"Kao da je pala atomska bomba, izgubili smo sve": Snimak iz vazduha otkriva prave razmere razaranja na Majotu
U francuskoj prekomorskoj teritoriji Majot u Indijskom okeanu, koju je pogodio ciklon "Čido" i odneo, kako se strahuje, čak hiljade života, radnici hitnih službi danas angažovani su na tome da vrate u funkciju osnovne usluge.
Od sinoć je na Majot počela da avionima pristiže i pomoć iz Francuske, preneo je Rojters.
Prefekt francuskog prekomorskog departmana Majot Fransoa Gzavije Biuvil izjavio je u nedelju da je ciklon "Čido" na tim ostrvima izazvao "sigurno nekoliko stotina" smrtnih slučajeva, a da broj stradalih može da dostigne i "nekoliko hiljada".
On je precizirao da "veoma teško" dati konačnu procenu razarajućih posledica ciklona na nekoliko ostrva u departmanu Majot, koja se nalaze kod jugoistočne obale Afrike, prenela je televizija BFM, s obzirom na to da muslimanska tradicija, koja je ukorenjena u stambenim područjima koja su potpuno uništena, nalaže da preminuli budu sahranjeni "u roku od 24 sata".
"Mislim da će sigurno biti nekoliko stotina (žrtava), možda ćemo se približiti hiljadu, ili čak nekoliko hiljada", rekao je Biuvil.
Vetrovi brzine preko 200 km/h odnosili su krovove kuća i uništili brojne zgrade. Glavna vazdušna luka i bolnica takođe su pretrpele veliku štetu.
Na snimku iz vazduha vide se prave razmere razaranja na ostrvu.
"Ne smemo mešati sela koja su odsečena od komunikacije i sirotinjske četvrti, gde su šanse za preživele minimalne. Sve je sravnjeno sa zemljom", izjavila je Estel Jusufa, zastupnica Majota.
Mnogi očajni članovi porodice koriste društvene mreže kako bi pronašli informacije o svojim najmilijima, s obzirom na to da su komunikacijske mreže bile gotovo potpuno nedostupne više od 36 sati.
"Situacija je katastrofalna, apokaliptična. Izgubili smo sve. Ceo hotel je potpuno uništen. Kao da je atomska bomba pala na Majot", izjavio je za francuski BMFTV Bruno Garsija, vlasnik hotela Caribou u glavnom gradu, prenosi CNN.
Jedan stanovnik glavnog grada Mamudzua, Mohamed Ishmael, rekao je da je ono što doživljavaju tragedija.
"Osećate se kao da ste u posledicama nuklearnog rata. Video sam celu četvrt kako nestaje", dodao je on.
Oluja je blokirala pristup dvema trećinama ostrva, što otežava dostavu pomoći i potragu za preživelima.
Čido je bila najjača oluja koja je pogodila ostrva u više od 90 godina, saopštio je Meteo-Frans.
Čido je zatim nastavio ka severnom Mozambiku gde je nastavio da pravi štetu, iako je oluja sada oslabila.
(Telegraf.rs/Tanjug)