Satelitski snimci ruske baze u Siriji: Nove aktivnosti, snimljen i S-400: "Spremaju se"

Vreme čitanja: oko 5 min.

Postoje jasni znaci da se ruske snage, uključujući raketni sistem S-400, povlače iz vazdušne baze Hmejmim u Siriji. Istovremeno, vlasti u Rusiji nastavljaju da insistiraju da nisu donete konačne odluke o budućnosti njihovog prisustva u Hmejmimu ili njihovoj pomorskoj bazi u Tartusu od pada njihovog dugogodišnjeg saveznika Bašara al-Asada prošlog vikenda. Ovo su veoma strateške i nezamenljive lokacije koje Kremlj koristi za projektovanje vojne moći daleko izvan Sirije.

Satelitski snimci, koji su snimljeni danas, prikazuju najnoviji dokaz da je povlačenje barem nekih ruskih snaga iz baze sada u toku.

Dva vrlo velika An-124 aviona vidljiva su na snimcima, a čini se kao da su spremni za utovar tereta. Tu su i tri teretna aviona Il-76 Candid, a najmanje jedan od njih je avion Syrian Airlinesa. Avion Yakovlev Yak-40, koji je u sirijskom vlasništvu, takođe je parkiran pored njega. Tu su i manji transporteri, kao i lovac Su-35 Flanker E, a moguće je da ih je još nekoliko raspoređeno ispod niza skloništa na severoistočnom kraju baze.

Na snimcima se vidi i nešto nalik helikopteru Ka-52, a i to će prevozno sredstvo najverovatnije koristiti za transport.

Video-snimci Hmejmima snimljene su pomoću drona, koji je Syria TV, sa sedištem u Turskoj, ranije objavila i sada se nalazi na interentu. Ruski Il-76, Syrian Airlines, An-72 takođe su vidljivi na tom snimku, zajedno s četiri Su-34 Fullbacka, sedam Su-24 Fencera i četiri borbena aviona serije Flanker. Kontingent borbenih aviona MiG-31 Foxhound koji je takođe bio u bazi navodno je otišao pre nekoliko dana, prenosi TWZ.

Snimak drona takođe je prikazao da su spakovali svoj radar 91N6E i da je i on spreman za utovar u avon An-124 kako bi ga se premestili na drugo mesto.

Na drugim video-snimcima, koji su se takođe objavljeni na internetu, prikazane su ruske snage iz drugih delova Sirije takođe okupljaju u Hmejmimu, verovatno zbog daljeg povlačenja iz te zemlje.

Ipak, manje je jasno što se događa u Tartusu. Brodovi ruske mornarice napustili su luku pre nekoliko dana, ali su se zadržavali na moru umesto da su u potpunosti napustili tu regiju. Noviji satelitski snimci prikazali su brodove koji su ostali u tom području, ali su se još više raširili.

Iako dodatne snimke Maksara iz Tartusa prikazuju odsutnost ruskih ratnih brodova, one takođe pokazuju da su neka sredstva protvvazdušne obrane i dalje tamo. Deo ruskih snaga ostao je na obali Tartusa te aktivno drže postrojenje, a čini se da će tamo krenuti i dodatne ruske jedinice, verovatno zbog povlačenja iz zemlje.

Hoće li ruska vojska potpuno napustiti Hmejmim i Tartus ostaje nejasno. Kao što je TWZ ranije izvestio, pomeranje brodova iz Tartusa je bila logična mera s obzirom na trenutnu promenjivu situaciju u Siriji. Čak i da su velike pobunjeničke grupe dale Kremlju određenu sigurnost, brodovi bi i dalje bili goleme i relativno bespomoćne mete koje bi samo stajale u pristaništu, piše TWZ.

Odlazak protivvazdušne odbrane iz Hmejmima samo će povećati ranjivost te baze na vazdušne napade. No, to bi pak moglo ukazivati na ozbiljnije planove povlačenja.

Čak i ako Rusija u konačnici zadrži svoje baze u Siriji, još uvek je moguće da bi se mogao promeniti njen ukupni položaj snaga u toj zemlji. Jer gubitak Hmejmima i Tartusa bio bi veliki udarac za Rusiju. Bašar Al-Asad je poklonio te objekte ruskoj vladi kroz 49-godišnji ugovor o "zakupu" 2017., a Kremlj je od tada uložio značajna sredstva za njihovo proširenje. Baze su također vrlo strateška značajna mesta za vazdušnu i pomorsku moć na Mediteranu i u Africi, kao i druga mesta na Bliskom istoku. Tartus je posebno značajan jer je to trenutno jedino toplovodno lučko postrojenje ruske mornarice s ravnim pristupom Mediteranu.

Bloomberg je izvestio da rusko ministarstvo spoljnih poslova "veruje da ima neformalni dogovor" s novom prelaznom vladom u Damasku, a koju predvodi pobunjenička grupa Hajat Tahrir al-Šam (HTŠ), o zadržavanju Hmejmima i Tartusa.

"Baze su još uvek tamo, gde su bile na sirijskom teritoriju. Trenutno nisu donesene druge odluke", rekao je novinarima ranije ove nedelje zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Mihail Bogdanov, prenela je novinska agencija Interfax, prenosi Jutarnji list.

"Baze su tamo bile na zahtev Sirijaca s ciljem borbe protiv terorista Islamske države (IS-a). Nastavljamo jer se svi slažu da borba protiv terorizma i onoga što je ostalo od IS-a još uvek nije gotovo. To će zahtevati zajedničke napore i s tim u vezi, naša prisutnost i baza Hmejmim odigrali su važnu ulogu u kontekstu sveukupne brobe protiv međunarodnog terorizma", dodao je Bogdanov.

Njegove primedbe o svrsi ruske prisutnosti u Siriji neki smatraju običnom farsom, no one takođe povećavaju mogućnost da Kremlj pokuša promeniti svoju ulogu kao deo pokušaja čuvanja baze. Već se ranije pisalo da ruske vlasti sada ublažavaju svoj ton prema HTŠ-u. Rusija je ranije, kao i SAD, Velika Britanija i drugi, službeno proglasila HTŠ terorističkom skupinom. Američka vlada još uvek nudi nagradu od 10 miliona dolara za čelnika HTŠ-a Ahmeda Huseina Al Šara, poznatijeg kao Abu Mohamed al-Golani.

Kako navodi TWZ, pozicija Rusije dodatno je komplikovana zbog njene vrlo aktivne podrške Asadu. Pokretanje ruske vojske 2015. bilo je ključno za spašavanje režima od pobunjenika, uključujući i one koji su se formirali u HTŠ, i njegovo održavanje na vlasti. Ruske snage izvodile su udare na iste te snage pod vodstvom HTS-a s kojima sada pregovaraju, i to samo nekoliko dana pre konačnog kolapsa režima. Takođe se priča da je Asad pobegao u Rusiju, ali u javnosti nije viđen već više od nedelju dana.

Očigledno, situacija delom Sirije je složena, s više pobunjeničkih frakcija koje se bore za kontrolu nad različitim regijama usred nedostatka sadašnje centralizirane vlasti. Kurdske snage koje podržavaju SAD sada se otvoreno bore sa skupinama koje podržava Turska, a američke vlasti navodno pokušavaju da posreduju u situaciji. Postoje rastući strahovi od ISIS-a i drugih terorističkih grupa koje itekako iskorišćavaju haotičnu situaciju.

Ipak, barem za sada, postoje jasni pokazatelji da barem neke ruske snage napuštaju zemlju, a da druge dolaze u poziciju za povlačenje, prenosi The War Zone.

(Telegraf.rs)