Vatreni pakao Svete Ane u Kaliforniji: Otkrivamo o kakvoj vremenskoj pojavi je reč
Katastrofalni šumski požari pogodili su Kaliforniju. Najveći broj požara besni u okolini Los Anđelesa. Do sada je evakuisano više od 130.000 ljudi, a ugrožen je veliki broj naselja u okrugu Los Anđelesa, među njima i naselja u kojima kuće imaju mnoge poznate tv i glumačke zvezde, naročito na području Malibua i Beveril Hilsa. Do sada je već izgoreo veliki broj obejakta.
Gori više desetina hiljada hektara šuma i niskog rastinja u brdovitom i planinskom području Kalifornije, uz obalu Pacifika, nešto severnije od centraLos Anđelesa.
Širenju požara potpomažu i olujni severoistični vetrovi sa udarima od 120 km/h, koji su proširili vatru iz planinskih područja do samih naselja u podnožju. Do sada je izgorelo već više stototina kuća, zgrada, automobila i drugih objekata. Vatra je progutala i mnoge dalekovode, zbog čega je pola miliona ljudi ostalo bez električne energije.
Situacija u predelima zahvaćenim požarima je katastrofalna, s obzirom na intenzitet same katastrofe. Požari gutaju sve pred sobom, a ugroženo je i stanovništvo, zbog čega se strahuje i od žrtava.
U prilog požarima ide veoma sušno vreme ove zime na jugu Severne Kalifornije. Vegetacija je veoma suvo, a ovaj deo godine poznat je i po javljanju vetra Svete Ane. On je specifičan po tome što duva sa planinskih vrhova prema obalnom području Pacifika. Reč je o veoma suvom i vrlo jakom vetru, sličan buri u našem području. Nastaje kada se iznad unutrašnjosti Kalifornije i nad planinskim područjem formira polje visokog vazdušnog pritiska, pa se usposavi snažno strujanje prema Pacifiku.
S obzirom na to da je strujanje vetra tada izazito silazno, vazduh se dodato zagreva i isušuje.
Ovaj vetar redovna je pojava u Kaliforniji u zimskom delu godine i odgovoran je za mnoge razorne požare.
Nažalost, sada je veoma snažan, sa udarima kao u uraganu, a vatra guta sve pred sobom.
Kako su stujanja severoistočna, požarišta se iz planina i brda šire ka gusto naseleljenoj obali Pacifika.
Poseban problem predsstavljaju i ogromne količine dima, koje su prekrile priobalno područje na jugu Kalifornije i u Los Anđelesu, a vazduh eje ekstremno zagađen.
I dok se zapad SAD bori sa sušom i požarima, ostatak Amerike prethodnih dana bio je na udaru ledene oluje, koja je zatrpala centralne i istočne delove, a u Vašingtonu je proglašeno vanredno stanje. Ledena vazdušna masa spustila se sve do severa Floride.
Centralne predele SAD u četvrtak će zahvatiti nova snežna oluja sa ledenom kišom, a olujno vreme sa severa Meksika i iz Stenovitih planina širiće se Srednjim zapadom i jugom prema istoku i prema obali Atlantika, pa će mnoge predele narednih dana pogoditi novi talas snega, mećave, ledene kiše i oluja sa grmljavinom.
Nažalost, sušno i vetroviro vreme nastaviće se na zapadu SAD, pre svega u Kaliforniji.
I dok se Kalifornija ove zime bori sa razornim požarima i sušom, zahvaljujući efektu La Njinje, prošle zime je zbog uticaja El Njinja Kalifornija bila skoro pa potopljena zbog razronih oluja i kiša.
(Telegra.rs)