Nasilni protesti u Kini posle smrti učenika u internatu: Šire se glasine da vlasti prikrivaju zločin
Smrt tinejdžera izazvala je nasilne proteste u jednom gradu u severozapadnoj Kini, potvrđeno je za BBC putem verifikovanih video snimaka.
Na snimcima koji su podeljeni na društvenim mrežama, protestanti se mogu videti kako bacaju predmete na policiju i kako policajci tuku neke demonstrante u Pučengu u provinciji Šensi.
Vlasti su saopštile da je tinejdžer pao i poginuo 2. januara u nesreći u školskoj internatskoj sobi. Međutim, nakon njegove smrti počele su se širiti tvrdnje na društvenim mrežama da je postojala zataškavanje i da je u pitanju zločin.
Protesti su izbili ubrzo nakon toga i trajali nekoliko dana, pre nego što su navodno suzbijeni početkom ove nedelje. Javne demonstracije nisu neuobičajene u Kini, ali vlasti su postale posebno osetljive na njih od protesta sa belim papirom 2022. godine protiv politike u vezi sa pandemijom korinavirusa, koji su uključivali retke kritike kineske Komunističke partije i predsednika Si Đinpinga.
Državni mediji su bili tihi po pitanju protesta u Pučengu. Bilo kakvi snimci ili pominjanje demonstracija uglavnom su cenzurirani na kineskim društvenim mrežama, kao što je uobičajeno za incidente koje vlasti smatraju osetljivima.
Međutim, nekoliko video snimaka je procurilo iz Kine i postavljeno na platformu Iks, bivšem Tviteru. Potvrdjeno je da su ti video snimci snimljeni u lokalnoj obrazovnoj ustanovi. Kada je BBC kontaktirao, predstavnika iz sektora za publicitet u vladi Pučenga porekao je da je bilo protesta. Nije bilo odgovora na poziv upućen zvaničnicima koji se bave medijskim pitanjima.
U izjavi koja je objavljena početkom ove nedelje, lokalne vlasti su saopštile da je tinejdžer, prezimenom Dang, bio student treće godine u obrazovnom centru u Pučengu. Pre incidenta, Dang se navodno probudio usred noći od strane drugih studenata, koji su razgovarali u njegovoj sobi, navodi se u njihovoj izjavi. Došlo je do svađe i fizičkog sukoba sa jednim učenikom, što je navodno razrešeno od strane školskog zvaničnika.
Međutim, kasnije iste noći, Dangov leš je pronašao drugi student. Zvanična izjava navodi ovo kao "nesreću u kojoj je student pao sa visine u školi". Dodaje se da je policija sprovela istragu i obdukciju, te da "trenutno isključuju ovo kao krivično delo".
Međutim, glasine su počele da se šire društvenim mrežama i u njima se navodi da su škola i vlasti prikrivali istinu. Jedan izvor je tvrdio, bez dokaza, da je Dang izvršio samoubistvo nakon što je bio zlostavljan od strane dečaka s kojim se prethodno sukobio.
Nepoverljive izjave od njegove porodice kruže, navodeći da povrede na Dangovom telu nisu u skladu sa verzijom događaja koju su vlasti iznele, te da nisu imali dovoljno vremena da ga detaljno pregledaju.
Ove tvrdnje su očigledno izazvale bes među mnogima u Pučengu, što je dovelo do protesta na kojima je učestvovalo najmanje nekoliko stotina ljudi.
Zlostavljanje je postalo veoma osetljiva tema u Kini u poslednjim godinama, a prošli slučajevi smrti učenika izazvali su proteste. Prošlog meseca, kineski sud je izrekao duge zatvorske kazne za dvoje tinejdžera koji su ubili svog kolegu iz razreda.
Postoje i video snimci postavljeni na mreži Iks na kojima ljudi tuguju zbog smrti tinejdžera. Polagali su cveće na ulazu u školu, i sproveli tradicionalni ritual žalosti bacanjem komadića papira sa krova školske zgrade. Emitovani si u i snimci sukoba građana sa policijom i uništavanja školeske imovine. Vlasti su pozvale javnost da "ne prave glasine, ne veruju u glasine i ne šire glasine".
(Telegraf.rs)