Jutjuber potrošio hiljade evra da poseti Antarktik i dokaže da je Zemlja ravna, ali tamo doživeo neviđen šok

Đ. Đ.
Vreme čitanja: oko 1 min.

Jedan Jutjuber je potrošio hiljade evra na putovanje do Antarktika kako bi pokušao da dokaže da je Zemlja ravna i da je "sunce ponoći" samo mit, ali se suočio sa neuspehom.

Sve je počelo kada je žestoki kritik NASA-e, Jeran Campanella, odlučio da otputuje na Antarktik kako bi pokušao da dokaže da "sunce ponoći", fenomen u kojem sunce "ne zalazi" tokom 24 časa, nije stvarno. On je tvrdio: "Ako bi Zemlja bila ravna, sunce ne bi bilo vidljivo celog dana." Ipak, u Antarktiku se dešava upravo suprotno!

Sunce ponoći je prirodni fenomen koji je vidljiv u oblastima unutar Arktičkog i Antarktičkog kruga. Ovaj fenomen se pojavljuje na geografskim širinama unutar oba polarna kruga tokom leta. Na tim mestima, sunce je vidljivo 24 uzastopna sata, barem jedan dan. Pošto u južnom Arktičkom krugu (Antarktici) nema stalnih naselja ili turističkih objekata, ljudi koji doživljavaju ovaj fenomen uglavnom žive na severu — tačnije, u Aljaski, severnom Kanadi, Grenlandu, Islandu, i severnim pokrajinama Rusije, Finske, Švedske i Norveške, prenosi Gazzetta.

Kampanela priznao grešku u svom istraživanju na Antarktiku

Đeran Kampanela, koji je prvobitno bio skeptičan prema podacima o polarnim danima, ponovo je preispitao svoje stavove nakon što je putovao na Antarktik zajedno sa svojim saputnikom, Willom Duffyjem.

U svom YouTube video snimku pod nazivom "It's Midnight in Antarctica!" (Ponoć je na Antarktiku!), Campanella je priznao: "U redu, momci, ponekad grešimo u životu."

(Telegraf.rs)