Orbana zove Al Kaponeom s Karpata, nema dlake na jeziku: Ovaj čovek preti da poljulja političku scenu Mađarske

A. M.
Vreme čitanja: oko 4 min.
Foto: Tanjug/AP

Mađarska politika nekada izgleda kao sapunica koja je "zaglavila" sa istim likovima i predugo traje. Dese se povremeni skandali, ali ništa više od toga. Kako piše Guardian, u Mađarskoj možete da završite osnovnu i srednju školu i da krenete na fakultet, i Viktor Orban će možda i dalje biti premijer. Međutim, taj scenario bi uskoro mogao da bude prepravljen, nakon što Orbanovom 14-godišnjem režimu "preti" mladi Peter Mađar, bivši suprug Orbanove bivše ministarke pravde, Judit Varge.

Nedavno formirana Mađarova partija Tisa trenutno ima dvocifrenu prednost u odnosu na Fides u poslednjim istraživanjima javnog mnjenja. Opšti izbori su na proleće 2026, a Fides je u panici.

Mađar je nekada bio snažni Fidesov insajder, ali nakon što je stranka žrtvovala Vargu, koja je podnela ostavku zbog odluke da pomiluje osobu sa dobrim vezama umešanu u skandal seksualnog zlostavljanja dece, Mađar je stao u centar pažnje i otvoreno kritikovao Orbanove spin doktore i moralni nihilizam njegovog sistema.

U javnoj objavi na Fejsbuku, on je insistirao da je trenutno stanje Mađarske samo politički proizvod, "koji služi samo u dve svrhe: da prikrije rad fabrike električne energije i sticanje ogromnog bogatstva".

Nekoliko nedelja kasnije, na društvenim mrežama i na plakatima na masovnim demonstracijama spominjan je kao Lisan al Gaib, mesija Fremena u filmu Dina II, koji je upravo izašao. Mnogi Mađari su se zasitili korupcije i nepotizma posle 14 godina vladavine Fidesa, kao i nemoćne opozicije.

Otvoreni mladi insajder je izgledao kao osoba koja bi konačno mogla da donese promenu.

Da bi formalizovao svoju ulogu, Mađar je preuzeo vođenje Tise, političke mikro-partije osnovane 2021. godine. U junu 2024. godine partija je osvojila sedam mesta u Evropskom parlamentu i pozvana je da se pridruži najvećoj političkoj stranci, Evropskoj narodnoj partiji. Od tada je popularnost Tise eksponencijalno rasla. Prvo, progutao je većinu opozicionih glasača svojih liberalnih, zelenih i levičarskih rivala, koji su spremni da naprave kompromis po pitanjima kao što je prethodna pripadnost Mađara Fidesu. Tada su njegove snažne antikorupcijske poruke počele da odjekuju kod konzervativnih seoskih birača.

Foto: Tanjug/AP

Mađar je dinamičan, sportski i moderan. Njegova komunikacija je mešavina teatralnog, apsurdnog, arogantnog i duhovitog. Ne plaši se da Orbana nazove "Al Kaponeom sa Karpata", da izađe iz TV studija kada mu se ne dopadaju pitanja i da se ruga vladinim ministrima u komentarima na Fejsbuku. Kada je Tamaš Menčer, državni sekretar i direktor komunikacija Fidesa, agresivno vikao na njega pred kamerama, Mađar je predložio da opere zube jer je imao loš zadah. Kritičari ga opisuju kao klovna napunjenog testosteronom ili mini Trampa, ali on je nesumnjivo talentovan.

U početku, Orban je živeo u negiranju: mesecima čak nije ni spomenuo Mađara u javnosti, a zatim je pokrenuo mašinu. Mediji pod kontrolom vlade pokrenuli su klevetničku kampanju. A protiv Mađara je pokrenut krivični postupak - u okviru kojeg je podnet zahtev za skidanje imuniteta koji mu je dat kao poslaniku u Evropskom parlamentu - zbog incidenta u kojem je navodno oteo telefon od čoveka koji ga je snimao u budimpeštanskom noćnom klubu. Čini se da ništa od ovoga nije narušilo reputaciju opozicionog lidera. Orban je navodno započeo dijetu i režim vežbanja kako bi odgovarao fotogeničnom izgledu svog protivnika.

Ali Orban ima veće probleme od viška kilograma i imidža. Mađarska mala i otvorena ekomonija je ranjiva na spoljne šokove i stagnira skoro dve godine.

Njena stopa inflacije je jedna od najviših u EU, a nacionalna valuta je slaba. Nestabilna geopolitička situacija i dolazeća Trampova administracija će verovatno pogoršati mađarsku krizu kroz trgovinske tarife i povećanu potrošnju na odbranu. Prekomerni budžetski deficit je već doveo do disciplinskih mera od strane EU, koja takođe sprečava finansiranje zbog zabrinutosti za vladavinu zakona. Istovremeno, vlada će biti pod pritiskom da poveća šeme socijalnih plaćanja godinu dana pre izbora. Jedino moguće rešenje je povećanje javnog duga koji će otplaćivati sledeća vlada.

Propaganda sama po sebi neće biti dovoljna da sakrije ekonomske nevolje, a ovo predstavlja nevolje za Orbana.

Foto: Tanjug/AP

Za one na vlasti, ulozi na narednim izborima su neverovatno visoki. Ako Tisa pobedi, korisnici takozvane poluautoritarne kleptokratije Mađarske ne samo da će izgubiti svoje kancelarije i poslove, već bi se mogli suočiti i sa krivičnim prijavama. Orban je zauzeo mnoge od nekadašnjih nezavisnih institucija države, ali je nejasno koliko daleko će one ići da održe sadašnji politički režim.

Ustav iz 2011. cementira ključne političke izbore, kao što su glavni tužilac i članovi ustavnog suda, vezujući ruke budućim vladama. Vladajuća stranka je već obezbedila milijarde evra u takozvanim fondovima od javnog interesa koje kontrolišu poverenici lojalni Orbanu. Premijer je takođe postavio svoje ljude na čelo ključnih institucija na neuobičajeno duge mandate. Poljski primer pokazuje da je skoro nemoguće ukloniti prepreke pravilnoj vladavini prava dok ste vezani reformama koje je nametnula prethodna administracija.

Jedan od mogućih scenarija je da Mađar i Tisa pobede na izborima 2026, ali su na kraju osakaćeni javnim dugom i kontrolama i ravnotežama "nezavisnih" institucija koje vode Orbanovi saveznici.

Mađar je rekao da bi najvažnija mera bila vraćanje sredstava EU koja su bila zadržana tokom Orbanovog mandata i uvođenje čvrstih antikorupcijskih pravila. On je takođe obećao ograničenje mandata za premijera i povratak nezavisnih ministarstava ruralnog razvoja, obrazovanja i zdravlja. Njegov paket se do sada pokazao popularnim među biračima, ali pred nama je još godinu i po u opoziciji.

(Telegraf.rs)