U Škotskoj za sedam godina rođeno 1.500 beba sa zavisnošću od droge ili alkohola

A. P.
Vreme čitanja: oko 1 min.
Foto: Shutterstock

U poslednjih sedam godina u Škotskoj je rođeno više od 1.500 beba kod kojih je ustanovljena zavisnost od droge ili alkohola, pokazuju zvanični podaci.

Najmanje 1.501 dete rođeno je sa neonatalnim apstinencijskim sindromom (NAS) između aprila 2017. i oktobra 2024.

Opoziciona Liberalno-demokratska partija je saopštila da podaci zdravstvenih odbora u zemlji pokazuju da se svake godine rađa oko 200 beba sa sindromom neonatalne apstinencije, što je znak da je njihova majka uzimala droge koje izazivaju zavisnost ili zloupotrebljavala alkohol tokom trudnoće.

Simptomi mogu da počnu u roku od nekoliko dana od rođenja i uključuju nekontrolisano drhtanje, mučninu, slabo povećanje telesne težine i neprekidan plač visokog intenziteta, prenosi Tajms.

Lider liberalnih demokrata Aleks Kol-Hamilton, koji je došao do podataka na osnovu zakona o slobodnom pristupu informacijama, rekao je da ove brojke ukazuju na važnost ulaganja u lokalne narko-servise.

"Možda nema goreg početka u životu za novorođenu bebu nego da se rodi zavisno od droge... (Bivša premijerka) Nikola Stardžon je smanjila budžet za lečenje zavisnosti od droge i alkohola, a to je značilo da su neke službe zatvorile svoja vrata i da su izgubljene dragocene ekspertize", naveo je on.

Kol-Hamilton je pozvao premijera Džona Svinija da u novom budžetu izdvoji više na borbu protiv zavisnosti od droga ili "rizikuje da izgubi podršku".

"Trenutni budžet koji je predložio premijer Džon Svini rizikuje da ponovo napravi istu grešku. Ne želim da vidim buduće generacije koje se i dalje bore sa zloupotrebom droga", dodao je on.

Svinijevoj manjinskoj vladi potrebni su glasovi najmanje jedne opozicione stranke da bi usvojila svoj budžet. Škotski laburisti su podržali zahtev Kol-Hamiltona.

(Telegraf.rs/Tanjug)