Dokumenti otkrili šta je obaveštajna služba godinama krila od kraljice Elizabete: Za sve je kriv jedan čovek
Dosijei britanske obaveštajne agencije MI5 sugerišu da kraljica Elizabeta II nije bila informisana devet godina da je u kraljevskom domu bio sovjetski agent Entoni Blant, koji je bio zadužen za umetničke slike u kraljevskoj palati.
Blant je priznao da je sovjetski agent 1964. godine, a kraljica Elizabeta je o tome obaveštena 1973. godine, preneo je Gardijan.
Dokumenti MI5, sa kojih je skinuta oznaka tajnosti, bacaju novo svetlo na to kako su bezbednosne službe pomno čuvale informaciju da je istoričar umetnosti, Entoni Blant priznao u aprilu 1964. godine, da je tajni sovjetski agent, a da je kraljica o tome obaveštena tek 1973. godine.
U dokumentima se navodi da je vlada tadašnjeg premijera Edvarda Hita zatražila od ličnog sekretara kraljice Elizabete Martina Čarterisa da je obavesti o tome da je Blant špijun.
Čarteris je naveo da je kraljica Elizabeta sve to primila veoma mirno i bez iznenađenja.
"Očigledno joj je neko nešto pomenuo početkom 1950-ih", primetio je tadašnji generalni direktor MI5 Majkl Henli u martu 1973. godine.
Henli je pozvao kraljevsku palatu četiri meseca ranije da prekine veze sa Blantom, koji je ostao na toj funkciji i čak je proglašen vitezom nakon njegovog priznanja da je špijunirao za Ruse dok je bio viši oficir MI5.
Čarteris je potvrdio da kraljica uopšte nije bila oduševljena Blantom i da ga je retko viđala.
Blant je preminuo 1983. u 76. godini.
Njega su, sa još četvoricom koji su studirali na Kembridžu, regrutovali Rusi 1930-ih.
Hiljade vladinih dokumenata o komunikacijama pokojne kraljice Elizabete II i njenog supruga princa Filipa trebalo bi da budu objavljeni u naredne dve godine, a istraživači strahuju da bi dokumenta mogla biti podvrgnuta cenzuri, prenose britanski mediji.
Dokumenta bi trebalo da budu objavljena 2026. i 2027. godine, odnosno pet godina nakon smrti kraljevskog para, a u kraljevskoj palati su već počele interne diskusije o tome kako postupiti sa tim papirima i šta bi trebalo da ostane poverljivo, prenosi list "Gardijan".
Među dokumentima će verovatno biti događaji koji su obeležili vrhunce i padove tokom njene 70-godišnje vladavine, zatim korespondencija sa članovima kraljevske porodice i vladinim službama, podaci o putovanjima u inostranstvo i drugim detaljima u vezi sa rođenjima, smrtima i razvodima unutar porodice.
Većina javnih dokumenata od istorijskog značaja se obično objavljuje posle 20 godina, ali ima izuzetaka kada je reč o vladinim papirima važnim za nacionalnu bezbednost.
Arhivi kraljevske porodice iz Vindzora se ne smatraju javnim dokumentima, navodi "Gardijan".
Papiri koji se odnose na komunikacije monarha drže se u tajnosti dok ne prođe pet godina od njihove smrti.
(Telegraf.rs/Tanjug)