ga Panami i vraćamo ga nazad", rekao je Tramp.
(Telegraf.rs)