SAD troše desetine miliona evra na održavanje zaplenjene luksuzne jahte Putinovog oligarha

A. P.
Vreme čitanja: oko 2 min.
Foto: Tanjug/AP

Sjedinjene Američke Države su tokom više od dve godine potrošile oko 30 miliona dolara na održavanje luksuzne mega-jahte vredne 230 miliona dolara, koja je zaplenjena u okviru napora za suzbijanje oligarha povezanih sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom tokom rata u Ukrajini.

To pokazuju najnoviji dokumenti nakoje se poziva britanski Indipendent. Od kada su američke vlasti zaplenile jahtu "Amadea" u maju 2022. godine na Fidžiju, sredstva američkih poreskih obveznika korišćena su za troškove poput - 52.717,08 dolara za hranu i namirnice za članove posade,  277.200 dolara za gorivo, 1.000 dolara za 11 telefona ajfon za posadu, kao i 1.216,24 dolara za specijalne četke za toalet, među ostalim troškovima.

Dnevnik Vašington post je tužo savezne vlasti kako bi se objavile informacije o zapleni luksuzne jahte. Vlasti veruju da jahta, koja ima bazen, vinski podrum i otvoreni bioskop, pripada ruskom milijarderu Sulejmanu Kerimovu, koji je sankcionisan od strane američkog Ministarstva finansija 2018. godine i optužen za pranje novca.

Kerimov, obrazovani ekonomista i predstavnik republike Dagestan u Savetu federacije Rusije, stekao je bogatstvo ulažući u "Polyus", rusku rudarsku firmu za zlato. On i njegova porodica poseduju imovinu vrednu više od 10 milijardi dolara, prema Forbsu.

Savezna vlada je optužila Kerimova za korišćenje bankovnih računa kako bi prikrio svoje vlasništvo nad jahtom, što predstavlja kršenje sankcija, zbog čega su zaplenili luksuzni brod kada je pristao na Fidžiju u maju 2022.

Drugi ruski milijarder, Eduard Hudainatov, tvrdi da je on stvarni vlasnik jahte "Amadea", koja je, prema navodima, isključila automatski informacioni sistem na dan kada je Rusija napala Ukrajinu. Prema saveznom zakonu, američke vlasti ne mogu likvidirati zaplenjenu imovinu vrednu više od 500.000 dolara bez dozvole suda.

U međuvremenu, posade rade neprekidno na održavanju broda, koji je usidren u San Dijegu, kako bi ostao u trenutnom stanju u slučaju da mora biti vraćen originalnom vlasniku.

Vrhovni tužilac Merik Garland rekao je u izjavi nakon zaplene da bi to "trebalo da jasno pokaže da ne postoji skrovište za imovinu pojedinaca koji krše američke zakone. I ne postoji skrovište za imovinu kriminalaca koji omogućavaju ruski režim".

Kritičari sada pozivaju na reforme koje bi ubrzale proces likvidacije.

"Problem je što smo ruske oligarhe sa ogromnom imovinom tretirali bolje nego što tretiramo naše sopstvene američke građane. To jednostavnno nema smisla", rekao je senator Šeldon Vajthaus iz Rod Ajlenda.

(Telegraf.rs)