SAD menjaju izborne zakone: Tramp na korak od ostvarenja svoje velike želje

M. P.
Vreme čitanja: oko 4 min.
Foto: Tanjug/AP

Republikanci planiraju brzo da deluju kako bi izmenili izborne procedure u Sjedinjenim Državama, pošto su uvideli priliku da uz kontrolu Bele kuće i oba doma Kongresa sprovedu dugo priželjkivane promene, uključujući obavezu identifikacije glasača i dokaz o državljanstvu.

Oni tvrde da su ove mere neophodne kako bi se povratila javna verodostojnost u izborni proces, čiji je pad, kako navode demokrate, podstaknut lažnim tvrdnjama Donalda Trampa i njegovih saveznika o široko rasprostranjenim izbornim prevarama na izborima 2020. godine. Republikanci će u narednoj godini biti pod pritiskom da odgovore na Trampove zahteve za promenom načina sprovođenja izbora u SAD, što je on nastavio da zagovara i nakon svoje pobede u novembru.

Glavni zakonski predlozi koji se očekuju od republikanaca su verzije Američkog zakona o poverenju u izbore (American Confidence in Elections Act - ACE) i Zakona o zaštiti podobnosti američkih glasača (Safeguard American Voter Eligibility Act - SAVE), rekao je kongresmen iz Viskonsina Brajan Stajl, predsedavajući Odbora za upravljanje Predstavničkog doma, koji se bavi izbornim zakonodavstvom.

"Dok ulazimo u novu godinu s ujedinjenom republikanskom vladom, imamo realnu priliku da ove zakonske predloge ne samo iznesemo iz odbora, već i usvojimo u Predstavničkom domu i pretočimo ih u zakon“, rekao je Stajl u intervjuu. "Moramo da unapredimo poverenje Amerikanaca u izbore."

Republikanci će se verovatno suočiti sa protivljenjem demokrata i imaće malo prostora za greške s obzirom na svoje tanke većine u Predstavničkom domu i Senatu. Stajl je rekao da očekuje "neke reforme i izmene" originalnih predloga i nada se da će demokrate sarađivati s republikancima kako bi se predlozi doradili i na kraju ih podržali.

Demokrate žele da glasanje bude lakše, a ne teže

Kongresmen iz Njujorka Džo Morel, vodeći demokrata u odboru, rekao je da postoji prilika za dvostranački dogovor o nekim pitanjima, ali da dva prethodna republikanska zakona idu predaleko.

"Naš pogled na ovo pitanje i pogled republikanaca veoma su različiti", rekao je Morel. "Oni su poslednje dve godine, pa i duže, proveli ograničavajući prava ljudi da glasaju – na državnom i na saveznom nivou. I Zakon SAVE i Zakon ACE čine upravo to – otežavaju ljudima da glasaju."

Morel je rekao da želi da obe stranke podrže stalno federalno finansiranje izbornih kancelarija. On vidi druge dvostranačke prilike u ograničavanju stranog novca u američkim izborima i eventualno uvođenju zahteva za identifikaciju glasača ako se osiguraju određene mere zaštite birača.

Demokrate kažu da su neki državni zakoni previše restriktivni u ograničavanju vrsta ličnih dokumenata koji su prihvatljivi za glasanje, čime otežavaju glasanje studentima ili onima koji nemaju stalnu adresu.

Morel je izrazio razočaranje republikanskim tvrdnjama tokom ove godine o rasprostranjenom glasanju od strane nedržavljana, što je izuzetno retko, i primetio da su te tvrdnje praktično nestale nakon što je Tramp pobedio. Glasanje od strane nedržavljana već je ilegalno i može dovesti do krivičnih optužbi i deportacije.

"Od Dana izbora niste čuli ni reč o tome", rekao je Morel. "To je pravo čudo na Dan izbora, jer je nešto što su opisivali kao ogroman problem iznenada prestalo da postoji."

Republikanci: Trenutna registracija birača oslanja se na "sistem poverenja"

Pre novembarskih izbora, republikanci u Predstavničkom domu gurali su Zakon SAVE, koji je prošao u julu, ali je zastao u Senatu pod kontrolom demokrata. Zakon zahteva dokaz o državljanstvu prilikom registracije za glasanje i uključuje potencijalne kazne za zvaničnike koji ne potvrde podobnost birača.

Republikanci kažu da se trenutni proces oslanja na ono što nazivaju sistemom poverenja sa propustima koji su omogućili nedržavljanima da se registruju i glasaju na prošlim izborima. Iako se glasanje nedržavljana dešavalo, istraživanja pokazuju da je to retko i obično rezultat greške, a ne namernog pokušaja da se utiče na izbore.

Pod trenutnim sistemom, onima koji žele da se registruju traže da dostave broj vozačke dozvole ili poslednje četiri cifre broja socijalnog osiguranja. Nekoliko država zahteva kompletan broj socijalnog osiguranja.

Republikanci žele da primoraju države da odbiju svaku prijavu za registraciju birača za koju nije obezbeđen dokaz o državljanstvu. To bi moglo uključivati vozačku dozvolu usklađenu s REAL ID standardima, pasoš ili izvod iz matične knjige rođenih.

Jedna država redovno proverava nedržavljane

U Džordžiji, koja je često odlučujuća država na predsedničkim izborima, izborni zvaničnici navode da nisu imali problema s verifikacijom statusa državljanstva za gotovo 7,3 miliona registrovanih birača. Prošlogodišnja revizija identifikovala je 1.634 osobe koje su pokušale da se registruju, ali nisu bile potvrđene kao državljani putem federalne baze podataka.

Druga revizija ove godine koristila je lokalne sudske zapise da identifikuje ljude koji su tvrdili da ne mogu da budu porotnici jer nisu državljani. Od 20 identifikovanih osoba, šest je istraženo zbog ilegalnog glasanja, dok je jedan slučaj zatvoren jer je osoba u međuvremenu preminula.

"Ovime smo dali biračima poverenje da ovde nemamo glasanje od strane nedržavljana", rekao je Bred Rafensperger, sekretar države Džordžije. "A kada je društvo veoma polarizovano, morate raditi na izgradnji poverenja. Poverenje je zlatni standard."

Rafensperger, republikanac, podržava i identifikaciju birača i zahtev za dokaz o državljanstvu, i smatra da je automatska registracija birača ključna za precizne biračke spiskove.

Pogled na države kao laboratorije za izborne reforme

Ako Kongres usvoji bilo kakve promene, sprovođenje bi palo na izborne zvaničnike širom zemlje.

Rafensperger i sekretarka države Mičigen, demokratkinja Džoselin Benson, rekli su da bi bilo greška ograničiti glasanje na samo jedan dan, što Tramp predlaže, jer bi to eliminisalo rano glasanje i otežalo glasanje putem pošte. Ove metode su izuzetno popularne među biračima.

"Dokazali smo mnogo puta u našim državama da su naši izbori sigurni i tačni", rekla je Benson.

(Telegraf.rs)