Kako je napad Hamasa na Izrael iz temelja promenio odnos snaga na Bliskom istoku: Ništa više neće biti isto

M. P.
Vreme čitanja: oko 4 min.
Foto-kolaž: Shutterstock, Tanjug/AP

Napada Hamasa 7. oktobra 2023. godine doveo je do kontre Izraela koja je iz korena promenila odnos snaga na Bliskom istoku. Palestinska militantna organizacija je od tada desetkovana, ostala je bez gotovo svih najvažnijih predstavnika, slično tome je prošao i Hezbolah... a sve to je dovelo do pada režima Bašara al Asada i, posledično, žestokog slabljenja pozicije Irana kao važnog regionalnog igrača.

Džejk Saliven, savetnik predsednika SAD za nacionalnu bezbednost, izjavio je na konferenciji za novinare u Izraelu da se "sada suočavamo s dramatično preoblikovanim Bliskim istokom u kojem je Izrael jači, Iran slabiji, njegovi saveznici uništeni, i s novim i trajnim prekidom vatre u Libanu koji osigurava dugoročnu bezbednost Izraela."

A sve je počelo napadom Hamasa na Izrael 7. oktobra 2023. godine...

Upad pripadnika Hamasa obližnje kibuce i gradove rezultirao je ubistvom 1.195 i otmicama 251 Izraelca. Usledilo je ono što se i očekivalo, ali ne u razmerama koje su do ovog slučaja bile očekivane. Izrael je pokrenuo kopnenu operaciju u Pojasu Gaze i krenuo u akciju uništenja Hamasa, što su vlasti postavile kao prvi cilj, uz oslobađanje talaca.

Izraelski napadi doveli su do reakcije Hezbolaha, koji je odmah stao na stranu palestinskih militanata, baš kao i jemenski Huti. Sve tri strane su, što je opštepoznato, posrednici Irana u dugotrajnom bliskoistočnom sukobu protiv Izraela.

Usledila je serija ubistava najviših zvaničnika Hamasa i Hezbolaha. Jedan za drugim padali su Jahja Sinvar, Hasan Nasralah, Fatah Šarif, Ali Karaki, Nabil Kauk, Muhamed Šrur, Ibrahim Kubaisi, Ibrahim Akil, Ahmed Mahmud Vabi, Mohamed Naser, Taleb Abdalah, Mohamed Deif, Ismail Hanije, Saleh al Aruri i Marvan Isa. Ukupno je Hamas ostao bez šestorice najvaćnijih lidera, a Hezbolah bez deset. Uz udare kojim je pobijen velik broj njihovih boraca, i više nego dovoljno da obe organizacije budu izbačene iz stroja na duži period. A samim time, i da uticaj Teherana bude žestoko oslabljen.

Pojedina ubistva, poput likvidacije Hanijea u Teheranu i ubistva Nasralaha (tom prilikom poginuo je i general Iranske revolucionarne garde Abas Nilforušan) doveli su do dva napada Irana na Izrael. Obe iranske akcije su završene s "mršavim uspehom", dok je Izrael u kontrama precizno pogađao ciljeve i naneo veliku štetu Iranu.

Tome bi trebalo dodati i neverovatan napad pejdžerima, koji su bukvalno osakatili Hezbolah, što je između ostalih akcija kasnije i rezultiralo destkovanjem te organizacije.

Na izraelsku "vodenicu" došao je i pad Bašara al Asada. Vlast porodice Asad, koja je vladala Sirijom od 1971. godine, takoreći preko noći okončana je munjevitim napadom pobunjenika. Izraelske snage su odmah ušle u pogranični pojas ne bi li napravile tampon zonu, a samim time Iran je ostao bez najvažnijeg koridora koji je koristio za naoružavanje Hezbolaha.

Naravno da do Asadovog pada nije došlo preko noći. Okončanju njegovog režima uveliko je pomoglo izraelsko desetkovanje Hezbolaha i njegove komandne strukture, koji su bili od velike važnosti po stabilnost Asadove vlasti. Suočeni sa žestokim gubicima u obračunu s Izraelom, pripadnici libanske militantne grupe nisu mogli da se bore na dva fronta pa su, logično, morali da izaberu domaći. A i na njemu su se proveli "kao bos po trnju".

I sve ovo se desilo za samo 15 meseci. U "igri" su, doduše, ostali jemenski Huti i šiitke milicije iz Iraka koje su odane Teheranu, ali njihova snaga nije ni približna onoj koju su nekada imali Hamas i, naročito, Hezbolah.

"Ljudi kao da zaboravljaju osnovnu činjenicu ovog sukoba i proteklih 15 meseci: Izrael nije tražio niti započeo ovaj rat", izjavio je Džejk Saliven. "Hamas je započeo ovaj rat, invazijom na Izrael u vojnim formacijama, ubivši 1.200 ljudi, kidnapujući i držeći kao taoce stotine drugih – izraelskih građana i građana iz celog sveta. Iran je tada doneo sudbonosnu odluku da se pridruži i otvori višestrani rat protiv Izraela. Uz podršku čvrstog bezbednosnog partnerstva sa Sjedinjenim Američkim Državama, Izrael je odbio dva direktna napada iz Irana i direktno uzvratio udarce Iranu, degradirajući njegove vojne kapacitete."

"Suočavamo se sada s dramatično preoblikovanim Bliskim istokom u kojem je Izrael jači, Iran slabiji, njegovi saveznici uništeni, i s novim i trajnim prekidom vatre u Libanu koji osigurava dugoročnu bezbednost Izraela", rekao je Saliven.

Sve ovo dovelo je do žestokog preoblikovanja Bliskog istoka, na kome je odnos snaga doživeo ogromne promene. Da li će se sve završiti na ovome, ili će se nastaviti uništavanjem vojne moći Huta, koji su u više navrata gađali Izrael ali i teretne brodove, kao i proiranskih milicija u Iraku, a na kraju i samog Irana, pokazaće godina pred nama.

Godina koju Bliski istok dočekuje 2025. godinu drastično drugačiji nego što smo navikli da ga gledamo.

(Telegraf.rs)