Putin gubi Afriku?! Pad Asada je mnogi teži udarac za Rusiju nego što se mislilo
Bašar al-Asad je pobegao u Rusiju, njegova vlada je pala, a pobunjenička zastava se vijori iznad sirijske ambasade u Moskvi. Međutim, baze Tartus i Hmejmim su strateški važne za rusko prisustvo na Mediteranu i u Africi.
Pad Bašara al-Asada je takođe i poraz Rusije, koja je podržavala njegovu vladavinu i pružala vojnu pomoć skoro deceniju. Da li to znači da će Rusija sada izgubiti svoje vojne baze u Siriji?
"Očigledno je da je ovo ozbiljan udarac ruskoj politici u regionu i lično poniženje za predsednika Putina" rekao je Tomas Grejem, portparol Saveta za međunarodne odnose, za Glas Amerike.
"Sećate se da je 2015. godine Putin poslao trupe u Siriju da spase Asada od pobunjenika. Prošlo je manje od 10 godina, a Rusija nije mogla ili nije htela da učini bilo šta da spreči pad režima. Režim je pao za samo dve nedelje, ali bliski odnosi između Rusije i Sirije nastavljeni su još od 70-ih godina prošlog veka. Sirija je bila važna zemlja "klijent" za Rusiju na Bliskom istoku više od pola veka", rekao je Grejem, prenosi Voice of America.
Kancelarija UN za humanitarnja pitanja je istakla da je situacija u Siriji je i dalje nestabilna, kao i da je na stotine civila je ubijeno i ranjeno. Oko sto hiljada izbeglica stiglo je na severoistok zemlje, na granicu sa Irakom.
Osoblje UN otkrilo je više od pedeset minskih polja u Siriji. Bolnice su pretrpane žrtvama sukoba. U takvim uslovima, Rusija ne može a da ne bude zabrinuta za budućnost dve ruske vojne baze u Siriji - pomorske baze u Tartusu i vazduhoplovne baze u Hmejmimu.
"Održavanje ovih baza je ključno za poziciju Rusije na Bliskom istoku, u istočnom Mediteranu i ruske operacije u severnoj Africi", dodao je Tomas Grejem.
"To su logistički centri preko kojih se vojna oprema isporučuje u Severnu Afriku, centralni Sudan i šire. Čini mi se da će se Kremlj dosta namučiti ukoliko bude želeo da ih sačuva", objašnjava.
Džon Lehner, novinar i autor knjige "Smrt je naš posao", knjige o ruskim plaćenicima koji se bore u vojnim sukobima širom sveta, kaže da je baza Hmejmim početna stanica za ruske plaćenike.
"Hmejmim je važna platforma za ruske avione koji prevoze vojno osoblje, uključujući 'vagnerovce', i vojnu opremu kroz Siriju i dalje, u Centralnoafričku Republiku, Sudan, Mali, Libiju i druge zemlje", rekao je Lehner.
"Čak i u periodima kada su "vagnerovci" delovali apsolutno nezavisno u Centralnoafričkoj Republici, i dalje su se oslanjali na infrastrukturu ruskog Ministarstva odbrane, koje je zastupljeno u ovim sirijskim bazama. Ovo je za njih bila izuzetno važna tranzitna tačka", ističe Lehner.
(Telegraf.rs)