U Rusiji je od početka 2024. kažnjeno 30.000 vojnika, jedna stvar ugrožava Putinovu ratnu mašineriju

A. P.
Vreme čitanja: oko 2 min.
Foto: Tanjug/AP

Ruska ratna ekonomija suočava se sa velikim preprekama skoro tri godine od početka invazije na Ukrajinu, ali najteži problem za njen opstanak dolazi iz sopstvenih oružanih snaga.

Ruski glavni tužilac Igor Krasnov izjavio je u ponedeljak da je Rusija od početkka ove godine kaznila više od 30.000 vojnika zbog korupcije, uključujući slučajeve mita. Prema Krasnovu, broj krivičnih dela povezanih s korupcijom porastao je za 30 odsto u odnosu na 2023. godinu, preneo je "Fortune".

Od pomenutih 30.000 vojnika, njih 500 je otpušteno zbog "gubitka poverenja". Korupcija, uz ekonomske poteškoće i slabljenje odbrambene industrijske baze Rusije, identifikovana je kao ključna prepreka u održavanju rata protiv Ukrajine, tvrde stručnjaci.

"Sve veći ekonomski pritisci izazvani ratom, u kombinaciji sa raširenom korupcijom, nedostatkom radne snage i neefikasnostima u ruskoj odbrambenoj industriji, verovatno će dodatno povećati troškove rata i narušiti sposobnost Rusije da efikasno održava sunkcionisanje odbrambene industrije, uz očuvanje ekonomske stabilnosti", saopštio je Institut za proučavanje rata (ISW).

Ruska ekonomija postaje sve nestabilnija kako se rat sa Ukrajinom produžava bez nagoveštaja rešenja. Pobeda Donalda Trampa na predsedničkim izborima u SAD dala je Kremlju nadu da bi se 2025. godine mogao postići povoljan mirovni sporazum.

Rusija planira da trećinu budžeta za 2025. godinu potroši na odbranu kao deo svojih ratnih napora u Ukrajini, što predstavlja povećanje u odnosu na 2023. godinu. Zemlja je ohrabrena nedavnim napredovanjem na istoku Ukrajine.

Kako bi osigurao da se budžet efikasno troši, predsednik Vladimir Putin uveo je stroge mere protiv korupcije među vojnim zvaničnicima. U junu, "Vašington post" je izvestio da je Rusija od aprila uhapsila pet visokih zvaničnika, među kojima i nekoliko generala, uglavnom zbog optužbi za korupciju.

Međutim, izgleda da je korupcija dublje ukorenjena, s desetinama hiljada vojnika koji se suočavaju s disciplinskim merama zbog nepoštenja ili prevara. Rusija se sada utrkuje s vremenom kako bi zaključila rat pre nego što njena ekonomija zapadne u ozbiljan pad.

Rublja je krajem novembra naglo oslabila nakon što su SAD sankcionisale 50 ruskih banaka. Zemlja je uspela da delimično zaustavi pad obustavljanjem svih kupovina strane valute do kraja godine.

Herman Gref, generalni direktor Sberbanke, izjavio je da ruska ekonomija pokazuje "značajne" znakove usporavanja u nekim sektorima, s kamatnim stopama koje su skočile na 21 odsto i inflacijom koja je dvostruko veća od ciljanih četirri odsto Centralne banke.

U subotu je američki ministar odbrane general Lojd Ostin izjavio da je Rusija pretrpela 700.000 gubitaka u ratu i "prokockala" više od 200 milijardi dolara na vojne troškove.

"Rusija je platila zapanjujuću cenu za Putinovu ludost", rekao je Ostin.

U novembru su akademici u časopisu "Foreign Policy" ukazali da Rusija mesečno gubi 320 cevi za tenkove i artiljeriju, dok fabrike proizvode samo 20 mesečno. Prema njihovim procenama, Rusija bi mogla ostati bez tenkovskih i artiljerijskih cevi do 2025. godine dok troši zalihe iz sovjetskog perioda.

"Rusija ne može nastaviti vođenje trenutnog rata nakon kraja 2025. godine, kada će početi da ostaje bez ključnih sistema naoružanja", napisali su autori u analizi

(Telegraf.rs)