Svet je sve bliži Trećem svetskom ratu, strahuje se od saveza četiri sile: Da li je Zapad na to spreman?
Rusija, Kina, Iran i Severna Koreja formirale su "autokratsku osovinu" koja ima za cilj da se zajednički suprotstavlja Zapadu.
Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov nedavno je ovaj savez, u stilu Džordža Orvela nazvao "slobodnim svetom".
"Borba između ova dva sveta od kojih jedan nastaje, a drugi postepeno nestaje nije bez sudara", rekao je Lavrov na konferenciji u Kataru ranije ovog meseca.
Sa druge strane, njegov češki kolega Jan Lipavski vrlo je zabrinut zbog aktuelne situacije u svetu.
"Ovo je era globalnih sukoba. Nasilje koje se trenutno dešava u svetu dokazuje da više ne postoje odvojeni sukobi i da oni ne mogu da se rešavaju odvojeno. Postoje napori da se uništi aktuelni međunarodni poredak i mi moramo da učinimo sve da to sprečimo", rekao je Lipavski.
On je dodao da je prisustvo severnokorejskih trupa, koji se u Ukrajini bore na strani Rusije, očigledan primer ovog saveza.
Pre samo deset godina, Moskva i Peking su zajedno sa SAD radile na obuzdavanju režima u Severnoj Koreji i Iranu, zajedno glasajući za Rezoluciju SBUN o nuklearnom programu Teherana 2015. godine. Takođe su svi zajedno 2017. godine uveli paket sankcija Pjongjangu.
Međutim, od tada su se ove četiri zemlje ujedinile zbog pojedinačnih sukoba sa Zapadom, piše analitičar Wall Street Journal-a.
Analitičar smatra da je prekretnica u stvaranju partnerstava ove četiri zemlje bila 2014. godina kada je Rusija anektirala Krim. Blage sankcije Zapada ubedile su ruskog predsednika Vladimira Putina u slabost ovih demokratija.
Godinu dana kasnije, Rusija i Iran su udružile snage u Siriji kako bi spasile režim tadašnjeg predsednika Bašara al-Asada od kompletnog kolapsa. Odsečena od nekih zapadnih tehnologija, Rusija je postala zavisna od Kine.
Veze između ove četiri zemlje učvršćene su nakon što je 2022. godine Rusija napala Ukrajinu. Rusi ovaj rat vode zahvaljujući pomoći Kine, Irana i Severne Koreje. Moskva je prošle godine stavila veto na sankcije Pjongjangu, a nekoliko meseci kasnije Putin i Kim Džong Un potpisali su sporazum o međunarodnoj odbrani.
Saradnja Rusije i Irana je takođe strateška. Moskva i Teheran potpisale su sporazum, koji uključuje i saradnju u oblasti odbrane.
"Verovatno smo na ivici Trećeg svetskog rata. Ratovi u Ukrajini i Gazi su se već prelili, a Sirija je još jedan delić u toj slagalici. Moramo da budemo oprezni, da ne bi izbio još neki sukob", rekao je predsednik istraživačkog centra za Kinu Vang Huijao.
Zapad nije spreman da se bori protiv ovih potencijalnih protivnika.
"Jedinstvo ovih autokratija je možda jače od jedinstva demokratskih zemalja u ovom trenutku", smatra holandski general Ono Iclejsjahm.
Iako je nedavno došlo do ozbiljne eskalacije sukoba, ove države još uvek nisu u direktnom sukobu. Činjenica je da Rusija, Kina, Iran i Severna Koreja imaju različite političke sisteme, ideologije i nisu ujedinjene političkim savezom kao NATO, pomalo je uljuljkala zapadne vlade.
Šef australijske obaveptajne službe Endrju Širer smatra da je zapad potcenio ove države i strateški uticaj koje one imaju na ceo svet.
"Ovo je osovina zla koja jao dugo radi zajedno. Ovaj globalni savez trenutno promoviše agreiju na Ukrajinu, ali imaju još dosta zajedničkih ciljeva", rekao je zamenik ministra odbrane Ukrajine Serhij Boev.
(Telegraf.rs)