Sirijski pobunjenici pronašli veliko skladište droge kojim je upravljao brat Bašara al Asada

M. P.
Vreme čitanja: oko 1 min.
Foto: Shutterstock

Bezbednosne snage nove sirijske vlade danas su saopštile da su pronašle veliko skladište za proizvodnju i skladištenje droge, uključujući kaptagon, narkotika koji je navodno režim bivšeg predsednika Bašara al Asada krijumčario u bogate zalivske zemlje, zaradivši milijarde dolara.

Kako se navodi, ove ilegalne operacije nadgledao je Maher al Asad, brat bivšeg predsednika Bašara al Asada.

Procenjuje se da je sirijska vlada 2021. zaradila najmanje pet milijardi dolara od prodaje kaptagona, odnosno tri puta više od zarade koju ostvare meksički karteli, piše Dejli mejl.

Međutim, proizvodnja kaptagona, koji se takođe zove fenetillin, navodno je skoro u potpunosti obustavljena nakon što je Asad pobegao u Rusiju, a islamistički pobunjenici zauzeli glavne fabrike kaptagona u obalnim oblastima Sirije.

Neimenovani evropski zvaničnik rekao je da je proizvodnja ovog narkotika opala za 90 odsto, a da su ostale samo ''male, raštrkane'' laboratorije za proizvodnju kaptagona.

Bezbednosni analitičar Nikolas Kroli upozorio je da postoji mogućnost da smanjenje šverca i proizvodnje ovog narkotika neće potrajati i očekuje da će iračke milicije povezane sa iranskim Korpusom garde islamske revolucije iskoristiti vakuum i ponovo pokrenuti ilegalnu trgovinu.

Kaptagon se smatra supstancom koju koriste borci, jer im pomaže da se osećaju snažnije i manje umorno, a izraelski mediji tvrde da su borci Hamasa konzumirali ovaj narkotik neposredno pre napada na Izrael 7. oktobra prošle godine.

Istraga Njujork tajmsa otkrila je da je veći deo sirijske proizvodnje i distribucije droge nadgledala Četvrta oklopna divizija, nazvana ''Kaptagon divizija“, Sirijske arapske armije, koja je takođe igrala značajnu ulogu u donošenju sirovina iz zemalja poput Iraka u proizvodne centre kaptagona.

Dejli mejl navodi da je Sirija trenutno ''svetska prestonica'' kaptagona i proizvodi oko 80 odsto globalne ponude ove droge, koji na globalnom tržištu vredi oko 57 milijardi dolara.

(Telegraf.rs/Tanjug)