Ukrajina se mnogo kockala pokretanjem ofanzive na Kursku oblast u Rusiji: Da li joj se to isplatilo?
Ukrajinski ambiciozni napad na rusku regiju Kursk prošlog leta bio je ogroman rizik. Da li se taj potez na kraju isplatio, verovatno će ostati tema dugotrajnih debata među vojnim stručnjacima i istoričarima.
Za Ukrajinu postoje neki znakovi da bi mogla udvostruči svoje napore novom ofanzivom u ovom delu Rusije, navodi Business insider u analizi, koju prenosimo.
Bilo je gubitaka, ali napad na Kursk ponudio je Ukrajincima priliku da se oslobode sporog, brutalnog i iscrpljujućeg defanzivnog stanja kod kuće i pređu u ofanzivu, kao i da skrenu ruske resurse. I dalje postoji mogućnost da ovo pomogne Kijevu u potencijalnim mirovnim pregovorima.
"Teško je reći dok se sve ne završi, ali rekao bih da je to ipak bio dobar potez", izjavio je Mark Kansijan, viši savetnik u Centru za strateške i međunarodne studije, komentarišući ukrajinske akcije u Kursku u poslednjim mesecima.
Ukrajinska operacija u Kursku bila je prilika za promenu statusa kvo
Ukrajinska operacija u Kursku bila je iznenađenje za sve koji prate dešavanja na frontu, međunarodne partnere Ukrajine, ruske vojnike koji brane granice zemlje, pa čak i mnoge vojnike Kijeva. Ukrajina je navela da pokušava da stvori tampon zonu, iscrpi ruske borbene resurse i osigura zemlju i zarobljenike za pregovore s Moskvom.
Takođe je verovatno imala za cilj da podigne moral svojim iscrpljenim snagama, kao i da signalizira snagu zapadnim nacijama koje su možda počele da gube volju za pružanjem podrške.
Ova ofanziva dala je Ukrajini priliku da preuzme inicijativu i prenese borbu na rusku teritoriju. Preuzimanje inicijative odavno se smatra ključnim za pobedu u ratovima.
"Bez inicijative, kao u šahu, stalno ste u defanzivi, dok vas protivnik postavlja u nezavidnu poziciju", izjavio je Džordž Baros, stručnjak za ratovanje iz Instituta za proučavanje rata (ISW).
"Pre ili kasnije, to vodi ka nizu loših odluka koje biste radije izbegli. Prepustiti inicijativu protivniku u ratu „je način na koji završavate kao gubitnik", dodao je on.
Ukrajina je takođe pokazala da ima još aduta u ovom ratu
Pukovnik Hamish de Breton Gordon, bivši komandant Zajedničkih snaga za hemijsku, biološku, radiološku i nuklearnu odbranu Ujedinjenog Kraljevstva, istakao je upotrebu dronova i efektivnu primenu manevarskog ratovanja oklopnim jedinicama od strane Ukrajinaca. Međutim, ti manevri bili su skupi.
"Izveštaji o gubicima tenkova ukazuju na to da su borbe u Kursku progutale prilično veliki deo ukrajinskih oklopnih resursa koje su obezbedile zapadne partnerske nacije", rekao je Metju Sevil, bivši analitičar obaveštajnih podataka u Ministarstvu odbrane Ujedinjenog Kraljevstva, sada stručnjak za vojnu strategiju u Kraljevskom institutu za združene usluge.
To ograničava fleksibilnost Ukrajine i sposobnost da pregrupiše snage na drugim mestima. Ipak, ne postoji garancija da bi Ukrajina mogla efikasno da koristi te tenkove na sopstvenoj teritoriji, gde intenzivne borbe i gusti nadzor dronovima ograničavaju njihovu upotrebu.
Majkl Bonert, stručnjak za ratovanje iz RAND korporacije, izjavio je da bi upotreba tenkova u Kursku mogla biti najoptimalniji način da se iskoriste.
Ukrajinska vojska pokušavala je da smanji pritisak na frontu
Početni odgovor ruskog predsednika Vladimira Putina bio je spor, a nije se odmah obratio vojsci za rešenje, već se oslonio na mešavinu drugih sigurnosnih grupa. Kako su ruski napori da potisnu ukrajinske trupe u Kursku napredovali, hiljade severnokorejskih vojnika stiglo je da se bori na strani Rusije.
Ruska odložena i nepravilna reakcija omogućila je Ukrajini da osvoji više teritorije i pripremi bolje odbrane, ali to je značilo i da Ukrajina nije uspela u potpunosti da skrene značajan broj ruskih trupa sa ukrajinskih linija fronta. Rusija nije morala drastično da ublaži svoje napore u Ukrajini zbog Kurska, a njena vojska je nastavila da napreduje tokom jeseni.
S druge strane, Ukrajina je morala da povuče trupe sa svojih linija fronta kod kuće za operaciju u Kursku, što je potencijalno zakomplikovalo njenu odbranu. I dalje nije jasno da li je za Ukrajinu bilo bolje da svoje snage prebaci u Kursk ili da brani linije kod kuće.
Pozitivni efekti na domaćem terenu
Postojali su neki pozitivni efekti za Ukrajinu na njenoj teritoriji.
"Ukrajinski potezi „fundamentalno su poremetili ruske borbene planove", rekao je Džordž Baros, jer su snage i planovi koji su pretpostavljali njihovu dostupnost bili angažovani u odbrani Kurska i odbijanju ukrajinskih trupa.
U decembru je ukrajinski vrhovni komandant izjavio da "nije imao izbora" osim da krene u ofanzivu na Kursk, navodeći da je bilo neophodno smanjiti pritisak na frontovima u Ukrajini i sprečiti Rusiju da otvori novi front u ukrajinskoj regiji Sumi.
Prema njegovim rečima, ovaj potez je smanjio intenzitet ruskih napada širom Ukrajine, osim u područjima Pokrovsk i Kurahove, gde Rusi napreduju.
Teška borba za zadržavanje teritorije u Rusiji
Iz Kurska dolazi mnogo manje informacija nego iz borbi unutar Ukrajine, ali ruski gubici su značajno porasli od avgusta, prema britanskoj obaveštajnoj službi koja se poziva na ukrajinske izvore. Ukrajina tvrdi da je Rusija u Kursku izgubila preko 38.000 vojnika i više od 1.000 komada opreme.
Majkl Bonert je izjavio da je Kursk "bio veoma skup iz ruske perspektive", dodajući da su gubici koje Rusija prihvata iznenađujući. Međutim, Rusija sve više pokazuje spremnost da toleriše velike gubitke, iscrpljujući Ukrajinu svojom većom vojskom u ratu iscrpljivanja.
Na vrhuncu svoje invazije u Rusiju, Ukrajina je kontrolisala oko 1.000 kvadratnih kilometara teritorije u Kursku. Ipak, Rusija je povratila otprilike polovinu te teritorije, i nije jasno šta Ukrajina dalje planira u tom regionu.
Stručnjaci za ratovanje smatraju da je Ukrajina možda dobrovoljno odustala od nekih teritorija, manje vezana za svaki pedalj zemlje u Rusiji nego na domaćem terenu.
Pukovnik de Breton Gordon je rekao da Ukrajina i dalje drži značajnu teritoriju, što bi moglo biti korisno ako kraj rata zavisi od pregovora, nešto za šta se zalaže i izabrani predsednik SAD Donald Tramp.
"Ko god bude kontrolisao Kursk na početku nove godine, biće u boljoj poziciji za bilo kakve pregovore o prekidu vatre", izjavio je de Breton-Gordon, dodajući da generalno smatra ukrajinsku odluku o napadu na Kursk "pozitivnom".
Procena ukrajinske kocke u Kursku
Da li je ukrajinska operacija u Kursku vredela? To je i dalje predmet rasprava. Na osnovu informacija koje je Ukrajina imala u trenutku napada i onoga što se od tada dogodilo, Mark Kansijan smatra da je "to bio pravi potez“.
Baros je rekao da bi bez Kurska "Rusi nastavili sa iscrpljujućim načinom ratovanja i kontinuiranim napadima", dok bi Ukrajina igrala po pravilima koja Rusija želi.
Metju Sevil je istakao da je odluka bila "hrabra", dodajući da je "privremeno stavila Ruse u defanzivu" i pokazala šta dobro opremljene ukrajinske snage mogu da postignu ako pronađu slabu tačku. Ipak, smatra da bi odluka da se zadrži toliko teritorije u Kursku mogla biti greška.
"Pitanje vrednosti Kurska je složeno. Gledamo situaciju dok je još u toku. Dobro je što su Ukrajinci pokušali da preuzmu inicijativu i nametnu probleme Rusima", zaključio je Baros.
(Telegraf.rs)